Reklam
Reklam

Gözü dönmüş sermaye torunlarımızın yaşam hakkını çalıyor

Ege Çevre Kurultayı 9 Kasım’da Turgutlu’da yapılıyor

Reklam
Gözü dönmüş sermaye torunlarımızın yaşam hakkını çalıyor
04 Kasım 2013 - 15:55 - Güncelleme: 07 Kasım 2013 - 14:16

ÇEVRECİLERİN GÖZÜ KULAĞI BU TOPLANTIDA OLACAK

Ege Çevre Kurultayı 9 Kasım’da Turgutlu’da yapılıyor

Son yıllarda çok vahim hale gelen çevre sorunlarına karşı mücadele veren çevre örgütleri 9 Kasım Cumartesi günü Turgutlu’da buluşuyor. Turgutlu’da yapılacak Ege Çevre Kurultayı ile bir araya gelecek çevre örgütleri, günümüzdeki doğa tahribatlarının çok daha korkunç düzeye ulaştığı düşüncesinden hareketle daha güçlü mücadele için birlik ve dayanışma yolları da arayacak.

Gözü dönmüş sermaye torunlarımızın yaşam hakkını çalıyor

Konu ile ilgili TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, günümüzdeki çevresel tehditler gelecekteki yaşamı da şimdiden çok olumsuz etkileyecek düzeyde tehlike potansiyeli taşıyor. Torunlarımızın geleceği adeta şimdiden çalınmış gibi. Oysa biz bu dünyayı onlardan ödünç aldık. Ama onların yaşam hakkı eğer bugünden çalınmış durumdaysa, onların yaşam hakkını geri almak için de mücadele vermek durumundayız. Sermayenin çıkarı için doğanın adeta idam fermanı çıkarılmış gibi. Görüldüğü gibi çevre mücadelesi kesinlikle kaybedilmemesi gereken bir mücadele özelliğinde. Bu nedenle bu mücadeleyi daha güçlü kılabilmek için ortak tehdide karşı ortak mücadele yollarını geliştirmek, birlik ve dayanışma sağlamak zorunluluğu vardır. 9 Kasım günü gerçekleştireceğimiz ve yurt genelindeki tüm çevre örgütlerini davet ettiğimiz Ege Çevre Kurultayı da bu konuda atılan bir adım anlamını taşıyor” denildi.

Cumartesi günü Turgutlu’da yapılacak çevre kurultayının organizasyonunda yer alan EGEÇEP, TURÇEP, GÖRÇEV, GÜLÇEP, KOYAP, KOZAK, MAYADER, Ayvalık Tabiat Platformu, Manisa Akademik Odalar Birliği gibi örgütlerden başka, ayrıca toplantıya Kazdağları, Çanakkale Çevre Platformu, Derelerin Kardeşliği, Su Platformu, Munzur Koruma Kurulu, Gerze Çevre Hareketi gibi ciddi çevre mücadelesi veren örgüt ve gurup temsilcilerinin de katılım göstereceği belirtildi. Manisa bölgesinden ise Akhisar, Soma ve Salihli ilçelerinden çevre komisyonları toplantıya katılıyor.

Birlik ve dayanışma çağrısı

Saat 11.00’de başlayıp 18.00’e kadar devam edeceği bildirilen Ege Çevre Kurultayında Prof. Dr. Beyza Üstün’ün koordinatörlüğünde “Yasalarla yapılan doğa kıyımları”, “Vahşi kapitalizm ve doğa kıyımları” konularında sunumlar yapılacak, ayrıca “Çevre mücadelesindeki eksikler ve zaaflar”, “Neler yapmalıyız” gibi konuların değerlendirileceği forum bölümü de olacak. Prof. Dr. Tayfun Özkaya ve Avukat Fevzi Özlüer’in konuşmacı olarak sunum yapacakları kurultayda, özellikle günümüzde vahşi kapitalizm aşamasına gelen sermayenin doğayı sömürürcesine çevreye karşı saldırgan bir tutum izlediği, mevcut madencilik yasasının Türkiye’yi sömürgeleştirme projesinin bir parçası olduğu konularına dikkat çekilirken, çevre mücadelesinin kesinlikle kaybedilmemesi gereken bir mücadele özelliği taşıdığı düşüncesinden hareketle de daha güçlü mücadele için birlik ve dayanışma çağrısı yapılması da bekleniyor.

Bu çağrı doğanın ve zamanın çağrısıdır

Konu ile ilgili açıklamada, “Altın ve nikel madenciliğinin yarattığı tehditler, termik santraller, rüzgâr türbinleri, balık çiftlikleri, taş ve kum ocakları sermayenin gözü dönmüş saldırısının örnekleridir. Yaşam alanlarımızı savunabilmek ve gelecek kuşaklara yaşama şansı verebilmek için, günümüzde artık kendisini doğanın sahibi sanacak kadar başı dönmüş olan sermayenin bu gözü dönmüş çevre düşmanlığına karşı omuz omuza ve kolkola mücadeleye davet ediyoruz. Bu davet sadece bizim değil, zamanın ve doğanın bir çağrısıdır. Korkunç bir tahribat yaşayan doğa adeta çığlık çığlığa insanlığın yardım elinin uzanmasını bekliyor ” ifadelerine yer verildi.  

 

“Şimdi yaşam hakkını savunma zamanı” sloganı ve “sensiz olmaz” vurgusu ile çağrı yapılan Ege Çevre Kurultayı’nın “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sözlerinin yer aldığı daveti ise şu şekilde:

 

Birleşiyoruz:

-         Suların kirlenmesini ve ticarileşmesini engellemek için,

-         Tarım topraklarının ve ormanların korunması için,

-         Tarihi ve kültürel varlıkların korunması için,

-         Doğanın ve insanlığın geleceğinin devam etmesi için,

Mücadele ediyoruz:

-         GDO’lu ürünlere karşı,

-         Yaşamı yok edecek maden şirketlerine karşı

-         Enerji aldatmacası ile kurulan nükleer santrallerin, termik santrallerin, RES’lerin, HES’lerin canlı hayatı yok etmesine karşı,

-         Köylümüzün mülksüzleştirilmesi ve çiftçinin yoksullaştırılmasına karşı,

-         Denizlerde de hayatı yok edecek Balık çiftliklerine karşı  METİN SET

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2770 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hasan ali yurdakul
    7 yıl önce
    turçep üyeleri sayın MUSTAFA KEMAL ATATÜRK diyorki Memleketimiz baştan sona kadar hazinelerle doludur.Biz o hazineler üstünde aç kalmış insanlar gibiyiz. Hepimiz bütün bu hazineleri meydana çıkarmak, servet ve refahımızın kaynaklarını bulmak göreviyle yükümlüyüz. diye söz söylemiştir.