Reklam

CHP'li kadınlar, 'Özgecan Yasası' için eylem yaptı

Reklam
CHP'li kadınlar, 'Özgecan Yasası' için eylem yaptı
09 Mart 2016 - 19:26

Manisa'da CHP'li kadınlar, 'Özgecan Yasası' için eylem yaptı

- MANİSA'nın Şehzadeler İlçesi'nde, CHP İl ve İlçe Kadın Kolları üyeleri, kamuoyunda 'Özgecan Yasası' olarak bilinen kadına yönelik suçlarda verilen cezaların ertelenmemesi, tahrik ve iyi hal indirimlerininyapılmamasını öngören yasa teklifinin TBMM'den geçmesi için oturma eylemi yaptı. 

CHP Manisa İl ve Şehzadeler İlçe Kadın Kolları üyesi 50 kişi, Manolya Meydanı'nda bir araya geldi. Kamuoyunda 'Özgecan Yasası' olarak bilinen yasa teklifinin TBMM'den geçmesi için hükümete çağrı yaptı. Eyleme katılan bazı kadınlar, cinayetle öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıdı. Bazıları ise 'Tahrik İndiriminin Kalkmasını İstiyoruz', 'Yasta Değil İsyandayız' ve 'İllaki Kazanacağız' yazılı dövizlerle tepkilerini dile getirdi. 

Topluluk adına açıklama yapan CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Zerrin İşnel, yasanın meclisten vakit kaybedilmeden geçirilmesi gerektiğini belirterek "Türkiye'de kadınlar sadece kadın oldukları için cinsiyetleri nedeni ile şiddet görüyorlar ve öldürülüyorlar. Kadına yalnızca kadın olduğu için uygulanan ayrımcı şiddet AKP iktidarının kadına karşı yürüttüğü politikalar ile her geçen gün toplumun her kesiminde büyümektedir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi ve kadın cinayetlerinin durdurulması için şiddet uygulayan veya katil olan sanıkların caydırıcı cezalara mahkum olmaları ne kadar önemli ise aldıkları cezaların uygulanması da aynı derece önemlidir. Bizler kadına karşı işlenmiş suçlarda uygulanan keyfi ceza ve tahrik indirimlerinin kalkmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Açıklamanın ardından meydana toplanan CHP'li kadınlar, 10 dakika boyunca oturma eylemi yaptı.DHA

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2763 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum