Reklam
Reklam

Mecliste ' Özel Okul' Çatlağı

Turgutlu Belediyesi Nisan Ayı toplantısında TUKAŞ fabrikasının arazisinde yapılacak imar değişikliği konusu damga vurdu. TUKAŞ arazisinde yapılacak imar değişikliğiyle konut alanın yanında özel okul yapılmasını öngören değişiklik Turgutlu Belediye Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. Aynı teklif daha önce Turgutlu Belediye Meclisinde oy birliği ile reddedilmişti. 

Reklam
Mecliste ' Özel Okul' Çatlağı
07 Nisan 2021 - 16:45 - Güncelleme: 07 Nisan 2021 - 18:42

Mecliste 'Özel Okul' çatlağı 

Turgutlu Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında TUKAŞ fabrikasının arazisinde yapılacak imar değişikliği konusu damga vurdu. TUKAŞ arazisinde yapılacak imar değişikliğiyle konut alanın yanında özel okul yapılmasını öngören değişiklik Turgutlu Belediye Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. Aynı teklif daha önce Turgutlu Belediye Meclisinde oy birliği ile reddedilmişti. 


TURGUTLU İlçesinde kurulan ve uzun yıllar Turgutlu’da faaliyet gösterdikten sonra Turgutlu’dan ayrılan TUKAŞ fabrikasının olduğu arazide yapılacak imar değişikliği tartışmalara yol açtı. Turgutlu Belediyesi Meclisinde daha önce oy birliğiyle alınan karar gereği fabrika arazisinin konut alanına çevrilmesi ancak, arazinin bir kısmının devlet okulu yapılacak şekilde planlanmasına karar verilmişti. Manisa Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu ise devlet okulu yapılacak alanın özel okul alanına çevrilmesine karar vermişti. 


Salı günü yapılan Turgutlu Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı oturumunda yine gündeme gelen araziyle ilgili Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın oylama öncesi yaptığı konuşmada: “Ben bu imar planının reddini talep ediyorum, bu alan yaklaşık 45 Bin metrekare burada bir okul ihtiyacı olacak, bu yönde aldığımız kararı Büyükşehir Belediyesi ‘özel okula’ çevirdi. Biz buna itiraz ettik. Burada daha önce oy birliği ile aldığımız karar yok sayıldı. Oy verirken bunları da düşünerek oy verelim ifadelerini kullandı.”

CHP’li Meclis Üyesi Fehmi Gülen ise oylama öncesi yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:“Turgutlu’da özellikle bu bölgede nüfus yoğunluğu çok fazla. Bu araziye 700-800 konut yapılacak, yaklaşık 1200-1400 öğrenci eğitim görecek. Bölgede başka okul yapacak bir yerimiz yok. Zaten Turgutlu genelinde bir okul sorunumuz var, yıkılan okullarımız var. İkili eğitim gören öğrencilerimiz var bu noktada ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Böyle bir durum varken, nasıl eğitimde fırsat eşitliğini bir kenara bırakacağız. Bu bizim son şansımız, o bölgede başka bir okul yerimiz yok. Buradan mal sahibinede de sesleniyorum. Bakın 40 Bin metrekaresi imara açılmış, 7 kat imar açılmış.  Bu inadınızdan vazgeçin o yeri devlet okulu yeri yapalım. Sizlerden de itirazlarımızı kabul etmenizi. Buranın devlet okulu şeklinde büyükşehire gönderilmesini ve orada da bize destek vermenizi istiyorum. Teşekkür ediyorum.

Konuşmaların ardından imar komisyon raporu oylandı. Oylama sonucunda Cumhur İttifaki Üyelerine ek olarak Burhan Irk, Hüseyin Maliz, Esma Toprak ve Tuğrul Yüksel kabul oyu kullanırken, Millet İttifakı üyelerine ek olarak ise Tanıl Sevenler ve  Ahmet Orhan  ret oyu verdi. Semih Adıgüzel, İbrahim Kara, Hasan Buka ve Olcay Özsürücü ise çekimser kalan meclis üyeleri oldu.

Rapor 15 kabul, 13 ret ve 4 çekimser oy ile kabul edildi. 

Hasan Deniz ÇİZMECİ
DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1928 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum