Reklam

İlçe Sağlık Müdürlüğü çocukları balonla sevindirdi

TURGUTLU İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri Çocuk Gelişim Uzmanı Elif Fakıoğlu ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ezgi Köybulan, Orta Park’ta çocuklarla ve ebeveynleriyle buluştu.  

Reklam
İlçe Sağlık Müdürlüğü çocukları balonla sevindirdi
20 Kasım 2019 - 16:33

İlçe Sağlık Müdürlüğü çocukları balonla sevindirdi

TURGUTLU İlçe Sağlık Müdürlüğü personelleri Çocuk Gelişim Uzmanı Elif Fakıoğlu ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ezgi Köybulan, Orta Park’ta çocuklarla ve ebeveynleriyle buluştu.  

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Orta Park’ta kurulan stant çalışmasında uzmanlar, aileleri Çocuk Hakları Sözleşmesi konusunda bilgilendirerek, konu ile ilgili broşür dağıttılar. Çocuklara hediye edilen balonlar renkli görüntülere sahne oldu.

Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili konuşan Çocuk Gelişim Uzmanı Elif Fakıoğlu, “Tüm çocukların evrensel hakkı olan Çocuk Hakları Sözleşmesi varlığı ile din, dil, ırk, cinsiyet ve inanç ayırt etmeden tüm çocukları koruma altına almaktadır. Her çocuk doğuştan eğitim, sağlık, yaşama, barınma, cinsel ve psikolojik sömürüye karşı koruma altındadır. Çocuk Hakları Sözleşmesi 4 Temel başlık altında toplanmıştır. Bunlardan ilki, çocuklar arasında hiçbir şekilde ayrım yapmamaktır. İkinci ilkede her durumda öncelikli olarak çocuğun yararı gözetilir. Üçüncü ilke tüm çocukların yaşama ve gelişme hakkı vardır. Ve son olarak dördüncü ilke ise her çocuğun görüşlerini özgürce ifade etme hakkı vardır. UNİCEF gibi birçok uluslararası sivil toplum kuruluşları çocuk hakları konusunda çalışmalarına devam etmektedir.” dedi.

 Sosyal Hizmet Uzmanı Ezgi Köybulan ise: “Çocuk Hakları Sözleşmesi dünyada en çok ülke tarafından imzalanan sözleşmedir. 193 ülke tarafından imzalanmıştır. Ülkemiz bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış 1995 yılında onaylamıştır. Ülkemiz bu sözleşmeyi onaylayarak ülkedeki tüm çocukların haklarını koruma altına almıştır. Çocuk Hakları Sözleşmesinin bazı maddelerinden bahsetmek gerekirse, Her birey 18 yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Çocuklara verilen isim yani kimlik ve aile bağları korunmalıdır. Hiç kimse çocukların onurunu kıramaz, onları küçük düşüremez. Engeli olan çocukların korunma, saygı görme ve her türlü yardım hakkı vardır. Çocuk haklarına uygun olarak kreşler, yurtlar, hastaneler, okullar vs. oluşturulur ve bunlar düzenli olarak kontrol edilir. Her çocuğun okula gitme,oyun oynama ve  sosyal aktivitelere katılma hakkı vardır. Bizler Turgutlu İlçe Sağlık Müdürlüğü-Sağlıklı Hayat Merkezi danışmanları olarak 0-18 yaş arası çocuğu olan ebeveynleri Çocuk Hakları Sözleşmesinin maddelerinden bahsederek konuya ışık tuttuk.” dedi. Ayşe KALAY

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1916 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum