Reklam
Reklam

Kuzey Amerika'dan Manisa'ya göç etti

‘ZEBRA ÇATAL KUYRUKLU’ TÜRÜ DAVETSİZ MİSAFİR KELEBEK KORUMA ALTINA ALINDI 

Reklam
Kuzey Amerika'dan Manisa'ya göç etti
09 Ağustos 2020 - 18:03 - Güncelleme: 09 Ağustos 2020 - 18:12

KUZEY AMERİKA’DAN MANİSA’YA GÖÇ ETTİ 

‘ZEBRA ÇATAL KUYRUKLU’ TÜRÜ DAVETSİZ MİSAFİR KELEBEK KORUMA ALTINA ALINDI 

 

TÜRKİYE'de çok az görülen 'Zebra çatal kuyruklu kelebek' türü, bu kez Manisa’da göründü. Genelde Kuzey Amerika’nın doğu kıyılarında görülen kelebek, Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Sarıkaya Mahallesi’nde bir evin penceresinden içeri girdi.  

KUZEY AMERİKA’DAN MANİSA’YA MİSAFİR GELDİ 

Dünyanın en güzel kelebeklerinden biri olarak gösterilen, siyah-beyaz çizgilerle kaplı üçgen şeklindeki kanatları ve kuyruğu ile büyük ilgi çeken kelebeğin Manisa’da görülmesi dikkat çekti.   

Manisa-İzmir yolunda bulunan Karakoca mahallesi Sarıkaya yerleşkesi evdeki saksı çiçeklerinin üzerinden uzun süre kalkmayan bu kelebeği ilk gördüklerini kaydeden Aslan Kırmızıkaya ise  45 yılı aşkın Manisa’da yaşadığını ilk böylesi bir kelebek türü ile karşılaştığını dile getirerek; 

   “Bugüne kadar hiç cinsine rastlamadığımız değişik tür kelebek evimizin penceresinden içeri girdi. Bizce davetsiz misafir bizde kendisine misafir perverliğimizi göstererek onun beslenmesini sağlıyoruz. İnternet üzerinden araştırdığımızda Kuzey Amerika Bölgesinde görülen  'Zebra çatal kuyruklu kelebek' türü olduğunu belirledik. Çünkü ilk kez böyle zebra görünümlü kelebeği evimize bereket getireceğini tahmin ediyoruz. Biz pencereleri kapattık bu kelebeğin evden gitmesini istemiyoruz.”  

  Kelebek ev sahipleri tarafından koruma altına alındı.  

Ahmet ÜNSAL


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3553 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Canel Ölgün
    1 ay önce
    Türkiye'nin her bölgesinde görünen Erik Kırlangıçkuyruğu » Iphiclides podalirius kelebeğidir.