Reklam
Reklam

Çal Dağı Geçilmeyecek

Semih Çolak yazısı

Reklam
Çal Dağı Geçilmeyecek
19 Aralık 2014 - 12:41 - Güncelleme: 19 Aralık 2014 - 12:45

Çal Dağı Geçilmeyecek

     Merhaba değerli YANKI Gazetesi okurları.Bazen şartlar insanda yazma ve yazdıklarını da  paylaşma isteği uyandırıyor. Bugün sizlere eşi benzeri olmayan bir oluşumun mücadelesini kısaca anlatmak istiyorum. Bu oluşumun adı " TURÇEP " .  Yani Turgutlu Çevre Platformu.

    TURÇEP Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bulunan, egenin incisi olarak adlandırılan Çal Dağı'nda, dünyada ilk kez uygulanmak istenen bir madencilik anlayışına karşı 2007 yılında bir grup çevre dostu tarafından kuruldu. Bölgede bulunan nikel madeninin doğaya zarar verecek şekilde çıkarılacak  ve binlerce ağacın kesilecek olması bu duyarlı insanları harekete geçirdi.Meydana gelecek asit yağmurlarının çağımızın en büyük belası kanseri de beraberinde getirecek olması da cabası. Uygulanacak olan sistem tam anlamıyla VAHŞİ bir madencilik anlayışının ürünü olup dünyanın hiçbir ülkesinde kabul görmemektedir. Turgutlu'da böyle adi bir sistemi benimseyen  maden şirketlerine  karşı ise eşine az rastlanır türden bir platform oluşturuldu.

     TURÇEP içinde birbirinden farklı görüşlere sahip 50 ' ye yakın , dernek , parti ve sivil toplum kuruluşunu barındıran , hiçbir maddi çıkar gözetmeyen , sadece gönüllü üyelerden ve bileşenlerden  oluşmaktadır. Tamamen gönüllülük esasına dayanan TURÇEP bileşenlerinin ortak noktası ise doğa sevgisi ve çevre bilincidir.  Amaç dünyanın en verimli tarım arazilerinden biri olan Gediz  Ovası'nı korumak ve bölgedeki tüm çevre katliamlarına engel olmaktır. Böyle bakıldığında TURÇEP adeta Egenin BEKÇİSİ konumundadır. Bu onurlu mücadelesini yedi yıldır sürdüren TURÇEP ,  sürekli el ve isim değiştiren maden şirketlerinin türlü oyunlarının  ve bu adi şirketlere sağlanan iktidar desteğinin  karşısında  dimdik durabilmeyi başarmıştır. Dolayısıyla maden hala çalışamamaktadır. Çal Dağı geçilmez bir kale gibi korunmaktadır.

      Burada sizlerin huzurunda , bu direnişi gerçekleştiren tüm bu onurlu insanlara teşekkür ediyorum. Onlarla birlikte bu mücadelenin içinde olmaktan gurur duyuyorum. Bu hepimizin savaşı. GEDİZ hepimizin , ÇAL DAĞI hepimizin. Bunu unutmayın. Olaylara Kapı Aralığı'ndan değil ; kapıyı tamamen açarak  bakın. Ben öyle yapıyorum.

        Hoşçakalın...

 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 12172 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum