Reklam
Reklam

Dünya Engelliler Günü Turgutlu'da kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Turgutlu’da düzenlenen 2 törenle kutlandı.

Reklam
Reklam
Dünya Engelliler Günü Turgutlu'da kutlandı
03 Aralık 2019 - 15:26 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 17:18

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Turgutlu’da kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Turgutlu’da düzenlenen 2 törenle kutlandı. Turgutlu’daki ilk törende Turgutlu Belediyesi, Turgutlu Bedensel Engelliler Derneği üyelerine Orta Park Kafeterya’da bir kahvaltı düzenledi.

Törenin açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Aysel Yiğit: “İster sağlıklı ister engelli olsun, her insan Allah’ın yer yüzünde yarattığı en değerli varlıktır. Gözlerimizin görmediği, doğadaki binbir rengi keşfedemediğimizi ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başına yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı hiç düşündünüz mü? Bugün gündeme gelen engelli vatandaşlar işte her gün böyle yaşıyorlar. Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin umutlu ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkanlara kavuşturulması devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Ancak engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor.Engelli olmak bir tercih değil, sonuçtur. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmayalım.” dedi. Başkan yiğit, kendilerine her konuda yardımcı olan Ali Yılmaz’a bir buket çiçek, Belediye Başkanı Çetin Akın’a plaket, ayrıca derneğe tekerlekli sandalye hediye eden spor salonunun sahibine de teşekkür çiçeği verdi.

Belediye Başkanı Çetin Akın, Turgutlu Belediyesi olarak engelliler derneğine ve engellilere ellerinden gelen tüm yardımı yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Turgutlu Kaymakamı Ali Yılmaz ise; “Engelli olmak demek herşeyden vazgeçmek kesinlikle değil. Birçok engelli arkadaşımız var, engelli olduğu halde zorluklara karşı göğüs gerip kendi alanlarında çok başarılı olan öğrenci ise o alanda, sporcu ise spor müsabakalarında çok başarılı engelli arkadaşlarımız var. Bunların bize örnek olması lazım. Hayatımızda dernek başkanımız Aysel hanımın da dediği gibi hepimiz bir engelli adayıyız. Şuradan çıkınca Allah korusun bir trafik kazasıyla engelli durumuna düşebiliriz. Bu nedenle engellilerimize sahip çıkmak bizim hem insani, hem toplumsal bir görevimiz. Biz de bunun farkındayız. Tüm devlet kurum ve kuruluşlarıyla engellilerin önünde ki engeli aşma konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizi ben bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ve 3 Aralık Dünya Engelliler Gününüzü tebrik ediyorum.” dedi.

Turgutlu’daki 2. tören Yıldırım Beyazıt Spor Salonunda gerçekleşti. Firdevs Gürel Özel Eğitim Uygulama Okullarının düzenlediği törende Saygı duruşu ve istiklal marşı sonrasında Okul Müdürü Mehmet Yenir, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparak programa katılanlara teşekkür etti.

“Psikolojik, bedensel, zihinsel ama hiçbir zaman engellere takılıp kalmayan, azimle kararlılıkla mücadele eden daima hayatta başarılı olmuştur ve bundan sonra da olacaktır” diyen Kaymakam Yılmaz, “Ben her zaman bu sevgili öğrencilerimizin, engelli vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu, onlara hizmet etmenin sadece bir lütuf değil aynı zamanda görev olduğunu, toplumumuzun, ailelerimizin birer parçası olduğunu belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Daha sonra ise okulun düzenlediği spor etkinliklerinde toplu gösterilerin yanı sıra engelli öğrencilerin katıldığı basketbol, futsal, maçlarının sonrasında ilçedeki okulların engelliler günü için hazırladıkları pankartların yarışması yapıldı. Turgutlu Anadolu Sağlık Lisesinin ‘ Yeter ki Beyinler, Kalpler engelli olmasın, farkında ol, fark et ‘ yazılı pankartı birinci oldu. Yarışmada protokol üyeleri, dereceye giren ve diğer okullara ödüllerini dağıttı. Programın son bölümünde ise çuval ve halat çekme yarışması büyük ilgi gördü. Turgutlu Belediye Başkanı Akın, Turgutlu’da engelliler erkek basketbol takımının kurulacağının müjdesini verdi. Firdevs Gürel Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri, gün nedeniyle salonda gönüllerince eğlendiler. Tuncel YILMAZ

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1273 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum