Reklam

Jeoloji Mühendisi Çıyrık: 'Yıkıma neden olan sebepler araştırılmalı'

Çıyrık: “Siz tamam, yıkılma tehlikesi olan binayı yıkıyorsunuz, bu güzel ama olayı araştırmazsak, nedenini ortaya çıkarmazsak yarın yıkılan binanın yanındaki binalarda bu problemin yaşanmayacağı ne malum?

Reklam
Jeoloji Mühendisi Çıyrık: 'Yıkıma neden olan sebepler araştırılmalı'
15 Nisan 2019 - 14:46 - Güncelleme: 15 Nisan 2019 - 14:55

Jeoloji Mühendisi Çıyrık: ‘Yıkıma neden olan sebepler araştırılmalı’

Turgutlu İlçesinde Jeoloji mühendisi Gökhan Çıyrık, Çiçek Sokak’ta zemininde market, üstünde ise iki kat bulunan ve çökme tehlikesi olduğu için tahliye edilerek yıkılan bina ile ilgili, “Çökme tehlikesi olan binanın yıkılması önemli, ama daha önemli olan bina çevresinde gerekli jeolojik araştırılmaların acilen yapılması gerekir’ dedi.

Turgutlu’da geçtiğimiz günlerde Şehitler Mahallesi Çiçek Sokak’ta bulunan 3 katlı bina, oluşan derin çatlaklar sonucu yıkılma riskine karşılık, belediye ekiplerince yıkıldı.

Jeoloji Mühendisi Gökhan Çıyrık: “Daha önceki yıllarda, olay yerine yakın mesafedeki Nergis Sokak’ta da benzer bir durum gerçekleşmiş, ancak gerekli araştırılmalar yapılmadığından konu tam olarak aydınlatılamamıştır. Bina temellerine su kaçağı olduğu tespiti ise iddiadan öteye gidememişti. Bu son olayla ilgili araştırma amaçlı teknik bir çalışma yapılmayacak ise, biz Turgutlu Jeoloji firması olarak, o gün yaptığımız teklifimizi yineliyor, zemin ile ilgili her türlü araştırmayı kamuoyunun aydınlatılması için bedelsiz olarak yapmak istediğimizi buradan deklare ediyoruz.” dedi.

Çıyrık: “Siz tamam, yıkılma tehlikesi olan binayı yıkıyorsunuz, bu güzel ama olayı araştırmazsak, nedenini ortaya çıkarmazsak yarın yıkılan binanın yanındaki binalarda bu problemin yaşanmayacağı ne malum? İstanbul’da yakın zamanda çöken bina henüz hafızalarımızda tazeyken, benzer konuların ilçemizde de yaşanmaması için öncelikli olarak, imar barışı ile ilave katlar için iskan alınmış binalarda acilen bina performans testleri kamu eliyle yapılmalı, sonra ki süreçte de ömrünü tamamlayan tüm binalarda bu testler tamamlanmalıdır.

Ayrıca, daha önce de dile getirdiğimiz Turgutlu’muz için gerekli olan mikro bölgeleme çalışmaları tamamlanarak mahalle bazında hatta ada ölçeğinde riskler tanımlanmalıdır.” diye konuştu.

Çıyrık, ocak ayında yayınlanan ‘Yeni Bina Deprem Yönetmeliği’ni bir fırsat olarak gördüklerini, Turgutlu’da da inşaa edilecek binaların yapımında bu hususlara dikkat edilmesinin önem arz ettiğini kaydetti.

AYŞE KALAY

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2382 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum