KASABA'DA ATATÜRK'ÜN ÖLÜM HABERİ

Ata ağır hastadır. Durumunun gittikçe bozulması üzerine hastalığıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından 31 Mart 1938'de resmi bir bildiri yayımlanır.

Reklam
KASABA'DA ATATÜRK'ÜN ÖLÜM HABERİ
09 Kasım 2019 - 21:02 - Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 01:31

KASABA’DA ATATÜRK’ÜN ÖLÜM HABERİ

Ali Şentürk

Ata ağır hastadır. Durumunun gittikçe bozulması üzerine hastalığıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tarafından 31 Mart 1938'de resmi bir bildiri yayımlanır. Bu bildirinin ardından Turgutlu şehir meclisi, Atatürk’ü bağlılıklarını bildiren bir yazıyı kendilerine gönderirler. Atatürk, bu tarihlerde Turgutlu Belediye başkanı olan Cevdet Öktem’e 7 Nisan 1938 tarihinde kısa bir telgraf çektirtir. “Şehir meclisinin toplantısında bana karşı gösterilen temiz duygulara teşekkür ederim.” Bu telgraf, Atatürk’ün Kasaba ile ilgili son bağlantısıdır.

Atatürk’ün ölüm haberi İçişleri Bakanlığı tarafından, 10 Kasım 1938 günü öğleden sonra radyo ile tüm Türkiye'ye duyurulur. Kasaba halkı Ata’nın ölüm haberini, eski belediye binasında bulunan Halkevi radyosundan öğrenir. Haber üzerine Turgutlu’da bir matem havası yaşanır. Ardından Halk Evi’nde, Turgutlu kaymakamı Selahattin Kıpşak başkanlığında, Belediye reisi Cevdet Öktem, Kaymakam Selahattin Kıpşak C.H. fırkası, Himayei Etfal, Hilalahmer, Tayyare, Maarif Cemiyeti, Ticaret Odası, Müftü ve Muallimler Birliği temsilcilerinin katıldığı bir toplantı yapılır. Toplantıda ne kararlar alındı bilmiyoruz. Bildiğimiz Atatürk’ün bu Dünyadan ayrıdığı…

Kasabalılar yarın 10 Kasım…

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2951 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum