Reklam
Reklam
Reklam

Diyetin kalbi enginar

"Diyetin kalbi enginar" DİYETİSYEN DENİZ ZÜNBÜLCAN YAZISI

Reklam
Diyetin kalbi enginar
20 Nisan 2018 - 10:51 - Güncelleme: 20 Nisan 2018 - 11:09

"Diyetin kalbi enginar"

Vücudumuzun en büyük ve metabolik olayların gerçekleşmesinde etkili olan karaciğer, sağlığımız ve yaz aylarına gelirken forma girmek isteyenler için oldukça önemlidir. Karaciğerin kendini yenileyebilme yani rejenerasyon özelliği vardır. Bu yenilenmenin gerçekleşebilmesi için beslenmemizde de bazı değişiklikler yapmak gerekir. Karaciğer sağlığı için mevsimin bize sunduğu fonksiyonel besin ise enginardır. 

Akdeniz kökenli bahar aylarının habercisi olan enginar Asteraceae familyasındandır. Ve bilimsel adı Cyanara scolymustur.  Tabiat bizlere enginarı katmanlar halinde sunmuştur, ortasında tüylü olan bir doku vardır ve olgunlaştığı takdirde bu doku çiçeğe döner. Bu dokunun içinde de enginarın kalbi vardır. Bizlerin tükettiği asıl kısım ise enginarın kalbidir. Yapraklarının da uygun bir pişirme yöntemiyle tüketimi mümkündür. Tercihe bağlı olarak dışta bulunan yapraklar çiğ olarak da tüketilebilir. 

Doymuş yağ oranı çok düşük olup kolesterol içermemektedir. 

Kan kolesterolünün dengede tutulmasında etkilidir.

1 orta boy çiğ enginar yaklaşık olarak 60 kalori içerir.

Antioksidan olan C vitaminini içerir. Vücudumuzun serbest radikallere karşı savunma mekanizmasını güçlendirir.

Enginarın posa içeriği yüksektir. Konstipasyon (kabızlık) sorunu yaşayan bireyler için önemli bir besindir.

Enginar demiri yüksek oranda içerir. Bitkisel demir kaynağı olan enginarın C vitamini ile tüketilmesi biyo yararlılığını arttıracaktır. 

Fosfor, niasin (B1 vitamini) , B6 vitaminini yüksek oranda içerir.

İnülin formunda karbonhidrat içermektedir. Ve enginar taze olduğu takdirde inülin etkisini göstererek şeker hastalarında kan şekerini dengeleyici rol oynar.

İçeriğinde bulunan ciarin maddesi sayesinde enginarın karaciğer, safra kesesi ve böbrek fonksiyonlarında faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Safra salgılanmasını arttırarak hazımsızlık ve diğer sindirim şikâyetlerinin azalmasına etki eder.

àİçeriğinde bulunan luteolin maddesi bizleri kötü kolesterol dediğimiz LDL’den korumada büyük önem taşır.

Karaciğerin detoksifikasyon işlevinin olduğu bilinmektedir. Ancak bu özelliği için bazı besinlere ihtiyaç duymaktadır. Bu besinlerden biri ise karaciğerimizi korumakta olan enginardır. Yani enginar vücudumuzun toksinlerden korunması için önemli bir yer taşımaktadır.

Yapılan bir çalışmaya göre irrıtable barsak sendromu (IBS) olarak bilinen karında şişlik, ağrı ve dışkılama sıklığında değişikliklere neden olan kronik hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar vermiştir. 

Böbreklerimizin üre konsantrasyonunu arttırır. Diüretik (idrar artışı) etki yapar.

DİYETİN KALBİ ENGİNARI TÜKETİRKEN NELERE DİKKAT EDELİM?

Karaciğerimiz detoksifikasyon işlevinin yanında protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminlerin metabolizmasında da görevlidir. Fazla şeker karaciğerimizin doğru şekilde çalışmasını zorlaştırır, karaciğerimizi yorar ve işlevini bozabilir. Bu nedenle enginarı pişirirken şeker eklememeye dikkat edilmelidir. Şeker oranına dikkat edildiği gibi yağ oranına da dikkat edilmelidir. Her enginar için en fazla 1YK (yemek kaşığı) zeytinyağı tüketilebilir. Zeytinyağı ile tüketilmesiyle içerisinde bulunan yağda eriyen vitaminlerden de faydalanılmış olunacaktır. Zeytinyağı yüksek oranda tekli doymamış yağ asidi içeren bir yağ türüdür ve sağlığımız için en faydalı yağlardan biridir. Bu nedenle yağın faydasını zarara dönüştürmemek için yemek yapılırken yağın yakılmamasına da dikkat edilmelidir.

DİYETİSYEN DENİZ ZÜNBÜLCAN

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2953 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum