Reklam
Reklam

İzzettin Biyogaz Projesi Çed raporu yargıya taşındı

Reklam
İzzettin Biyogaz Projesi Çed raporu yargıya taşındı
30 Kasım 2020 - 14:00

İZZETTİN BİYOGAZ PROJESİ ÇED RAPORU YARGIYA TAŞINDI 
İzzettin Köyünde kurulması planlanan biyogaz projesi ile ilgili ÇED raporuna itiraz edildi. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde Manisa 1. İdare Mahkemesinde başlanacak. Davacılar arasında TURÇEP ve bileşeni bazı sivil toplum örgütleri yanı sıra bazı Belediye Meclis üyeleri de yer alıyor.
İzzettin köyünde kurulması planlanan biyogaz projesi ile ilgili ÇED raporuna itiraz edildi. TURÇEP ve bileşeni bazı sivil toplum örgütleri tarafından itiraz edilen ÇED raporunun iptali konusunda açılan davada Kent Konseyi Başkanı ve Büyükşehir İl Genel Meclisi Genel Kurul Üyesi Fehmi Gülen ile Burhan Irk gibi bazı Belediye Meclis üyeleri de davacılar arasında yer alıyor. 
Konu ile ilgili basına açıklamada bulunan TURÇEP tarafından, söz konusu proje ile ilgili işletilen ÇED sürecinin başından beri hukuka uygun seyretmediği ve projenin gerçekleşmesinin kamu denetiminden kurtarılacak şekilde sağlanmaya çalışıldığını belirterek, İzzettin köyünde düzenlenen ÇED toplantısının da halkı tepki göstermesi nedeniyle gerçekleşmediğini hatırlattı.  
Geçtiğimiz 18 Haziran tarihinde İzzettin köyünde proje için düzenlenen ÇED halkı katılımı toplantısı, yapılan duyuruda halka doğru ve gerçek bilgilerin verilmesi yerine, başka bir projeye ait dokümanların verilmesi nedeniyle de tepki gösterilmiş, Belediye Başkanı Çetin Akın, Kent Konseyi Başkanı Fehmi Gülen ve köy muhtarı Hilmi Çiftçi, TURÇEP ve bazı bileşenlerince “toplantının ertelenip gerçek ve doğru bilgiler eklenmesi ve bu nedenle ileri bir tarihte yapılması” yönünde itiraz dilekçeleri verilmişti. Buna rağmen toplantıyı yapma konusundaki ısrarları karşısında TURÇEP, tarafından bu toplantının Turgutlu ve halk tarafından meşru kabul edilmeyeceği belirtilerek tepki gösterilmiş, İzzettin köyü halkı ve muhtar da toplantıya tepki gösterip katılmayınca toplantı yapılamadan sonlandırılmıştı. 
 Konu ile ilgili olarak basına açıklama yapan TURÇEP “Ama bu toplantı sanki yapılmış ve halkın da rızası varmış gibi Ankara’da Bakanlığa ÇED raporunu onaylatıp gelmişler ve herşey olup-bittiye getirilmek isteniyor. Kaldı ki kendi imkanlarımızla elde ettiğimiz ÇED raporu hakkında bilim çevresine inceletip görüşlerini aldık. ÇED raporunda endişe verici bazı eksiklik ve yanlışlar olduğu görüldü, bazı soruların cevabı ÇED raporunda verilmiyor. Bu konuya ilişkin hem belediye yetkilileri ile hem de bazı meclis üyelerinin katılımıyla iki kez toplantı yaptık ve bu toplantılarda da eleştirilerimiz ile endişelerimizi ortaya koyduk. Bu şekilde onaylatılan bu ÇED raporuna razı olunması mümkün değil. ÇED süreçleri hukuka uygun şekilde gerçekleştirilmiyor, kamu denetiminden kurtarılmaya ve hiçbirşeye itiraz etmeden herşeye razı olunması beklentisiyle konu olup-bittiye getirilmeye çalışılıyor” eleştirisinde bulunurken, şunları söyledi: 
“Proje için hazırlanan ÇED raporu taşıdığı eksik ve hatalar nedeniyle endişe verici. Arıtma tesisi konusunda şirket tarafından ne yapılacağı ortaya konulmamış, su ihtiyacının nasıl karşılanacağı bilinmiyor. Ayrıca tesis kurulmak istenen yer, faaliyet kapasitesi açısından yeterli değil ve trafik yoğunluğunun artacağı bölge için yeterli yol da yok. Bütün bunların cevabı ÇED raporunda verilemezken, herşey şirketin vereceği sözlü taahhütlere bırakılıyor. Dolayısıyla ÇED raporuna itiraz ederek iptal edilmesi ve hukuka uygun şekilde eksiksiz bir ÇED raporu istemiyle Manisa 1. İdare Mahkemesi’ne ÇED’e itiraz davası açılmasını sağladık. Çevre ve insan sağlığı açısından taşıdığımız vicdani yükümlülükler böyle bir davanın açılmasını gerektiriyor. Bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi gerçeğinin gösterdiği üzere, çevre sağlığı konusu birinci derecede önemsenmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Dolayısıyla çevre ve insan sağlığı birinci önceliğimiz olmalıdır.“  

Haber Merkezi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1046 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum