Reklam
Reklam

Manisa Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti çoğunluğunu kaybetti

Reklam
Manisa Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti çoğunluğunu kaybetti
17 Kasım 2015 - 18:13 - Güncelleme: 19 Kasım 2015 - 02:09

Manisa Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti çoğunluğunu kaybetti

MANİSA Büyükşehir Belediyesi'nin AK Partili Meclis Üyesi Hüseyin Akkurt'un partiden istifası, dengeleri değiştirdi. AK Parti meclisteki çoğunluğunu kaybederken, son dağılım AK Parti 44, MHP 34, CHP 7 ve 3 bağımsız üye şeklinde oluştu. 

 Manisa Büyükşehir Belediye meclis toplantısı, Kültür Merkezi Meclis Salonu'nda yapıldı. Toplantıda Demirci'den AK Partili Meclis Üyesi Hüseyin Akkurt, partisinden istifa ettiğini ve bağımsız olarak devam edeceğini açıkladı. Bu istifayla birlikte meclis kararlarında AK Parti'nin çoğunluk olmasından dolayı büyük zorluk yaşayan MHP grubu, rahat bir nefes aldı. AK Parti mecliste çoğunluğunu kaybederken, üye sayısı da 44'e düştü. AK Parti ile muhalefetin üye sayısının eşitlenmesi, MHP grubunun elini güçlendirdi. Büyükşehir meclisinde herhangi bir karar hakkında eşit sayıda oy çıkarsa; Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün oyu iki oy olarak sayılacak. Başkan Ergün, alınacak kararlarda CHP ve 3 bağımsız üyeyi ikna edebilirse, bütün kararları rahatlıkta meclisten geçirebilecek.

 Toplantıda ayrıca Soma bölgesel ısıtma sistemleri abonelik bağlantı ve güvence bedeli üzerine AK Parti ve MHP grubu arasında anlaşmazlık yaşandı. Soma bölgesel ısıtma sistemleri abonelik bağlantı ve güvence bedelinin 2 bin 750 lira 6 kuruş artı KDV olmasına karar verildi. Büyükşehir Meclisinden Soma'ya KW saatte 2 kuruş zam çıktı. AK Partili Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, zam kararını eleştirirken; Başkan Ergün, "Çarkın kendi sistemi içerisinde yürümesi noktasında hakkaniyetli bir bedelin ödenmesi gerekiyor. Gönül ister ki bu bedeli daha aşağıda tutalım. Bedeli 1500 TL yapalım. Halkımızın cebinden daha az para çıksın. Ama ikinci, üçüncü etabı yapmakta zorlanırız. Doğalgaz firmaları bir mahallede yatırım yapmak için yatırım yapacağı bedelin yüzde 60'ını toplama şartı koyuyor. Biz burada maliyetin yüzde 50'sinden fazlasını üstleniyoruz. Bunun da bilinmesini istiyorum" dedi. 

 Konuşmaların ardından Bölgesel Isıtma Sistemi abonelik, bağlantı ve güvence bedeli 2 bin 750 TL+KDV olarak 41'e karşı 42 oyla kabul edildi. AK Parti Grubu, oylamada ret oyu kullanırken; CHP ve AK Parti'den istifa eden Hüseyin Akkurt ve iki bağımsız üye oylamada evet oyu kullandı. CHP grubundan bir meclis üyesi oylamada çekimser kaldı.dha

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 12986 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum