"Geçmişten Günümüze Türk  Dili'nin Gelişimi''

Sakine Orman- Ezgi Ütkür- Hüseyin Demirci'nin haberi

Reklam
"Geçmişten Günümüze Türk  Dili'nin Gelişimi''
06 Aralık 2016 - 10:07

Türkolojinin önemli ismi Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun  Ege Üniversitesi’ne konuk oldu

“Geçmişten Günümüze Türk  Dili’nin Gelişimi’’

Sakine Orman- Ezgi Ütkür- Hüseyin Demirci

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Türkoloji Kulübü’nün düzenlediği “Geçmişten Günümüze Türk  Dili’nin Gelişimi’’ konulu  konferans Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Nuri Bilgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansı, Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi   Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun verdi. Etkinliğe,  öğretim elemanı ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Konferansın açılışında Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fazıl Gökçek kısa bir konuşma yaparak katılımcılara teşekkür etti.

Türk dilinin sözlü ve yazılı dönemi hakkında bilgiler veren  Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun,  yazılı dönem eserleri olan Göktürk ve Uygur kitabelerini anlattı. İslamiyet sonrası oluşan yazılı Türk metinleriyle ilgili açıklamalar da yapan Prof. Dr. Ercilasun,   Uygurların farklı bir medeniyeti olduğunu ve çeşitli ürünler ortaya çıkardıklarından bahsetti. Daha sonra Türklerin İslamiyet’e geçişiyle beraber Karahanlılar dönemi ve bu dönemde yazılan Kutadgu Bilig, Atabetü’l-Hakayık, Divanü Lugati’-t-Türk üzerinde de durdu. 14.yy’dan sonra Türklerin yazı dili sahası olarak Kıpçak metinleri, Oğuz metinleri, Çağatay metinlerinin analizini yaptı.

Konferans sonunda Prof. Dr. Ercilasun’a Prof. Dr. Fazıl Gökçek tarafından  plaket sunuldu. (EÜ/SO/HD-OK)

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5290 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum