• Reklam
Köylüye ne yapalım? Yeni Köylülere bir reçete
Reklam
Reklam

Köylüye ne yapalım? Yeni Köylülere bir reçete

Tayfun Özkaya'nın yazısı

Reklam
Reklam
27 Haziran 2013 - 18:42 - Güncelleme: 28 Haziran 2013 - 23:54

KÖYLÜYÜ NE YAPALIM?/ YENİ KÖYLÜLERE BİR REÇETE

Yurt Gazetesi 27.6.2013

Tayfun Özkaya

 

            Epey oluyor. Bir TV programında tarım politikalarını konuşuyoruz. Yanımda eskiden solcu olduğu söylenen bir öğretim üyesi var. Ağzını açtığında her yıl yarım milyon köylünün kırdan atılması gerektiğini söylüyor. Kullandığı dil köylülere nefret dolu. Hani bir delikanlı bir kıza aşık olur. Cevap olumsuz olursa kalkar öldürür ya. Durum aynı. Bir zamanlar köylüler bu hocaya ve grubuna ilgi göstermemişler.

 

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Ethem Sancak arasında geçen diyalog bana bunları hatırlattı. İşadamı  Ethem Sancak ile Bakan Eker arasındaki diyalogların da yer aldığı ses kaydında Sancak, tarımın, meraların ve kıyıların halkın elinden alınması gerektiğini söylüyormuş. Bakan Eker'e aşık olduğunu söyleyen Sancak'ın, yeni mera kanunuyla sessiz bir devrim gerçekleştirildiğini belirterek, "bu kanun çıktıktan sonra petrolden de daha önemli zenginliğimiz olan meralarımızı el birliğiyle işleriz. Bunları servete dönüştürürüz" ifadelerini kullanması dikkat çekmiş.

            Bugünlerde TBMM’de “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” görüşülecek. Orada da öyle maddeler var ki, diğer mirasçılara arazi bedellerini hemen ödeyemeyecek olan köylülerin toprakları şirketler tarafından kapatılabilecek. Amaç yukarıda belirtildiği gibi. İyi de bu köylüler ne yapacak? Kentlerde iş yok. Sefalete düşmelerini mi istiyoruz? Bu güya eski solcularla neo-liberal ideoloji hayranları çıkmaz yoldadır.

            Hâlbuki dünyada yeni köylülük dediğimiz bir olgu var. Avrupa’da, Latin Amerika’da hatta ülkemizde ekolojik kaygıları olan köylüler tüketicilerle doğrudan bağlar kurarak çok daha verimli ve sağlıklı bir tarım sistemi kurabiliyorlar.  Bu konuda “Başka Bir Köylülük Mümkün mü?” başlığı ile Tarım Ekonomisi Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak bir çalıştay yapmış idik. Kitabı hazırlanacak.

            Şimdi bu yeni köylülere bir bilgi verelim.  Bugünlerde tespih ağaçları tohumları yeşil olarak gelişti. Yabancı şirketlerin çok pahalı biyo ilaçlarına veya çok zararlı sentetik ilaçlara para vermektense bu tohumlardan 300 gr ezin. Bir litre suya koyun, 48 saat bekletin ve süzün. Bu karışıma 9 litre su ekleyin. Daha çok ilaca ihtiyacınız varsa bu sayıları üçle beşle çarpın. Bu karışım beyaz sinekler, yaprak galeri sinekleri, yaprak bitleri ve kelebek larvalarında kaçırıcı ve öldürücü olarak uygulanır. Aynı zararlılara karşı beslenmeyi engelleyici, üremeyi azaltıcı, gelişmeyi durdurucu, kısırlatıcı etkileri de saptanmıştır. Bu bilgileri Dr. Füsun Tezcan’ın “Börtü Böcek İçin Doğa Dostu Öneriler ve Ev Yapımı İlaçlar” kitabından aldım. ([email protected] ‘a yazabilirsiniz)

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4073 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Odunlukta çıkan yangın korkuttu
Odunlukta çıkan yangın korkuttu
TUTSO üyelerine kişisel verilen korunması kanunu semineri
TUTSO üyelerine kişisel verilen korunması kanunu semineri