Dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdı Ege'de sergileniyor

Reklam
Dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdı Ege'de sergileniyor
02 Ağustos 2016 - 09:18 - Güncelleme: 05 Ağustos 2016 - 12:17

 

Dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdı Ege’de sergileniyor

“Türkiye’nin ilk Kâğıt ve Kitap Müzesi”

Hayriye M. Durmaz / Mehmet Kocabıyık

İZMİR (Ege Ajans) – Kitabın gizini çözmüş yaprak yaprak bir müze, “Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi”nde 700’e aşkın eser sergileniyor. Ege Üniversitesi (EÜ) Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi bugün galerisinde dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kâğıdını bulundurarak merakları üzerine topluyor. EÜ Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu farklı kültürlerden örnekleri ziyaretçilere sunmaya devam ediyor. Türkiye’nin ilk Kâğıt ve Kitap Müzesi niteliğini taşıyan ve koordinatörlüğünü Uzman Nedim Sönmez’in üstlendiği müze, eski Levanten yapısı olan Ballian Köşkü’nde iki yıl önce ziyaretçilere kapılarını açtı.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK KİTABI

VE EN HAFİF KÂĞIDI BURADA

Josua Reichters 32 sayfalık Japon ipek kâğıdına basılmış ve elle deriye ciltlenmiş “Bilder-ABC” (Resimli Alfabe Kitabı) dünyanın en küçük kitabı ünvanını alarak bu müzede yerini alıyor.  Kaset içindeki bu kitabın ağırlığı 5 miligram. Boyutları  2.4 x 2.9 mm  parmakla tutulmayacak kadar küçük olan eser minyatür kitaplar bölümünde sergileniyor. Metrekaresi iki gram ağırlığında olan dünyanın en hafif kâğıdı da bu müzede yer alıyor.

MÜZEDE ÜNLÜ SANATÇILARIN

ORJİNAL ESERLERİ YER ALIYOR

Pablo Picasso, Marc Chagall, Joan Miro, Salvador Dali, Wassily Kandisky, Henri Matisse ve Andy Warhol gibi ünlü sanatçıların eserleri müzenin ‘Kitaptaki Ustalar Bölümü’nde orijinal haliyle bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasına bakarak stilize etmesiyle tanınan ünlü isim Ethem Çalışkan’ın bazı çalışmaları da müzede yer alıyor. 32 ülkeden 42 kağıt sanatçısının oluşturduğu ‘One World’ adlı dünya haritası müzenin en ilgi çeken eserlerden biri.

 İki kattan oluşan müzenin giriş katı beyaz haliyle ‘kâğıdı’ temsil ederken, ikinci katı ise siyah tasarımı ile ‘kitabı’ temsil ediyor. Müzenin giriş katında 2 bin yıldır insan için önemli olan kâğıdın tarihi, renkli kâğıtlar, eserler ve modern çalışmalar yer alıyor. İkinci katında ise kitap ve kitap baskı teknikleriyle ilgili eserler yer buluyor. Ayrıca müze sahip olduğu bir sanat galerisinin yanı sıra kâğıt ve ebru gibi yaratıcı sanat atölyelerine de bünyesinde yer veriyor.

Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi Koordinatörü ve Ebru Sanatçısı Nedim Sönmez, “Müzede yer alan objelerin tamamına yakını; kişi, kurum ve sanatçıların bağışlarından oluşmaktadır. Bunun için müzenin kuruluş öncesi, sonrası ve eserlerin müzeye kazandırılması aşamasında çok emek yatıyor. Benim için hepsi eş sevgi değerinde”  diye konuştu.

KÜLTÜR BAKANLIĞINDAN ÖZEL MÜZE STATÜSÜ

Kurulduktan bir yıl sonra Kültür Bakanlığı denetiminde özel müze statüsü kazanan Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi bünyesinde ebru gibi yaratıcı sanat eserlerine ve dünyada bir müzedeki en büyük orijinal renkli kağıt koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Yaşayan bir müze için yeniliklerin önemli olduğuna dikkat çeken Sönmez; “Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin zenginleştirilmesi için çalışıyoruz. Çok değerli Süleyman Saim Tekcan’ın bağışlarının bulunduğu ve sanatçının ismini verdiğimiz baskı resim salonuyla birlikte müzenin ayrı bir birimi olarak 22 Nisan 2016 tarihinde, Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları adında ayrı bölüm oluşturduk. Yakın zamanda yeni vitrinlerin ekleneceği müzemize, konsepte uygun olması şartıyla bağışlar için ilgili herkes bize ulaşabilir” dedi.

Her kesim ve yaşa hitap eden müze İzmir’de Ege Üniversitesi’nde Pazar ve Pazartesi günleri hariç, 09.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. (HMD-MK-OK) EGE AJANS

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 5832 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum