Reklam
Reklam
Reklam

Manisa genelinde düğünlere ilişkin yeni kararlar açıklandı

- Gelin alma, sünnet çocuğu gezdirme vb. etkinlikleri aynı gün içerisinde saat: 18.00’dan önce yapılacak. - Evlilik düğünü, nişan, sünnet düğünü vb. etkinlikleri aynı gün içerisinde 19.00 ile 23.00 saatleri arasında yapılacak.

Reklam
Manisa genelinde düğünlere ilişkin yeni kararlar açıklandı
08 Temmuz 2020 - 12:30

Manisa genelinde düğünlere ilişkin yeni kararlar açıklandı

- Gelin alma, sünnet çocuğu gezdirme vb. etkinlikleri aynı gün içerisinde saat: 18.00’dan önce yapılacak.

- Evlilik düğünü, nişan, sünnet düğünü vb. etkinlikleri aynı gün içerisinde 19.00 ile 23.00 saatleri arasında yapılacak.

MANİSA Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, düğünlere ilişkin 2020/92 sayılı kararını açıkladı. Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde; gelin alma, sünnet çocuğu gezdirme vb. etkinliklerin saat: 18.00’dan önce yapılmasına, evlilik düğünü, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 19.00 ile 23.00 saatleri arasında yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Manisa Valiliği'nden yapılan açıklamada: "Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmaktadır. İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 24.06.2020 tarihli ve 2020/79 sayılı kararı ile düğün salonlarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken esaslar ile bahse konu etkinliklerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmişti.

                  Buna rağmen bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı görülmektedir.

                  Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde;

gelin alma, sünnet çocuğu gezdirme vb. etkinliklerin saat: 18.00’dan önce yapılmasına,

evlilik düğünü, nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin 19.00 ile 23.00 saatleri arasında yapılmasına,

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 03.07.2020 tarih ve 2020/90 sayılı kararı “C-Lokmacıların Faaliyetleri” başlıklı bendinde lokmacı esnafı ile ilgili belirtilen istisnalar haricinde köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde lokma dağıtım kısıtlamasının devamına karar verilmiştir. Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır." ifadelerine yer verildi. 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 14123 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum