Reklam
Reklam

Öğrencilere omurga sağlığını korumanın yolları anlatıldı

Reklam
Reklam
Öğrencilere omurga sağlığını korumanın yolları anlatıldı
21 Şubat 2020 - 10:28

Öğrencilere omurga sağlığını korumanın yolları anlatıldı

TURGUTLU İlçesinde, Şehit Suat Akıncı Kız Anadolu İmam hatip Lisesi öğrencilerine sağlıklı yaşam için ‘Fiziksel Aktivite ve Omurga Sağlığı’ konulu söyleşi düzenlendi.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen programa Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğünde görev yapan Fizyoterapist Nesibe Kahvecioğlu, omurga ve bel sağlığını korumanın yollarını anlattı.

Öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı söyleşide Nesibe Kahvecioğlu, “İnsanların %80’inden fazlası hayatlarının bir döneminde bel ağrısı çekerler. Bel ağrıları en sık 30 – 50 yaşlar arasında görülür. Bu hastalığa kadın ve erkeklerde aynı oranda rastlanır. Hareketsiz iş ve yaşam düzeni olanlarda, ağır kaldıranlarda, uzun süreli araç kullananlarda, zayıf bel ve karın kasları olanlarda duruş bozukluğu olanlarda, sigara içenlerde ve stres altında olanlarda bel ağrıları daha sıklıkla görülür” dedi.

Omurga’da eğrilikler olarak tanımlanabilecek olan ‘skalyoz’ hastalığını slayt üzerinden anlatan Kahvecioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Omurga tüm vücudun dengede kalmasını sağlayan temel yapıdır. Kaslar, tendon ve bağlar ile birbirlerine bağlanarak vücudu dengede tutar, omurlar arasındaki esnek disk yapıları vücudun harekete katılmasını mümkün kılar. 7 adet boyun omuru (servikal vertebra), 12 adet sırt omuru (torakal vertebra), 5 adet bel omuru (lomber vertebra), 5 adet sakral ve 4 adet de koksal vertebra bulunduğu omurga sağlığı için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Ancak dikkatli olmak gerekir, bilinçsiz yapılan egzersizler ciddi sakatlıklara sebep olabilir. Çünkü yapılan her yanlış hareket omurga üzerine yanlış yük bindirerek sağlıklı olmak için yapılan sporu kişiye zarar verecek bir duruma dönüştürebilir.”

            Daha sonra öğrencilerden gelen sorulara cevaplandı. Duruş bozukluklarını önlemek için alınması gereken önlemler, doğru çanta seçimi ve çanta ağırlığının dengelenmesi, doğru oturuş pozisyonları ve teknolojinin omurga sağlığı üzerindeki etkileri anlatılarak söyleyişi tamamlandı.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 764 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum