Reklam
Reklam

Manisa'da sağanak sonrası fay hattına akan su geniş yarıklar açtı

DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir: "Yüzeyde fay boyunca çökme ve göçmeler oluşabilir. Burada önemli olan, bir sonraki aşırı yağışlardan önce fay hattı boyunca drenaj mekanizmasının yapılmasıdır"

Reklam
Manisa'da sağanak sonrası fay hattına akan su geniş yarıklar açtı
23 Ekim 2020 - 14:57

Manisa'da sağanak sonrası fay hattına akan su geniş yarıklar açtı
- DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir: "Yüzeyde fay boyunca çökme ve göçmeler oluşabilir. Burada önemli olan, bir sonraki aşırı yağışlardan önce fay hattı boyunca drenaj mekanizmasının yapılmasıdır"

MANİSA'nın Sarıgöl ilçesinde etkili olan şiddetli sağanak sonrası biriken suyun, ilçeden geçen fay hattına sızması sonucu geniş yarıkların oluştuğu tespit edildi.  Sarıgöl'de üç gün önce etkili olan sağanak ve dolu sonrası hasar tespit çalışması sırasında, bağların içinden geçen fay hattında geniş yarık ve çukurlar oluştuğu görüldü. İlçe Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, 4 bin 500 dekar alana hasar veren yağışın ardından açılan yarıkların üreticiyi tedirgin ettiğini ifade etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir de Sarıgöl fayının ilçe merkezinden geçtiğini ve deprem üretmeden hareket ettiğini söyledi. 


Düşey yönde yılda yaklaşık 10 santimetre hareket eden fayın 50 metre genişliğinde 7 kilometre uzunluğunda olduğunu aktaran Sözbilir, şu bilgileri verdi: "Bu hafta etkili olan yağıştan kaynaklanan su, fay boyunca yer altına indi. Yer altı su seviyesinde belli bir düşüm gerçekleştiğinde yüzeyde fay boyunca çökme ve göçmeler oluşabilir. Burada önemli olan, bir sonraki aşırı yağışlardan önce fay hattı boyunca bir drenaj mekanizmasının yapılması, suyun derine gitmesinin engellenmesidir."   (AA)


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5686 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum