Reklam

Çocuklarda teknoloji bağımlılığına karşı akıl oyunları

Reklam
Çocuklarda teknoloji bağımlılığına karşı akıl oyunları
16 Şubat 2017 - 10:07

Çocuklarda teknoloji bağımlılığına karşı akıl oyunları

MANİSA'da, çocukları teknoloji bağımlılığından korumak için akıl oyunları sınıfı açmaya başlandı. Proje kapsamında, içinde mangala gibi geleneksel oyunların oynandığı akıl oyunmları sınıfından ilki 1105 öğrencinin eğitim gördüğü 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu'nda açıldı.

 Teknoloji bağımlılığının çocuklarda giderek yaygınlaşması hem aileleri hem de eğitimcileri harekete geçirdi. Manisa'da okullarda çocukların düşünme gücünü geliştirecek ve teknoloji bağımlılığından uzak tutacak akıl oyunları sınıfı açılmaya başlandı. Manisa'nın Yunusemre ilçesinde bulunan ve 1105 öğrencinin eğitim gördüğü 23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu'nda öğrencilerin kendileri geliştirmeleri amacıyla akıl oyunları sınıfı açıldı. Akıl oyunları ile öğrencilere çabuk karar verme ve sonraki aşamaları düşünme ve öngörme, olasılıkları hesaplama mantığını etkili ve yetkin bir şekilde kullanma yetenekleri kazandırdığı gibi planlı hareket etmeyi, hızlı ve doğru karar verme becerisi kazanmaları hedeflendi. Akıl oyunları sınıfında öğrenciler, abolone, Q-Bitz, katamino, mangala, kalami, pentago gibi oyunlar oynamaya başladı. Akıl oyunlarıyla ilgili beş yıldır çalıştığını ifade eden Sınıf öğretmeni Halis Karataş, "Akıl oyunlarında esas hedefimiz öğrencilerimizi teknolojinin zararlarından uzaklaştırmaktır. Bir de günümüzün maalesef çocuklarımızdaki en büyük hastalıklardan bir tanesi dikkat eksiliğidir. Akıl oyunlarında da çocukların dikkate yoğunlaşmasına büyük katkı sağladığı için çocuklarımızı akıl oyunlarına yönlendiriyoruz. Çeşit çeşit akıl oyunu var ama biz bir kaçına odaklandık. Çocuklarımızla haftanın belirli günlerinde bu çalışmaları yapıyoruz. Mangala bizim geleneksel oyunumuzdur. Osmanlı'dan günümüze kadar devam eden bir oyundur" dedi.  dha

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2327 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum