Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüsünün 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi VİDEO

Atatürk'e benzerliği ile tanınan tiyatro ve sinema sanatçısı Göksel Kaya da gösteride ilgi odağı oldu.


Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüsünün 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi VİDEO

Kent Eğitim Koleji Turgutlu Kampüsünün 'Cumhuriyet' etkinliğine yoğun ilgi

KENT Eğitim Koleji Turgutlu Kampüsü'nün tertiplediği 'Cumhuriyet' etkinliği, akşam Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı. Protokolün de hazır bulunduğu Cumhuriyet etkinliğinde konuklar salon dışına taştı. Yoğun bir alakanın olduğu etkinlikte öğrenciler bol bol gösteri yaptı. Etkinlik  sonunda protokol sahneye çıkarak, gösterileri dakikalarca alkışladı. Atatürk'e benzerliği ile tanınan tiyatro ve sinema sanatçısı Göksal Kaya da gösteride ilgi odağı oldu

Kampüs Müdürü Mustafa Bozkuş’ın yaptığı açılış konuşmasından bazı satır başları şu şekilde: "Milattan yüzlerce yıl önceye dayanan tarihimizde Teoman’ı, Mete Han’ı, Attila’yı Balamir’i Bumin Kağan’ı kuşatan ve hatta Ertuğrul’u Osman Bey’i, Kanuni’yi, Yavuz’u, Fatih Sultan Mehmet Han’ı Fatih yapan memleket sevdası bir kez daha kalplerimizden ve damarlarımızdan taştı ve bugün on yedinci Türk Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunu ilân ettik.

Santim santim Anadolu toprağına bağımsızlık ve özgürlük düşüncesi aşılayan, 7 düveli dize getiren, düşman gölgesi altında nefes almaya zerre tahammülü olmayan ve bu toprakların adeta küllerinden doğmasını sağlayan bir ilandı Cumhuriyet. Çarıkla basılan toprağa sahip çıkmaktı, o vatan toprağıyla harman olmaktı, kendi mezarını kazıp adına siper demekti, bir tas hoşaf ve bir yarım ekmekti, 25 kiloluk mermiyi saatlerce sırtında taşıyan neneler ve dedelerdi, makineli tüfeğe ve mermiye süngüyle koşmaktı. Özetle 29 Ekim her zaman ve bugün Barış Pınarı harekâtında da gördüğümüz gibi tüm dünyanın karşısında dimdik durmaktı.

29 Ekim tarihinin anlam ve önemi ile ilgili bir konuşmada yer almaması kabul edilemez asıl kahramana gelince… Parmakları yumruk yapan, bu destansı şiirin bütün unsurlarını bir araya getiren, onları anlamlı bir bütüne dönüştüren bir kafiyeye ihtiyaç vardı ki kuşkusuz bu kafiye adına sonradan kıymetine uygun şekilde ATATÜRK eklenen Ulu Önder Mustafa Kemal’den başkası değildi.

Vatanımızın, milletimizin, devletimizin, bayrağımızın ilelebet var olması için sözlerimi Büyük Atatürk’ün şu sözleriyle sonlandırmak isterim: “Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."DOĞAN ÇİZMECİ