Reklam

CHP'li Başevirgen: Gediz için gelin bir araştırma komisyonu kuralım

Ege bölgesi’nin en büyük nehirlerinden olan Gediz Nehri’nde son zamanlarda yaşanan kirlilik artışı Meclis gündeminde kendine yer buldu

Reklam
CHP'li Başevirgen: Gediz için gelin bir araştırma komisyonu kuralım
12 Haziran 2019 - 11:10 - Güncelleme: 12 Haziran 2019 - 18:20

CHP’li Başevirgen: 'Gediz için gelin bir araştırma komisyonu kuralım'

Çevresindeki tarım alanları açısından en önemli su kaynaklarından biri olan Gediz Nehri’nin kirliliğinin birçok kalemde zarara uğratacağını söyeyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen: "Gediz Nehri’nin kirlilikten dolayı kullanılamayacak duruma gelmesi halinde akarsu çevresinde üretim yapan çiftçilerimizin uğrayacakları zararın yanı sıra en verimli tarım topraklarını kaybedecek olan Türkiye piyasasında, tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artışlar devam edecek, vatandaş yine pahalı tarımsal ürün tüketecek ve  buna bağlı olarak da enflasyon artacaktır." dedi. 

EGE Bölgesi’nin en büyük nehirlerinden olan Gediz Nehri’nde son zamanlarda yaşanan kirlilik artışı Meclis gündeminde kendine yer buldu. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen tarafından verilen araştırma önergesi ile tekrar gündeme gelen bu sorun konusunda çözüm adımları atılıp atılmayacağı ilerleyen süreçte belli olacak.

Önergesini, Meclis Başkanlığı’na sunan Başevirgen daha sonra kısa bir açıklama yaparak şunları kaydetti: “Ege Denizi’ne dökülen en büyük ikinci akarsu olan Gediz Nehri hem birçok canlıya yaşam kaynağı olmakta hem de geçtiği bölgelerdeki çiftçilerimizin sulama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Daha önce defalarca dile getirdik “Gediz’i koruyalım, kirlenmesine izin vermeyelim” dedik ancak bir sonuç alamadık. Yine her zaman olduğu gibi bir sorun çıkmadan önce önleyici tedbirler almak yerine; sorun çıktıktan sonra tedbir almaya çalışıyoruz.

Türkiye’nin en büyük ve en verimli tarım havzalarından olan Gediz Ovasına can veren Gediz Nehri şu an adeta bir atık su kanalı gibi akmaktadır. Çevresindeki tarım alanları açısından en önemli su kaynaklarından biri olan Gediz Nehri’nin bu kirliliği birçok kalemde bizleri zarara uğratacaktır. Gediz Nehri’nin kirlilikten dolayı kullanılamayacak duruma gelmesi halinde akarsu çevresinde üretim yapan çiftçilerimizin uğrayacakları zararın yanı sıra en verimli tarım topraklarını kaybedecek olan Türkiye piyasasında, tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artışlar devam edecek, vatandaş yine pahalı tarımsal ürün tüketecek ve  buna bağlı olarak da enflasyon artacaktır.”

“Gediz Nehri Bu Kirlilikten de Kurtulacaktır”

Sözlerine devam eden Başevirgen: “ Daha önce defalarca kirlilik tehdidi ile karşılaşan Gediz Nehri, bu tehditten de kurtulacaktır. Ancak bunu gerçekleştirme sorumluluğu bizlere düşmektedir. Gediz Nehri’nin bu durumda olmasının sebebi olan bizler kendimizi doğaya affettirmeliyiz. Buradan bu vesile ile tekrar sesleniyorum. Gediz Nehri ülkemizin en değerli doğal kaynaklarındandır ve ekolojik denge için oldukça önemlidir. Gelin bir araştırma komisyonu kurarak Gediz Nehri’ni eskiden olduğu gibi temiz haline kavuşturalım ve tekrar kirlenmemesi için gerekenleri yapalım.”

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1005 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum