Reklam
Reklam

MASKİ, Milletvekili Başevirgen'e cevap verdi

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri komisyonu üyesi Bekir Başevirgen’in ‘tarım şehrinin can damarı Gediz göz göre göre katlediliyor’ ifadelerini içeren açıklaması sonrası MASKİ’den açıklama geldi. Başevirgen’in işletmeler tarafından yapılan çevre kirliliğini kendisinin de ifade ettiğini belirten MASKİ yetkilileri, siyasi çıkar uğruna başarılı bir şekilde çalışan tesisle ilgili ifadelerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

Reklam
MASKİ, Milletvekili Başevirgen'e cevap verdi
11 Mayıs 2021 - 13:45

MASKİ, Milletvekili Başevirgen’e cevap verdi

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri komisyonu üyesi Bekir Başevirgen’in ‘tarım şehrinin can damarı Gediz göz göre göre katlediliyor’ ifadelerini içeren açıklaması sonrası MASKİ’den açıklama geldi. Başevirgen’in  işletmeler tarafından yapılan çevre kirliliğini kendisinin de ifade ettiğini belirten MASKİ yetkilileri, siyasi çıkar uğruna başarılı bir şekilde çalışan tesisle ilgili ifadelerin gerçek dışı olduğunu belirtti. 

Başevirgen’den ‘bir siyasi partinin Manisa Milletvekilli olarak’ bahsedilen açıklamada iddialara cevap verildi. Alaşehir ilçesine 39 milyon TL yatırım bedeli ile yeni bir atıksu arıtma tesisi inşa edildiği ve tesisin çalışır durumda olduğu belirtildi. Alaşehir’e bağlı Kavaklıdere mahallesine de yeni bir atıksu arıtma tesisi yaptıklarını vurgulayan MASKİ yetkilileri, kamuoyunda yanlış bilgilerin yayılmaması için kurum ile iletişime geçilmesi durumda her konuda bilgilendirme yapacaklarını ifade etti. Milletvekilinin işletmeler tarafından yapılan çevre kirliliğini kendisinin de ifade ettiğini belirten MASKİ yetkilileri, siyasi çıkar uğruna başarılı bir şekilde çalışan tesisle ilgili ifadelerin gerçek dışı olduğunu belirtti.

Açıklamada;  MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Alaşehir merkezde ekonomik ömrünü tamamlayan tesis yerine 39 milyon TL yatırım bedeli ile yeni bir tesis inşa edildiği belirtilirken,. Tesiste inşa çalışmalarının bitmesinin ardından 8 Aralık 2020 tarihinde kısmi kabul işlemlerinin ardından su alımına başlandığı belirtildi. Yaklaşık 6 aydır tesisin çalışır durumda olduğu ve başarılı bir şekilde arıtım yapıldığını ifade eden MASKİ yetkilileri, yapılan açıklamanın gerçeklerle bir ilgisi olmadığını söyledi. Atıksu arıtma tesisleri inşa edilirken sözleşmelerde 1 yıllık yüklenici firma tarafından işletme zorunluluğu olduğu ifade edilen açıklamada, bu süreçte tesisin başarılı bir şekilde işletilmesi durumunda kesin kabulünün yapıldığı vurgulandı.

Atıksu arıtma tesislerine 315 milyon TL yatırım yapıldı

MASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, kuruluş sürecinin ardından ilçe ve belde belediyelerinden devraldıkları tesisleri bakım onarımlarını yaparak çalışır duruma getirdiklerini ifade etti. Kısa bir süre içerisinde yeni tesisler için Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatları ile çalışmaya başladıklarını belirten MASKİ yetkilileri, Manisa, Turgutlu, Soma ve Gördes’e yeni tesisler kazandırdıklarını söylediler. 2020 yılı sonunda Alaşehir merkez ve Kavaklıdere’de inşa ettikleri tesislerin de başarılı bir şekilde çalıştığını vurgulayan MASKİ yetkilileri, yüklenici firma tarafından tesislerin işletildiğini ve 1 yıllık sürecin dolmasının ardından işletmenin tamamen kuruma geçeceğini belirttiler. Bu süreçte yüklenici firma tarafından yapılan işletim sürecinin ve tesislerdeki parametrelerin de yakından takip ettiklerinin altını çizen MASKİ yetkilileri, bugüne kadar yaptıkları 217 milyon metreküp atıksu arıtımı ile Gediz ve Bakırçay Havzalarının özlenen günlerine kavuşturmak için çalıştıklarını vurguladılar.

 

Sarıgöl’e 30 milyon TL yatırımla atıksu arıtma tesisi inşa ediliyor

Sarıgöl merkezi de evsel nitelikli atıksu kirliliğinden kurtarmak için inşa çalışmalarına başladıklarını belirten MASKİ yetkilileri, Demirci, Köprübaşı ve Selendi’ye de atıksu arıtma tesisi inşa edileceğini söylediler. Yapılacak çalışmalar ile Manisa il genelinde atıksu arıtma tesisi olmayan ilçe merkezi kalmayacağı ifade edildi.

 

Haber Merkezi


 
DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1099 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum