Reklam
Reklam
Reklam

Boş dükkân sayısı artıyor VİDEO

Tüccarlar: 'Bu sadece küçük esnaf için değil, büyük esnafımız da zor durumda' 

Reklam
30 Mayıs 2019 - 09:20 - Güncelleme: 31 Mayıs 2019 - 18:53

Boş dükkân sayısı artıyor

Tüccarlar: "Bu sadece küçük esnaf için değil, büyük esnafımız da zor durumda” 

Manisa‘nın Turgutlu ilçesinde zor günler yaşanıyor. Bir zamanlar boş dükkân bulmanın imkansız olduğu Atatürk Bulvarında neredeyse iki binadan birinde kiralık ilanı asılı. Durum arka sokaklara indikçe daha da yoğunlaşıyor. İlçenin önemli mahalleleri, iş merkezleri olan Cumhuriyet, Altay, Turan mahallelerinde Küçük Sanayi Sitesi, Erbiller Sanayi Sitesi, Gıda Çarşısı, Koşukırı Çarşısında dükkanlar bir bir boşalıyor.

          Bir zamanlar boş dükkan bulmanın imkansız olduğu ya da işyeri kiraların çok yüksek olduğu Atatürk Bulvarında kiralık ilanlarından geçilmiyor.

          Turgutlu’da da son birkaç aydır işyerleri birbiri ardına kapanmaya başladı. Aralarında büyük mağazaların da olduğu çok sayıda dükkan kepenk indirdi. Kapanan işyeri sayısı artmaya başladı. Camında ‘Satılık’ yazan dükkânların sayısı da bir hayli fazla.

Birçok küçük esnafın ekonomik şartların ağır gelmesinden dolayı çareyi işyerini kapatmakta bulduğunu söyleyen Şadırvan Çarşı esnaflarından Tevfik Gelen: "Bu sadece küçük esnaf için değil, büyük esnafımız da zor durumda. Kiralar çok yüksek, işler gevşek, yeni dükkân da yapılamıyor. SİT alanı diye yenisi yaptırılmıyor. Yapılsa da zaten iş yok." diye konuştu.

Turgutlu’nun sayılı tüccarlarından Ünveren Kolaycı: "İş yerleri kapanıyor doğru. Kapanmasının nedeni de bunlarla bağlantılı. Esnaf zorlanıyor; özellikle küçük esnaf daha da zorlanıyor.   

İlçelerde de işsizlik çok, her gün bir dükkân kapanıyor. Kepenk kapatmakla kalmıyor işini tamamen kaybediyor. Hükümet elinden geleni yapıyor, kaynak üzerine kaynak açıklaması yapıyor, fakat yetmiyor. Türkiye büyük bir ülke, Avrupa’ya baktığınızda Türkiye’den büyük kaç tane ülke var? Nüfus artışı ile sanayiye dönük üretim yok. Bu yüzden işsizlik her geçen gün artıyor. İnsanlar geçinmekte güçlük çekiyor.

Önümüzde seçim var, seçimden sonra kimse ne olacağını kestiremiyor. Bu işin partisi yok. Burası bizim ülkemiz, kamuoyunun refahı artarsa payına düşen payı alacaktır. Artmazsa ne esnaf kalacak, tüccar kalacak? İnşallah düzelir." diye konuştu. Doğan ÇİZMECİ

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • M.ERGUN ERGİNER
    1 yıl önce
    5,000 ...10,000....20,000 TL KİRALAR İSTENİRSE.....KİMSE TUTMAZ TABİ....DÜKKANLARIN KARŞISINDA DENİZ OLSA NEYSE....