Reklam
Reklam

Kasabalı Bora Çilek, 16 Yaş grubunda Türkiye Şampiyonu (VİDEO)

Reklam
26 Ocak 2020 - 13:57 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 13:58

Kasabalı Bora Çilek, 16 Yaş grubunda Türkiye Şampiyonu 

Kasabalı sınıf arkadaşı Enes Işılak da Türkiye üçüncüsü oldu, 16 yaş kızlarda ise yine Kasabalı Büşra Özbek de Türkiye ikincisi oldu.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen, Avrupa’nın en çok katılımlı satranç şöleni “Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları”, Antalya’da sonuçlandı. Ana sponsoru Türkiye İş Bankası olan TSF, 7 bin kişiyi aşkın ‘Türkiye buluşması’ havasında geçen şampiyonalar ile dev bir organizasyona imza attı.

Türkiye’nin 81 ilinden 2 bin 557 sporcu ve aileleri ile birlikte toplan 7 bin kişinin üzerinde katılımcının katıldığı  “Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları” 7’den 70’e farklı yaş kategorilerinde zorlu şampiyonluk mücadelesine sahne aldı.

Turgutlulu 16 yaşındaki Bora Çilek, 16 Yaş grubunda Türkiye Şampiyonu oldu. Çilek, Milli Takım havuzuna girmeye hak kazandı. Kasabalı sınıf arkadaşı Enes Işılak da Türkiye üçüncüsü oldu. 16 yaş kızlarda ise yine Kasabalı Büşra Özbek de Türkiye ikincisi oldu.

Avrupa’nın en çok katılımlı satranç şöleni “Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları”, 2 bin 557 sporcunun katılımıyla tamamlandı. Şampiyonada, 7 bin kişiyi aşkın katılım ile ‘Türkiye buluşması’ yaşandı. Bu keyifli satranç şöleni ile dev bir organizasyona imza atıldı. 1 haftadır şampiyonluk mücadelesi verilen büyük turnuvada 26 kategoride 7’den 77’ye kadar dereceye giren tüm sporculara ödülleri takdim edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun açılışını yaptığı Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonalarında “Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine satranç ailemiz ile ortak hedef ve heyecan için bir araya geldik” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay şu ifadeleri kullandı:

“Elazığ’da meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen depremin en az kayıpla atlatılması en büyük temennimiz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yüreğimiz de, dualarımız da orada… Her yıl sömestr döneminde gerçekleştirdiğimiz büyük şampiyonada 2 bin 557 sporcu şampiyonluk mücadelesi verdi. Bir hafta boyunca aynı çatı altında yine çok güzel anılar biriktirdik, önemli dostluklar kurduk. Burada kazanılan her tecrübe çocuklarımızın geleceğine ışık olacaktır.

Türkiye Küçükler Yıldızlar Emektarlar Satranç Şampiyonaları, 7 ‘den 70’e üç kuşağı bir araya getirdiğimiz, satrancın okul öncesinden başlayarak bir ömür sürecek bir serüven olduğunu gösteren çok önemli bir organizasyonumuz. Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonalarımız Türkiye’nin en çok sporcu katılımlı, Avrupa’nın ise Küçüklerde ve Yıldızlarda rekor katılımlı bir turnuvasıdır. Bu büyük şampiyonada 81 ilimizden KKTC’den, ilçelerimizden hatta köylerimizden çocuklarımız ailelerimiz kocaman satranç ailesini bir araya getirdik. Turnuvanın açılışını gerçekleştiren Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, çalışma arkadaşlarıma, kurul başkanlarımıza, sporcularımıza, velilerimize, antrenörlerimize ve hakemlerimize teşekkürlerimizi iletiyorum. Hep birlikte kocaman bir aileyiz biz.”

Şampiyonalarda, kendi kategorilerinde derece elde sporcular Milli Takım havuzuna girmeye hak kazandı. 16 yaş genel kategorisinde CM Bora Çilek ve FM Batu Angün 6, kızlar kategorisinde 5. turun ardından Azra Ece Koç ve Ceren Süral 4,5 puan ile zirveyi paylaşıyor.

Turgutlu İlçe Mili Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, ilk üçe giren şampiyonları kutlayarak, başarılarının devamını diledi. HABER MERKEZİ

 

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1884 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum