Reklam
Reklam

Hocalı Katliamı, 29.yıl dönümünde Turgutlu'da anıldı (VİDEO)

Turgutlu İlçesinde, 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerin Hocalı’da savunmasız durumdaki kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin yaptığı Hocalı Katliamı, 29.yıl dönümünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla anıldı.

Reklam
26 Şubat 2021 - 16:21 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 17:47
 Hocalı Katliamı Turgutlu’da anıldı
  
MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde, 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerin Hocalı’da savunmasız durumdaki kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin yaptığı Hocalı Katliamı, 29.yıl dönümünde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla anıldı.
1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, Ermeni kuvvetleri tarafından Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasında gerçekleştirilen katliamda 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil 613 Azeri sivil hayatını kaybetti. Katliamın yıl dönümünde sivillerin katledilmesinin matemi yaşanıyor. Turgutlu’da Azerbaycan Kültür Derneği Şubesi tarafından Turgutlu Belediyesi hizmet binası karşısında bulunan Orta Park’taki saat kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi ve hayatını kaybedenler anıldı. Programa Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz, Belediye Başkanı Çetin Akın, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Halim Karaer, İlçe Emniyet Müdürü Harun Tutak, Belediye Başkan Yardımcısı Fırat Honaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, siyasi parti temsilcileri, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı. Basın açıklamasının yapıldığı alanda, insanlık tarihinin kara lekesi olan o katliamdan fotoğraflar sergilendi.
Azerbaycan Kültür Derneği Turgutlu Şubesi Başkanı Ünal Kağba yaptığı açıklamada: “Hocalı unutulmayan, unutturulmayan! Bir gecede 613 kişinin öldürüldüğü, 1 milyon kişinin ise kayıp olduğu kanayan yaramız. Tüm dünyanın gözleri önünde kamera kayıtları ve fotoğraflar olmasına rağmen 29 yıldır haykırdığımız halde bir türlü kabul ettiremediğimiz içler acısı vahşi bir katliamdır Hocalı. Söylediğim, haykırdığım zaman ırkçılık yapıyorsun diyorlar, fakat ne derlerse desinler adına, bu düpedüz bir insanlık katliamıdır. Bir grup millet demiyorum, onlar çetedir çete! Onların hayali bir milleti yok etme hayalidir ve onların projesi hayalden öteye geçmez, geçemez ve geçirtmeyeceğiz!... Ermenilerin hayali bitmiyor, 1970 yılında ASALA’yı kuruyorlar, tarihte hiçbir devlet bu kadar diplomatını kaybetmemiştir. 1973 yılında Türkiye Los Angeles eski Başkonsolosumuz Mehmet Baydar’a silahlı saldırı düzenliyorlar. 1974 Türkiye’nin Viyana Büyükelçimiz Danış Tunalıgil şehit ediliyor. Katliamın en ağırını yaşadığımız günlere bakın. 2 gün sonra Paris Büyükelçimiz şehit ediliyor, aynı günler İtalya Büyükelçimiz Taha Çarpım şehit ediliyor, 2 Eylül’de İspanya Büyükelçimiz ailesiyle birlikte eşi ve bacanağı ile birlikte şehit ediliyor. Şimdi katliam yapmadık diyenlere sesleniyorum; ASALA’yı bitirdik, o hain Agop Agopyan MİT tarafından imha edildi, biteceğini anlayan ASALA, PKK ile işbirliği yaptı ve şehitlerimiz varsa yine bunların kökeni Ermeniler’dir. Ben çocuktum, 1992’de konsere gittik ailece. Cavit Tebrizli gelmişti, 25 Şubat akşamı ve o konser iptal edildi. Hocalı bombalanmıştı. Ben bu davanın içinde büyüyen biri olarak nasıl unuturum. Her türlü katliamın en büyüğünü yaptılar. Nasıl unuturuz? 13 tane askerimizi esir aldınız. 16 askerimizi şehit ettiniz. Unutturmayacağız, mekanları cennet olsun. Allah rahmet eylesin diyorum ama Ermenistan katliamın en büyüğünü yapmıştır. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır diyorum. Hocalı Soykırımının bir an önce hesabı sorulmalı diyorum ve Hocalı Karabağ tam azad olmalı. Sesimize ses olduğunuz için, katılımlarınız için teşekkür ediyorum.” dedi.
Ardından söz alan Belediye Başkanı Çetin Akın ise, “Kardeş ülke Azerbaycan'ın Hocalı Kasabasında 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede aralarında çocukların, hamile kadınların bulunduğu 613 kardeşimiz vahşice katledilmiştir. Ermenilerin çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden tüm dünyanın gözü önünde acımasızca katlettiği soydaşlarımızın acısını hala yüreklerimizde yaşıyoruz. Yaşanan bu soykırım karşısında sağır, dilsiz olanların ellerine orada yaşamını kaybeden kardeşlerimizin kanı bulaşmıştır. Bizleri sözde soykırım iddialarıyla suçlayanlar, belgeli, fotoğraflı bu soykırımı görmezden gelerek ne kadar iki yüzlü bir tavır takındıklarını, Türk düşmanlığını gözler önüne sermiştir. Yakın tarihimizde yaşanan en büyük insanlık dramına karşı gözlerini, kulaklarını tıkayanlara, yaşanan bu soykırımı görmezden gelenlere karşı Hocalı Katliamını her fırsatta hatırlatmaya devam edeceğiz. "Tarihin Siyah Gecesi" olarak anılan Hocalı Katliamının 29'uncu yılında öldürülen 613 kardeşimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.” diye konuştu. Basın açıklaması konuşmalar sonrası hatıra fotoğrafları çekilmesiyle son buldu.

Nurullah ÇANKAYA

 
DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1428 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum