• Reklam
CHP’li Başevirgen: "Esnaf Kan Ağlıyor, Kepenk İndiriyor,...
Reklam
Reklam

CHP'li Başevirgen: "Esnaf Kan Ağlıyor, Kepenk İndiriyor, Yaşam Bitiyor!"

YANKI GAZETESİNDE YER ALAN HABER TBMM 'İNDE SORU ÖNERGESİNE DÖNÜŞTÜ

Reklam
Reklam
30 Mayıs 2019 - 18:44 - Güncelleme: 03 Haziran 2019 - 14:15

CHP’li Başevirgen: “Esnaf Kan Ağlıyor, Kepenk İndiriyor, Yaşam Bitiyor!”

Son yıllarda yaşanan ekonomik krizden mağdur olan taraflardan biri de esnaf ve sanaatkarlar. Basına yansıyan kepenk kapatan esnaf haberleri Meclis gündeminde de kendine yer buldu. Şubat ayında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 402 bin esnafın iflas ettiği açıklanmıştı. Kepenk indiren esnaf ve sanaatkarların sayısında yaşanan bu artış sonucu bir soru önergesi ile konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başevirgen: “Türkiye ekonomik olarak çok zor bir dönemden geçiyor. Yanlış yürütülen ekonomi politikaları herkesin mağdur olmasına sebep oluyor. Çiftçisinden tutun madencisine, Mühendisinden tutun bekçisine kadar herkes hayat pahalılığından şikayetçi. Peki neden bu durumdayız? Türkiye gibi bir ülke, bu coğrafyaya sahip bir ülke nasıl olur da bu durumda olur. Zengini daha da zenginleştiren, fakiri daha da fakirleştirilen bu düzene acilen bir çözüm bulmalıyız.

Ekonominin içinde olan esnaf ve sanaatkar vatandaşlarımız bu krizi daha da çok hissetmekte. İşyerinin kirasından, yanında çalıştırdığı işçinin maaşına; satacağı üründen, çocuğuna alacağı giysiye kadar her adımları enflasyon ve kur dalgalanmasından etkilenen esnaf ve sanaatkarlar çok zor durumdalar. Kirasını veremeyen, işçisinin maaşını veremeyen esnaf da haliyle kepenk kapatmakta. Geçtiğimiz Şubat ayında Ticaret Bakanının bir açıklaması oldu. O açıklamada kendisi son 4 yılda 402.411 esnafın kepenk kapattığını söyledi. Bizim elimizdeki rakamlara göre de son 4 yıllık süreçte her yıl yaklaşık 95.000-100.000 arası esnaf kepenk kapatmakta. Peki buradan Ticaret Bakanımıza soruyorum. Buna karşı herhangi bir önlem alamaz mıyız? Esnafın, sanaatkarın rekabet koşullarını düzenleyemez miyiz? Belki bir dükkan kapanıyor ama onlarca çalışanı da işsiz kalmakta. Bir dükkanın kapanması onlarca aileyi etkiliyor. İşveren belki devlete borçlu olarak kapatıyor dükkanını. Çalışamıyorken nasıl ödeyecek o borcu işveren? Bir anda işsiz kalan çalışanlar, iş bulana kadar nasıl geçinecek?

            Soru önergesinde Türkiye ve Manisa genelinde kepenk indiren esnaf sayılarını, işsiz kalan çalışan sayısını ve esnafın devlete olan borçları konusunda herhangi bir yapılandırma olup olmayacağını soran Başevirgen’in soru önergesinin tam metni şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. maddeleri ile Anayasa’nın 98. maddesi gereğince aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ederim. 31.05.2019                                                                                                        

Bekir BAŞEVİRGEN                                                                                                         Manisa Milletvekili

Türkiye genelinde esnaf ve sanaatkarların iflas etmesi ciddi boyutlara ulaşmıştır. Son 4 yılda her yıl 95 bin ile 100 bin arasında esnaf kepenk kapatmaktadır. Sayın Pekcan tarafından TESKOMB dergisine Şubat 2019’da yaptığı açıklamada da son 4 yılda iflas eden esnaf ve sanaatkar sayısını 402.411 olarak açıklamıştır. Ekonomik olarak zor koşullarda yaşamaya çalışan esnafımız bunun yanı sıra adil olmayan rekabet koşulları ile de mücadele etmek durumunda kalmaktadır. 
Bu konu ile ilgili olarak;

Manisa ili genelinde, son 5 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere kepenk indiren esnaf ve sanaatkar sayısı kaçtır? Manisa il genelinde her ilçe için ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere her ilçede kepenk indiren esnaf ve sanaatkar sayısı kaçtır? Kapanan bu işyerleri sonucunda toplam kaç çalışan işsiz kalmıştır?

Manisa ili genelinde, son 5 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere yeni işyeri açan esnaf ve sanaatkar sayısı kaçtır? Manisa il genelinde her ilçe için ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere her ilçede yeni işyeri açan esnaf ve sanaatkar sayısı kaçtır?

Türkiye genelinde son 5 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere kepenk indiren esnaf ve sanaatkar sayısı kaçtır? Kapanan bu işyerleri sonucunda toplam kaç çalışan işsiz kalmıştır?

Türkiye genelinde son 5 yıllık süreçte her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere yeni işyeri açan esnaf ve sanaatkar sayısı kaçtır?

Manisa ili genelinde her ilçe için ayrı ayrı belirtilmek üzere son 5 yıllık süreçte yeni açılan işyerlerinin kaçı aynı adreste aynı iş kolunda faaliyet göstermektedir?

Türkiye genelinde son 5 yıllık süreçte yeni açılan işyerlerinin kaçı aynı adreste aynı iş kolunda faaliyet göstermektedir?

Manisa ilinde son 5 yıllık süreçte kapanan esnaf ve sanaatkarların devlete olan SGK, vergi, Bağkur vs. gibi borçlarının toplamı kaç TL’dir? Devlete karşı borçlu olup işyerini kapatmış kaç esnaf ve sanaatkara karşı icra takibi başlatılmıştır?

Türkiye genelinde son 5 yıllık süreçte kapanan esnaf ve sanaatkarların devlete olan SGK, vergi, Bağkur vs. gibi borçlarının toplamı kaç TL’dir? Devlete karşı borçlu olup işyerini kapatmış kaç esnaf ve sanaatkara karşı icra takibi başlatılmıştır? Devlete borçlu olarak kepenk indiren esnafın söz konusu bu borçları konusunda herhangi bir yapılandırma düşünülmekte midir?

Esnaf ve sanaatkarlarımızın kepenk indirmesinin önüne geçilmesi veya en azından azaltılabilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Var ise bu çalışmanızın detayları nelerdir?  ((DOĞAN ÇİZMECİ)

 

 

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Basın bülteni
Bu haber 2333 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turgutluspor kampa girdi
Turgutluspor kampa girdi
Sevgi Pınarım minikleri engellileri unutmadı
Sevgi Pınarım minikleri engellileri unutmadı