• Reklam
Kır Mahalle ve Küllük
Reklam

Kır Mahalle ve Küllük

KASABA’nın gezilecek yeri neresi derseniz? Size Küllük derim. Turgutlu’ya giderseniz kasabanın dışına doğru uzanın. Yollar sizi Kırmahalle’ye veya ona bitişik Küllük’e götürecektir. Şimdi diyecekler ki Küllük, Bozkurt Mahallesi, Kır Mahalle ise Şehitler Mahallesi. Oysa Kurtuluş Savaşı öncesinde Şehitler Mahallesi ve Albayrak Mahallesi’nin bir bölümü Cami Mahallesi olarak adlandırılmıştır.

Reklam
Reklam
15 Aralık 2015 - 23:58

Kır Mahalle ve Küllük

KASABA’nın gezilecek yeri neresi derseniz? Size Küllük derim. Turgutlu’ya giderseniz kasabanın dışına doğru uzanın. Yollar sizi Kırmahalle’ye veya ona bitişik Küllük’e götürecektir. Şimdi diyecekler ki Küllük,  Bozkurt Mahallesi, Kır Mahalle ise Şehitler Mahallesi.  Oysa Kurtuluş Savaşı öncesinde Şehitler Mahallesi ve Albayrak Mahallesi’nin bir bölümü Cami Mahallesi olarak adlandırılmıştır. 

Şehrin doğusundaki bu iki semtin sokakları sizi mavi, yeşil, kırmızı, sarı boyalı küp şekerleri andıran evlerle karşılar. Bu evlerin çoğu genelde eski tip yosun tutmuş kiremit çatılı, kimi kerpiç, kimi yığma tuğlalıdır. Bu semtlerin sokakları dört mevsim dört ayrı renk cümbüşüyle karşılar konuklarını. Aslında Kasaba kokuludur bu semtler. 
Şimdi buralara gitmenin tam zamanıdır. Tatar Camiinden biraz sola sapın sizi geçmişin çınarları karşılayacaktır. Dallarında yüzlerce kuşların cıvıldadığı çınarların gölgesinden geçip solda, bir çıkmaz sokakta yer alan anılar yüklü eski karakola uğrayın. Sonra yürüyün yol boyunca aheste adımlarla, sağda solda hüzünlü bakışlarla sizi seyreden eski Kasaba evlerini seyredin. Yaşlı bir evin kapısını tıngırdatın, çıkan beyaz saçlıdan eskiye dönük öyküler dinleyin. Bittiyse sohbetiniz, karşı köşede yer tutan Konak önü kahvehanelerinde dalların gölgesinde bir demli çay için.  
Burası bir zamanlar Kasaba’nın en büyük meydanıymış. Turgutlu’ya has nice fermanlar burada okunmuş. Derler ki: Kasaba voyvodası Mustafa Ağa, zulmedince Kasaba halkını, ulak Tatar Ağa bir fermanla gelir şehre. Ulaşınca ferman ağanın eline;
“Voyvoda başına koyup üç kez öper fermanı,
titrer elleri, der ki “çağırın gelsin cellâdı,”
bir kütük yerleştirilir meydana,
düşmesin diye o şanlı koca kavuk yere
voyvoda verir ona yaverine.
Koyar kütüğe başına, der ki “urun,
abdestim hazır, böyle bilinsin namım.”
Bir ıslık duyulur ve baş düşer sepete,
balmumuyla doldurup verirler tatarın eline,
Kara tatar kapayıp gözlerini
der ki  acil varmalıyım Dersaadeti…”
Ali Şentürk

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5918 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • URGANLI
  4 yıl önce

  Beğenilmeme sebebi nedir acaba çok merak ettim.

 • MEHMET
  4 yıl önce

  MAHALLE OLMADAN ÖNCE KIR İMİŞ ORALARI . KIR MAHALLE DENMİŞ LAKİN KASABA LILAR GÜL MAHALLE YE DÖNDÜRMÜŞLER MUHABBETLERİYLE BİRLİK VE BERABERLİKLERİYLE O MAHAL İ...rnDELİKANLILARI , KABADAYILARI MEŞHURMUŞ GÜL MAHALLENİN... BİLEN BİLİR Kİ ÇAKIR I VARMIŞ, KARTAL İBO SU VARMIŞ ALLAH RAHMET EYLESİN. rnMAFYA KELİMESİ NE HADDİNEYMİŞ KİMSENİN... TESBİH SALLANMAZ, SİLAH GÖSTERİLMEZMİŞ ORALARDA. TESBİH ÇEKİLİR ZİKREDİLİR SABREDİLİRMİŞ, SİLAH DA SAKLANIRMIŞ O GÜNLERDE. rnrnBELKİ KÜLLÜK İDİ ÖNCESİNDE BAHSİ GEÇEN YER LAKİN O DA HACI ZEYNEL DEDENİN MANEVİYATIYLA "GÜLLÜK" OLMUŞ.rn KASABAYI YAKARKEN YUNAN GİREMEMİŞ ORALARA . YANMAMIŞ HALİ OLDUĞU İÇİNDİR BUGÜNKÜ DURUMU. YANGINDA ÇIKMIŞ DELİKANLILAR ORTAYA, MAHALLENİN Bİ BAŞINDAN , Bİ DİĞER TARAFINDAN PATLATMIŞ TÜFEKLERİ SİLAHLARI.rn MERTLİK VARMIŞ, AŞK VARMIŞ, YÜREK VARMIŞ, HELE DE İMAN !rn SELAMLAR KASABA YA...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yankı Gazetesi Whatsapp İhbar Hattı
Yankı Gazetesi Whatsapp İhbar Hattı
Beyaza bürünen kiraz bahçeleri üreticileri umutlandırdı
Beyaza bürünen kiraz bahçeleri üreticileri umutlandırdı