Reklam
Reklam

Binlerce çiftçi eylem hazırlığında

Turgutlu yolu üzerinde yerleşim birimleri bulunan Aşağıçobanisa ve Sancaklı Çeşmebaşı sınırları içerisinde yıllardır ormanın sınırlarını da ihlal eden taş ocağının kaldırılması için binlerce çiftçi hafta sonunda eylem hazırlığı içerisinde.

Reklam
Binlerce çiftçi eylem hazırlığında
21 Eylül 2019 - 09:24

MANİSA’DA BİNLERCE ÇİFTÇİ EYLEM HAZIRLIĞINDA

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Turgutlu yolu üzerinde yerleşim birimleri bulunan Aşağıçobanisa ve Sancaklı Çeşmebaşı sınırları içerisinde yıllardır ormanın sınırlarını da ihlal eden taş ocağının kaldırılması için binlerce çiftçi hafta sonunda eylem hazırlığı içerisinde.

    Geçtiğimiz haftada binlerce dönümlük tarım alanını toz bulutu yağdırarak ürünlere zarar veren taş ocağı bölgesinde geniş çapta incelemelerde bulunan kısa adı (Tarım Orman-İş) olan Tarım Orman Hayvancılık Çevre Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası bölgede çevre katliamına yol açan taş ocağının faaliyetinin durdurulması 21 Eylül Cumartesi günü binlerce çiftçinin katılımıyla eylemde bulunacağı öğrenildi.

   Taş ocağındaki çalışmalar sırasında hava yolu ile tüm Gediz Ovasındaki tarımsal ürünler üzerinde büyük ölçüde çevresel olumsuzluk yaratan eyleme CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ile partililer katılacak. Son olarak Çanakkale Kazdağlarında yaşanan ve Ormanın katledilmesine neden olan olayların bir benzerinin yıllar önce ağaç katliamı ile gündeme gelen taş ocağı bölgesindeki eyleme Tarım Orman-İş,TMMOB adına Ziraat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası,Harita Mühendisleri Odası,Çevre Mühendisleri Odası,KMO,OMO İzmir Şubesi,Türk Tabipler Birliği ve Barolar Birliği temsilcilerinin yanı sıra bölgede yaşayan çiftçiler katılacak.

     Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, yapacakları eylemle ilgili bölgede daha öncesinde taş ocağından etkilenen çiftçileri tek tek dinlediklerini bölgede yarattığı hasar konusunda incelemelerde bulunduktan sonra ilgili araştırmalarda bulundukları ortaya korkunç çevre katliamın yaşandığını işaret etti.

   Genel Başkan Şükrü Durmuş, çevre katliamında zarar gören ve etkilenenlerin tarım alanlarının olmadığının da altını çizerek;
  “Binlerce dönümlük bağlar, zeytin ağaçları, meyve ağaçların yanı sıra bölgede çakıl ve mıcır faaliyetini yürüten Dere Madencilik A.Ş ve Otim Madencilik A.Ş’nin Spil Dağı bölgesinde bulunan Milli Parklar sahasına da girerek koruma altında bulunan ormanlık alanda büyük ölçüde doğa katliamına yol açmışlar. Bu çevre katliamın biran önce durdurulabilmesi için yargı yolu da beraberinde olmak üzere ne yapılması gerekiyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

   Manisa Jandarma Alay Komutanlığı birimlerinin de meydana gelebilecek olaylara karşın bölgede büyük çapta güvenlik çemberi oluşturacağı belirtildi.

TAŞ OCAĞI ÇEVRE KİRLİĞİ TÜM OVADAKİ ARAZİLERİ KAPSIYOR

Yaklaşık 20 yıldır yaşanan çevre katliamı Sancaklı Çeşmebaşı, Aşağıçobanisa, Hamzabeyli, Hacıhaliller’de çiftçilik yapan binlerce üreticinin ekili olan milyonlarca dönümlük tarım arazileri üzerinde büyük zarara yol açıyor. Taş ocağının toz bulutu sadece tarım ürünleri değil insanların nefes alıp vermesinde olumsuz etkene yol açarken, köylü kadınlar yıkadıkları çamaşırları gönül rahatlığı ile evlerinin avlularına asmaları durumunda çamura bezenmiş şekilde toplamak durumunda kalıyor.  

Ahmet ÜNSAL

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 7990 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum