• Reklam
Bu traşın bedeli daha önce ödenmişti
Reklam
Reklam

Bu traşın bedeli daha önce ödenmişti

Turgutlu’nun eski belediye başkanlarından İsmail Kırdar, Turgutlu Belediyesi’ne bir dilekçe vererek otopark uygulamasının yasal olmadığını savundu. Kırdar’ın dilekçesi şu şekilde:

Reklam
Reklam
21 Aralık 2012 - 15:29 - Güncelleme: 26 Aralık 2012 - 08:54

 

“Bu traşın bedeli daha önce ödenmişti”

 

Turgutlu’nun eski belediye başkanlarından İsmail Kırdar, Turgutlu Belediyesi’ne bir dilekçe vererek otopark uygulamasının yasal olmadığını savundu. Kırdar’ın dilekçesi şu şekilde:

            “TURGUTLU  merkezi yerleşik alanı içerisinde (2012 yılı içerisinde) cadde ve sokakları otopark bedeli olması için bir şirkete kiraya vermişsiniz. Aşağıdaki nedenlerle alınan araç park bedelleri yasalara uygun değildir.

1-     Yollar, belediyenin tapulu yerleri değildir, tapusu olmayan yerlerdir. Belediyenin tapulu özel yerlerinden otopark bedeli alınabilir.

2-     Bu yolları yaparken yol ve kaldırımlar için giderlerden katılım payı alarak tüm vatandaşlardan katılım payı bedelleri aldınız.

3-     Yol ve sokakların parketme tek yön-çift yön gibi konuları İlçe Trafik Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu tarih itibarı ile İlçe Trafik Komisyonunun yollardan otopark bedeli alacaksın diye Belediyenize verilmiş hak kararı olmadığı gibi yollardaki park eden taşıtlardan otopark bedeli alınması diye bir yasa yoktur. Aksine alınamaz diye kayıt vardır.

4-     Bu yol ve sokaklarda ikamet eden veya kiracı olarak bulunan vatandaşlar temizlik vergisinide ödemektedirler.

5-     Şahsıma ve eşime ait 45 ZB 0157-45 ZB 8377 plaka nolu araçlarımız vardır. Ancak eşim Acarlar Mh. Atatürk Bulvarı 219/A nolu işyeri (294 Ada 15 Parsel) 5. Bağımsız bölüm nolu dükkan ile 2 nolu bağımsız bölüm meskenin kullanma hakkı (ikimizin adına) vardır. Şahsıma ait Cumhuriyet Mah. Atatürk Bulvarı. 398 Ada 18 nolu taşınmazın zemin kat 4 bağımsız nolu işyerinin yarı hissesi vardır. Bu taşınmazlar anne ve babalarımızdan miras olarak kalan yerlerde yaptırdığımız inşaatlardan kardeşlerimize ve bize kalan meskenler ve iş yerleridir.

                  Bahse konu yerlerin inşaat izinlerini alırken (Bir tanesi 4 yıl önce diğeri 6 yıl önce) yüksek meblağlarda otopark bedelleri ödedik. (Bilgisayara ada ve parsel numarasını tıklattığınızda inşaat ruhsatı sırasında eski tl değeri üzerinden milyarlarca yeni TL üzerinden binlerce TL otopark bedeli ödenmiştir.) bilgisini görebilirsiniz.

      Bu şahsıma ait bilgileri örnek olsun diye belirtiyorum.

      Tüm Turgutlulu vatandaşların Turgutlu’nun bir yerlerinde inşaat dolayısı ile otopark bedeli ödedikleri kesindir. Bu kesilen otopark bedelleri yalnız otopark harcamalarında kullanılması zorunlu olup Turgutlu Belediyesi otopark bedelleri hesabından harcanan paraların zamanınızda (Bl. Bşklık sürenizce) hangi otoparklara harcandığı konusunda kamuyu bilgilendirmek zorundasınız.

      Yukarıdaki nedenlerle yollarımızı otopark bedeli toplansın diye kimseye kiraya vermeniz yasal değildir.

      Turgutlulu vatandaşlar yollarla ilgili olarak otopark ve diğer bedelleri ödemişlerdir. Derhal uygulamayı durdurmayı talep ediyoruz. Aksi halde savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı belirtirken bu dilekçenin altına şahsıma ait bilgileri vererek imzamı atıyorum. Ancak, bu konuda bu dilekçedeki yazılanlara ait katılanları ve imzaları ayrı bir yerde(esnafların adını açıklamamak üzere) saklıyorum. Arz ederim.

      Uygulamayı durdurması için ilgili şirkete de tebliğ olunur.”

İsmail Kırdar

(Haber Merkezi) 

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 8742 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • mustafa
  6 yıl önce

  şimdi bu park ücretleri sözde trafiği rahatlatmak için yapılıyor deniyor. Allahaşkına bir kişi bu uygulamanın trafiği rahatlattığını söyleyebilir mi ? sadece ve sadece vatandaştan para alınıyor o kadar.

 • 6 yıl önce

  helal olsun ismail abi aynen katılıyorum

 • 6 yıl önce

  ne kadar verseniz 'yetmez daha' deyip, daha başka kalemler çıkarıyorlar haraç almak için.

 • 6 yıl önce

  Turgutlu artık kasaba değil bu uygulama artık trafik sorunun çözülmesi için bütün şehirlerde var, halkın menfaatine olduğuna inanıyorum ayrıca esnaflar odası da bu yönde açıklama yaptı. Karşı çıkanlar acaba hangi mantıklı bu işe hayır diyor bulvarın önceki halini de biliyoruz.

 • 6 yıl önce

  birde şüpheli gördükleri araçların ellerindeki cihazlarla fotoğraflarını çekiyorlar,bu adamlar kim oluyor da beni ve aracımı şüpheli buluyor,ne yaptığını bile bilmeyen adamları yol boyunca dizmişler, sonuna kadar destekliyoruz sizi tüm dilekçe ve imza kampanyalarına katılmak için gönüllüyüz.

 • 6 yıl önce

  Doğru söze ne denir. Helal olsunnnnnn

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'TRT'nin kayıp silahları kime verildi?'
'TRT'nin kayıp silahları kime verildi?'
Avrupalı misafirler Turgutlu’da ‘Deneyap Atölyesi’ne hayran kaldı
Avrupalı misafirler Turgutlu’da ‘Deneyap Atölyesi’ne hayran...