Kaldırım işgaline dubalı çözüm

Reklam
Kaldırım işgaline dubalı çözüm
06 Mart 2016 - 13:23

Kaldırım işgaline dubalı çözüm

Kent içi ulaşımda düzeni sağlamak ve yaya yolu işgallerini önlemek amacıyla çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, son iki ayda sokaklara yaklaşık bin adet kaldırım dubası yerleştirdi. Güvenliği arttırmak için de hız kesici kasis, yükseltilmiş yaya geçidi ve yol butonu uygulamaları yapıldı. Kentteki bisiklet bağlanma ünitelerinin sayısı ise bin 200’ü aştı.

SOKAKLAR DÜZENE GİRDİ

Karşıyaka Belediyesi; yaya yollarındaki hatalı araç parklarından kaynaklanan sorunlara ‘kaldırım dubaları’ ile çözüm getirdi. Hem araç hem de yaya trafiğini rahatlatmayı hedefleyen belediye, iki ayda 88 ayrı sokakta çelik ve plastik duba uygulaması gerçekleştirdi. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki ‘Acil Onarım Ekibi’ tarafından imalat ve montajı yapılan yaklaşık bin adet duba ile kaldırım işgallerine karşı önlem alındı. Apartman ve otopark girişleri, sarı şeritli engelli yolları, dar sokaklar ve okul önlerinde geçişler rahatlatıldı.

YÜKSELTİLMİŞ YAYA GEÇİDİ

Ayrıca, muhtelif noktalarda araç trafiğini yavaşlatmak ve yaya güvenliğini arttırmak amacıyla hız kesici kasis ve yol butonu çalışmaları gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle de yükseltilmiş yaya geçidi uygulamaları yapıldı. İhtiyaç olan noktalarda engelli rampaları oluşturuldu.
BİSİKLET PARKLARI

Sağlıklı ve çevreci bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla geçen yıl başlatılan bisiklet parkları uygulamasına da hız verildi. Son olarak Goncalar Mahalle Muhtarlığı önü, Şemikler 6286 Sokak Eski Cami ve Karşıyaka Belediyesi Hizmet Binası önünde çalışma yapılırken, kentteki bisiklet bağlama ünitelerinin toplam sayısı bin 200’ü geçti.

HEM HİZMET HEM TASARRUF
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Marka kent yaratma yolunda attığımız adımların başında; yaya ve araç trafik akışını disipline etmek geliyor. Bu amaçla kurduğumuz Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz, sorun ve ihtiyaçlara etkin çözümler sağlıyor. Bugüne kadar kaldırım dubası uygulamalarıyla onlarca sokağı düzene kavuşturduk, kaldırımları araç işgallerinden kurtardık. Yayaların ve engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırdık. Dubaları piyasadan satın almak yerine, belediye şantiyemizde üreterek önemli ölçüde tasarruf sağladık. Bu sayede farklı alanlardaki hizmetlerimize de kaynak yaratmış olduk. Sokaklarımızı daha düzenli hale getirmek, daha yaşanabilir bir kent yaratmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.HABER MERKEZİ

 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • mustafa
  4 yıl önce
  eski garajdan altay meydanına giden yol bence en vurdum duymaz parkların yapıldığı bölge. bırakın araç geçmesini insan geçecek yol yok. bu belediyenin zabıtaları yada personeli hiç mi sokağa çıkıpta şehirde neler olur diye bakmazlar. yazık...
 • kadir kadir
  4 yıl önce
  Neden benim yorumunu eklemediniz. Küfür yok, hakaret yok. Sadece Turgay başkan o koltukta neden oturuyor onu sordum...
 • kadir kadir
  4 yıl önce
  Hiç utanmıyorsunuz dimi bizi kandırmaya, haberi okurken Turgutlu'da sanıp vay be Turgutlu'da zabıta varmış derken Karşıyaka belediyesinin yaptığını görünce kendimi aldatılmış sanıyorum. Bu arada Turgay başkan sizin de Turgutlu için böyle fikirlerinizi var mı, yoksa o koltuğu sadece boş kalmasın diye mi dolduruyorsunuz...
 • Oğuz
  4 yıl önce
  Ben de Turgutlu'da sandım. Bizim yöneticiler uyumaya devam etsin.Kaldırımlar geçilmez durumda.Akçakmak yolu,Türkmen yolu kaldırım kalmadığı gibi araç yollarının yarısı da esnaf tarafından işgal edilmiş durumda.Belediyeden tık yok..!