Reklam
Reklam

Bireysel basınçlı sulamada yüzde elli hibe desteği

-Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, 2021 yılında 71 adet çiftçimiz için modern bireysel basınçlı sulama sistemlerinde yüzde elli hibe desteği sağlanacağını belirtti.

Reklam
Bireysel basınçlı sulamada yüzde elli hibe desteği
18 Haziran 2021 - 17:17

Bireysel basınçlı sulamada yüzde elli hibe desteği
-Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, 2021 yılında 71 adet çiftçimiz için modern bireysel basınçlı sulama sistemlerinde yüzde elli hibe desteği sağlanacağını belirtti.


TARIM ve Orman Bakanlığı tarafından Manisa’da uygulanan 394 adet modern bireysel basınçlı sulama projelerine %50 hibe desteği kapsamında 9.515.736 TL ödeme yapıldı. Uygulanan bu projeler ile 26.448 dekar arazi modern sulamaya kavuşturuldu.
2021 yılında ise Bakanlık tarafından onaylanan 71 adet modern bireysel basınçlı sulama projesi uygulaması sonucunda 7.102 dekar arazi modern basınçlı sulama sistemine kazandırılacağı, 71 adet projenin uygulanması sonunda çiftçilere %50 hibe kapsamında toplam 3.738.623 TL ödeme yapılacağı kaydedildi.
 Modern Bireysel Basınçlı Sulamada % 50 hibe desteklerinin 2022-2023-2024-2025 yıllarında da devam edeceğini ve başvuruların her yıl 01 Ocaktan itibaren 60 gün içerisinde alınacağını belirten İl Müdürü Metin Öztürk; "Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi hibe programı kapsamında önümüzdeki 4 yılda da; tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, lineer veya center pivot sulama sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi kurulması, güneş enerjili sulama sistemleri kurulması konularında destek verilmeye devam edilecektir. Suyun öneminin her geçen gün giderek arttığı dünyamızda her alanda olduğu gibi tarımsal sulamayı da randımanlı kullanmamız gerekiyor. Manisa tarımında amacımız, basınçlı sulamaya geçmemiş olan çiftçilerimize ulaşarak modern basınçlı sulama sistemleriyle sulanan arazi miktarını arttırarak sulamanın randımanlı yapılmasını ve dolayısıyla su tasarrufunu sağlamaktır" dedi. 
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Manisalı çiftçilerin her daim hizmetinde olduklarını söyleyen Metin Öztürk, konu hakkında bilgi almak isteyen yatırımcıların Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünde oluşturulan İl Proje Yürütme Birimine bizzat başvurarak veya 231 46 05 (dahili 193) nolu telefonu arayarak gerekli bilgileri alabileceklerini kaydetti. 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1273 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum