Öğretmenler Turdak'la Adala, Hermos kanyonu yürüyüşünde

Turgutlu 19 Mayıs Ortaokulu Öğretmenleri Seminer konusu olarak Salihli, Adala Hermos Kanyonunda, ilçenin köklü dağcılık lulübü Turdak'la işbirliği yaparak doğa yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Reklam
Öğretmenler Turdak'la Adala, Hermos kanyonu yürüyüşünde
22 Kasım 2019 - 18:34

Öğretmenler Turdak'la Adala, Hermos kanyonu yürüyüşünde

OKULLARIN 1. ara tatilinde Turgutlu 19 Mayıs Ortaokulu Öğretmenleri Seminer konusu olarak Salihli, Adala Hermos Kanyonunda, ilçenin köklü dağcılık lulübü Turdak'la işbirliği yaparak doğa yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Okulun öğretmenlerinden Seyran Arı etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada: "Bu eğitim-Öğretim Yılında ilk kez uygulanmaya başlanan “Ara Tatilde” öğrenciler dinlenceye çıkarken öğretmenlerde kendilerini bundan sonraki öğretime hazırlamaları çerçevesinde değişik etkinlikler yapmaları istenmektedir. 19 Mayıs Öğretmen ve idarecileri olarak hem çevremizi tanıma hem de “Doğa Yürüyüşü”  yapmayı programımıza aldık. İlçemizin köklü Dağcılık Kulübü Turdak ile bağlantıya geçtik. Kulüp Başkanı Celalettin Ölgün öğretmenimiz isteğimizi  kabul etti.  20 Kasım Çarşamba günü okulumuzun tüm idareci ve öğretmenleri  sabahın erken saatlerinde  yola çıktık.  Bir saatte Adala’ya ulaştık. Hava açık ama hafiften ısıran soğuk hava gözümüzü korkutsa da Antik dönemde adı Hermos olan  Gediz Irmagı yatağı boyunca Turdaklı Celalettin Ölgün ve Nadide  Kurşova  öncü ve rehberliğinde yürüyüşü başlattık. Havanın soğuması, kimi ağaçların yapraklarındaki renk  değişimleri, kimilerinde yaprakların tümden dökülmesi sonbahar mevsiminde bitmekte olduğunu gösteriyordu.

Kanyon boyunca fotoğraflar çekerek Demirköprü Barajı Tribünleri yakınına vardık. Rehberimiz kendi anlatımıyla buradan çok kez yürümüş. Tırmanışlı sert patikadan kimi arkadaşlarımız zorlansa da çıkıp inerek  yeniden yola çıktık. Turdaktan Nadide ablamız Doğa yürüyüşlerinde kural olan  “Doğaya Saygı sessizliği” yaptırdıktan sonra bu parkurun görülmeye değer yeri “Su Uçtu Şelalesine” güçlükle dereden geçip vardık.  Şelaleyi gördükten sonra hedefimiz Kız Köprüsü. Rehberimiz “Gediz Irmağı'na kimi dönemlerde “Kız Çayı” denildiğini, bu çay üzerine yapılan köprünün Krezüs'ün kızına ait olduğunu bu nedenle de Kız Köprüsü denildiğini" anlattıktan sonra fotoğraflar çekip yeniden patikadan yürüyüşe geçiyoruz. Patika, engebelerle dolu. Demirköprü Barajının Seti elimizi uzattığımızda değecek kadar yakın görünüyor ama bu setin hemen altındaki son durağımız “Tatarlar Balık” Çiftliğine varamıyoruz. Balık Çiftliğine vardığımızda saat 13.10 olmuştu. İşletmenin olağanüstü görüntüsü, ve balık havuzlarını gördükten, fırında kaşarlı Alabalığı yedikten sonra tüm yorgunluğumuz bir çırpıda akıp gidiyor. Dönüşe geçiyoruz. Bu etkinliğimize destek veren Müdürümüz Süleyman Göksu Beye, Rehberimiz Turdak Başkanı Celalettin Ölgün’e teşekkür ediyoruz." dedi.

Haber Merkezi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1507 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum