Reklam
Reklam

'Manisa'daki vaka rakamları 3'e katlandı'

Manisa Tabipler Odası Başkanı Duran'dan Kovid-19 tehlikesi ile ilgili çarpıcı açıklamalar; "Hastalıklar yeniden hortladı, tüm emekler heba oldu. Sağlıkçıların moralleri tükendi. Manisa’daki vaka rakamları da 3'e katlandı."

Reklam
'Manisa'daki vaka rakamları 3'e katlandı'
08 Ağustos 2020 - 13:37

'Manisa'daki vaka rakamları 3'e katlandı'
 
Manisa Tabipler Odası Başkanı Duran'dan Kovid-19 tehlikesi ile ilgili çarpıcı açıklamalar; "Hastalıklar yeniden hortladı, tüm emekler heba oldu. Sağlıkçıların moralleri tükendi. Manisa’daki vaka rakamları da 3'e katlandı."
 

 
KURBAN Bayramının öncesinden başlayan ve dönüşüyle birlikte 2 milyon kişinin yaşadığı Manisa ilindeki Kovid-19 risk haritasının kıpkırmızı hal alması Manisa Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Şahut Duran’ı çileden çıkarttı. Duran, Kovid-19 ile ilgili verilerle önümüzdeki hafta basın toplantısı yapacaklarını dile getirdi.
                  Manisa genelinde normalleşme sonrası hasta sayısının üç katına çıktığını ve sadece Vestel’de bin civarında pozitif vaka olduğunu söyleyen Manisa Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Şahut Duran, kentte son günlerde artan pozitif vaka sayılarıyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı'nın son haftalarda Covid-19 ile mücadele kapsamında hasta ve ölü sayısının azaldığına yönelik açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Dr. Duran, çalışma şartlarının Şubat ayı, yani pandemiden önceki gibi olduğunu ve fabrikaların aldıkları önlemlerin çok asgari düzeyde kaldığını söyledi.
                  Normalleşme sürecinde pozitif vaka sayısının 3 katına çıktığını belirten Dr. Duran,
  “1 Haziran’dan önce Manisa’nın tamamında pozitif vaka sayısı yaklaşık 2 bin civarındayken, şu anda 6 bin civarına dayanmış durumda. Pandemi hastanesi olan Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda dahil olmak üzere yer kalmadı ve tamamen dolu durumda. Manisa Şehir Hastanesi normal hizmete dönmüştü ancak orası da şu anda acil durumlar dışında hasta kabul etmiyor” dedi.
“OSB’DEKİ FABRİKALARDA ÇOK CİDDİ ARTIŞLARIN YAŞANDIĞINI İZLİYORUZ”
                  Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalarda, vakaların artışı yönünde çok ciddi verilerin olduğunu bildiklerini belirten  Manisa Tabipler Odası Başkanı Dr. Duran, “Sadece Vestel’de bin civarı pozitif vaka olduğunu duyduk. Fabrikalar sadece maske dağıtıp ateş ölçüyorlar, çalışanlar arasındaki mesafe kuralları dahi uygulanmıyor. Onun dışında fabrikalardaki filyasyon çalışması yeterli düzeyde yapılmıyor. Şu anda hiçbir patron çalışanlarını önemsemiyor, sadece üretime odaklandı. Tamamen kar hırsıyla üretimler devam ediyor. Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı sürece müdahil değil belki de yaşanan durumların bir kısmından haberdar bile olmayabilirler. İlçelerde de benzer şekilde tekstil fabrikalarındaki vakalarda artış var” diye konuştu.
                  Dr. Duran son olarak şu ifadeleri kullandı: “Covid-19 testi pozitif çıkan bir işçiyle temas halindeki başka bir işçi semptom göstermediği takdirde çalıştırılmaya devam ediyor. Aslında hemen o işçinin de test yapılıp izolasyona alınması lazım. Bu şartlarda testi pozitif çıkıp işi bırakmak zorunda kalan işçilerin yerine sürekli yeni işçi de alıyor fabrikalar. Ne olursa olsun üretime devam ediyorlar. Fabrikalarda yayılmasının bir başka riski de genç hasta sayısında ve genç yaşta ölümlerde artış yaşanacak. Pozitif vakaların daha da artmasından korkuyoruz. Vakaların bu derece artması sadece Manisa Merkez değil, Manisa’nın ilçelerini ve İzmir’i komple etkileyecek. Çünkü Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki çalışanların neredeyse yarısı İzmir’den geliyor. Bu vakalarda yaşanan artışlar çok yeni. Bir hafta öncesinde yeterince önlem alınsaydı bu seviyeye hiçbir zaman gelinmeyebilirdi.”
 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3849 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Metin Durmaz
    1 ay önce
    birgün ve evrensel yalanlarını sende haber yapıyorsun yazık sana bunlar bayat haber üç gün önceki yalan haber saymışlarmı