Reklam
Reklam
Reklam

Geleceğe nefes için 3 bin 71 fidan Turgutlu'da toprakla buluştu (VİDEO)

Turgutlu İlçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında 3 bin 71 fidan toprakla buluştu.

Reklam
11 Kasım 2019 - 13:26 - Güncelleme: 12 Kasım 2019 - 15:21

Geleceğe nefes için 3 bin 71 fidan Turgutlu’da toprakla buluştu

MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Geleceğe Nefes kampanyası kapsamında 3 bin 71 fidan toprakla buluştu.

Geleceğe Nefes kampanyasında, Türkiye genelinde 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan toprakla buluştu. Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı olarak “11 milyon fidan dikimi” etkinliği saat 11.11’de başladı. Turgutlu’da Eski Kemalpaşa Yolu üzerindeki 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanında bulunan 10 hektar dikim alanında 2 bin 50 fıstık çamı, bin kızıl çam ve 21 selvi fidanı olmak üzere 3 bin 71 fidan toprakla buluştu.

Etkinliğe Kaymakam Ali Yılmaz, Garnizon Komutanı Per. Albay Kenan Peşternik, Belediye Başkanı Çetin Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Abdüsselam Esen, Turgutlu İlçe Jandarma Komutanı Halim Karaer, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Balaban, Turgutlu Orman İşletme Şefi Engin Çar, İlçe Tarım Müdürü Musa Çallı, İlçe Sağlık Müdürü Bilgehan Hasyiğit, İlçe Milli Eğitimi Müdürü Mehmet Ölmez, Turgutlu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hayrettin Uslu, 400 öğrenci, gönüllüler ve vatandaşlar katıldı.

                  Orman İşletme Şefi Engin Çar, bilgilendirme yaparak kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti. Çar: “Guinness rekorlar kitabına girmek için her fidanın fotoğrafı çekilecek. Her fidanının başında bir kişi olarak görevli arkadaşlarımız fotoğrafınızı çekecek. Ve bu fotoğrafları dijital ortama yükleyerek Guinness rekorlar kitabına girmek için adım atmış olacağız. Turgutlu olarak da elimizden gelen en fazla fidanı dikerek bu rekora katkı sağlamış olacağız. Fidan dikim sırasında fotoğrafın geçerli olması için kimsenin poz vermemiş olması gerekiyor. Herkes doğal bir şekilde fidan dikerken fotoğraflanması lazım. Fidanın en az yarısının dikilmiş olması gerekiyor. Yarısından sonra normal dikim işlemine devam ederken fotoğraflar çekilecek.” dedi.

Kaymakam Ali Yılmaz ise, “Bu işi gerçekten önemseyerek hassasiyet ile fidanımızı dikelim. Kampanyamız tüm Türkiye genelinde 11 milyon fidan dikme kampanyası şeklinde başladı. Oldukça da fazla ilgi gördü. Tarım ve Orman Bakanlığımızın öncülüğünde tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve vatandaşlarımızın desteği ile 11 Kasım’da Saat 11:11’de 11 milyon fidan dikilmesi hedeflendi. Bu kapsamda Türkiye’miz orman bakımından hakikaten son yıllarda varlığını arttırıyor. Ancak çok daha arttırmamız lazım. Avrupa’da %40 civarında. Ben inanıyorum ki bu kampanya ile birlikte Türkiye’nin orman varlığına ciddi bir katkı sağlanmış olacak. Ve yıllar itibariyle de 2023 hedefleri de gerçekleştirilecektir diye tahmin ediyorum. Hatta o kadar ilgi gördü ki beklenenin üzerinde fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Kampanya kapsamında bugün Orman işletme Müdürlüğümüzün sağladığı imkanlar ve tüm kuruluşlarımızın desteği ile sizlerin katılımı ile birlikte 3071 fidan bu alanda toprakla buluşturulacak. Ben tüm kamu kurum kuruluşlarımıza, destek veren tüm öğrenci öğretmen ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Müftü Fethullah Yavuz tarafından dualar edildi. Fidanlar protokol üyeleri, gönüllüler ve öğrenciler tarafından toprakla buluşturularak sulandı. Etkinlikte katılımcılara şapkanın yanı sıra gözleme ve meyve suyu ikram edildi.

Tuncel YILMAZ 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2699 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları
10:01