Reklam

Gediz Nehri'nde toplu balık ölümleri (VİDEO)

Turgutlu İlçesinden geçen Gediz Nehri'nde yaşanan toplu balık ölümleri endişe yarattı.

Reklam
22 Kasım 2019 - 17:13 - Güncelleme: 23 Kasım 2019 - 20:37

Gediz Nehri'nde toplu balık ölümleri

 

MANİSA’nın Turgutlu İlçesinden geçen Gediz Nehri'nde yaşanan toplu balık ölümleri endişe yarattı.

Kütahya’nın Gediz İlçesindeki Murat ve Şaphane dağlarından doğup, Alaşehir, Salihli ve Turgutlu'dan geçerek İzmir'in Foça İlçesi ile Çamaltı Tuzlası arasındaki bölgeden Ege Denizi'ne dökülen 401 kilometre uzunluğundaki Gediz Nehri'nde kirlilik üst seviyelere ulaştı.

Nehrin Turgutlu'dan geçen bölümünde, boyları 10 ile 50 santimetre arasında değişen yayın ve aynalı sazan balıklarının telef olarak su yüzeyine çıkması kirliliğin boyutunu gözler önüne serdi. Şişmiş ve ağızları açık halde kıyıya vuran balıkları gören vatandaşlar, durumu jandarma, Kaymakamlık ile Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirdi. Bazı vatandaşlar yetkili ekipler gelene kadar yarı baygın halde su üstüne çıkan balıkları yakalayarak çuvallarla evlerine taşıdılar.

Vatandaşlardan birisi olan Mahmut Şen yaptığı açıklamada; ‘Her yıl yağışlardan önce Gediz Nehrinde suyun azalması ve yağmurların aniden bastırması üzerine nehri besleyen derelerden nehre bol miktarda alüvyon ve milli topraklar akmaktadır. Bu olayda da suyun içerisinde havasızlığa sebep olmaktadır. Balıklar ölmeden bizlerde tüketmek için yakalayıp evlerimize götürüyoruz. Bu olay her yıl nehrin kirliliğinden dolayı yaşanmaktadır’ dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri incelenmek üzere nehrin 10 kilometrelik bölümündeki çeşitli noktalardan su ve ölü balık numuneleri aldı. Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz ise yaşananın hoş bir durum olmadığını belirtip, gerekli incelemelerin yapılıp, kirliliğe neden olanlara gereken cezaların verileceği söyledi. 

Erkan ŞİMŞEK - Nurullah ÇANKAYA

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2915 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum