Reklam
Reklam

Kahveci esnafı 'kahvehanelerde oyun izni' istiyor

Turgutlu Kahveciler Odası Başkanı Cenk Vatansever, kahvehanelerde oyunlara izin verilmemesi nedeniyle kahveci esnafının mağduriyet yaşadığını belirterek, " Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir." dedi.  

Reklam
Kahveci esnafı 'kahvehanelerde oyun izni' istiyor
13 Ağustos 2020 - 15:23

Kahveci esnafı 'kahvehanelerde oyun izni' istiyor
 
Turgutlu Kahveciler Odası Başkanı Cenk Vatansever, kahvehanelerde oyunlara izin verilmemesi nedeniyle kahveci esnafının mağduriyet yaşadığını belirterek, " Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir." dedi.
 

TURGUTLU Kahveciler Odası Başkanı Cenk Vatansever, oda binasında kahveci esnafının da katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kahveci esnafı yaşanan sıkıntılara çare bulmak için fikir alışverişinde bulundu. Başkan Vatansever, Anayasamızın 173. maddesine göre devletin esnaf ve sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlü olduğunu belirtti.
                  Kovid-19 salgınından en fazla etkilenenlerin kahvehane işletmecilerinin olduğunu belirten Başkan Vatansever: "Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte, bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173. maddesine göre devlet, esnaf ve sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir." dedi.
                  Devlet yetkililerine seslenen Vatansever, "Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılmasını, esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesini, birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesini ve esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz." diye konuştu.
                  Hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmeye devam edildiğini söyleyen Vatansever, Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını anlamakta güçlük çektiklerini, oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde öngörülecek tüm tedbirlerin de eksiksiz olarak uygulanacağının altını çizerek, mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda Cumhurbaşkanı ve bakanlıklardan sorunlara çare bulunmasını beklediklerini kaydetti.
                  Ülkemizde ve dünyada yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla  alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart'ta İçişleri Bakanlığı'nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 1 Haziran'da kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi gibi işyerleri oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış, internet kafe ve playstation salonları ise 1 Temmuz'da faaliyete geçmişti.
 
Nurullah ÇANKAYA
 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 982 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum