Reklam

Başkan Akın'dan tepki çeken atama

CHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, iş ortağını özel kalem müdürlüğüne atadı.

Reklam
Başkan Akın'dan tepki çeken atama
18 Ekim 2019 - 10:50 - Güncelleme: 18 Ekim 2019 - 11:02

Başkan Akın’dan tepki çeken atama
CHP’li Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, iş ortağını özel kalem müdürlüğüne atadı.

     MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde CHP’li Belediye Başkanı Çetin Akın’ın, iş ortağı Ali Nasuhoğlu’nu özel kalem müdürü olarak ataması tepkilere neden oldu. 
Ali Nasuhoğlu, yerel seçimlerde Turgutlu Belediye Başkan Çetin Akın’ın listesinde 2. sıra kontenjan adayı olarak yer aldı. Ancak değişen kanun sebebiyle Çetin Akın, seçimleri kazanmasına rağmen, belediye meclis üyeliğine giremeyen iş ortağı Ali Nasuhoğlu’nu kendine özel kalem müdürü atadı. 
Yapılan atamaya ilk tepkilerden biri Ak Parti’li meclis üyesi ve Ak Parti Turgutlu İlçe Teşkilatı eski başkanı Av. Mürşit Gedizli’den geldi. Gedizli: “Liyakat, iş ortaklığı, kadrolaşma vs. konuları üzerine yıllardır atıp tutanlarla uzun uzun konuşmak için burada dursun. Ülke gündemi daha önemli konulardan dolayı yoğun, ancak bütün bunları da zamanı gelince hep birlikte konuşacağız.” ifadelerini kullandı.  
Sol kesimden bazı isimler, “Solcular da kendi yandaşlarını işe alıyor. Öz ve öz CHP’liler işten çıkartılıyor.” derken, isminin yazılmasını istemeyen bir CHP’li isim ise, “Bu konuda bize de şikayet geliyor ama…” diye konuştu.

Doğan ÇİZMECİ

CAN ATAKLI'NIN YAZISI

BUNU YAZMAK GEREK

CHP bu kepazeliğe derhal el koymalı

Adım gibi biliyorum ki milyonlarca kişi “Aman” diyor, “CHP dikkat, bize tekrar 1989-1994'ü yaşatma.”
Bu konuda o kadar çok mesaj alıyorum ki anlatamam.
Hele kimi CHP'li belediyelerde eş, çocuk, dost, akraba kayırmaları ile ilgili listeler dolaştıkça panik daha da büyüyor.
Nedir bu panik?
Tıpkı 1989-1994 arasında olduğu gibi, CHP'nin adının yolsuzluklarla anılması ve 25 yıl bir daha iktidar yüzü görünmemesi.
O yıllar tıpkı bugün gibiydi.
İktidarda ANAP vardı.
Tıpkı bugünkü gibi ANAP yolsuzluklarla, adam kayırmalarla, çirkin uygulamalarla anılıyordu.
Hani meşhur bir “Çalıyor ama çalışıyor” lafı var ya, işte o söz bugün değil o günlerde icat edilmişti.
ANAP sadece 6 yılda o kadar kötü bir şöhret oluşturmuştu ki, vatandaş 1989 yerel seçimlerinde “Yeter artık” diyerek oyunu o günün SHP'sine kaydırmıştı.
Peki ondan sonra ne olmuştu? SHP'li belediyeler çok büyük yolsuzluklar, hırsızlıklar mı yapmıştı?
Hayır.
Bilinen en büyük yolsuzluk İstanbul'daki İSKİ olayıdır ve buradaki hırsızlığı ortaya çıkaran ve yetkilileri hemen görevden alan kişi de bizzat SHP'li Belediye Başkanı Nurettin Sözen'dir.
Ama ne oldu biliyor musunuz? (hatırlamayanlara tabii) Vatandaş “Ben” dedi, “ANAP'ın yolsuzluklarından bıktığım, onun cezasını vermek istediğim için oyumu SHP'ye kullandım, onların yolsuzluk, hırsızlık yapmayacağına inanmak istedim” diye ekledi.
Kısacası “Çalıyor ama çalışıyor” sözünün atasözü haline geldiği bir dönemden sonra SHP çok büyük sorumluluk üstlenmiş oldu ve halk en küçük hatayı bile affetmedi.
Şimdi de durum farklı değil.
CHP başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye'nin nüfusu en yoğun yerlerinde seçimi “çok iyi olduğu” için değil, halk AKP'den bıktığı için kazandı.
Meşhur “Çalıyor ama çalışıyor” sözünün 1 ay öncesine kadar geçerli olduğu Türkiye'de, halkın yeni bir yolsuzluk, adam kayırma, adaletsizlik rüzgarına tahammülü yok.
Bu nedenle en küçük bir hata bile CHP'nin en az bir 25 yıl daha sandığa gömülmesine neden olabilir.
Son günlerde kimi CHP'li belediyelerde yapılan “ballı atamalar” manşetleri süslüyor.
Elbette yandaş-tetikçi medya bu işi olduğundan çok daha fazla gösterip köpürtüyor.
Ama hiç fark etmez.
CHP dikkatli olmak zorunda.
Bu nedenle kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı.
“Bu benim adamım” denmemeli “Ama AKP de yapmıştı” gibi ahmakça bir bahanenin arkasına sığınılmamalı.
Öyle ki sırf ibret olsun diye göreve gelir gelmez eş, dost, akraba kayırmalarına başlayanlar çok sert biçimde uyarılmalı, tekrarı halinde kesinlikle ihraç edilecekleri ilan edilmeli.
Dürüstlük, ilkeli olmak, ahlak ve namus lafla gösterilmez, yaşanır.
DİKKATİMİ ÇEKEN ŞEYLER

Bu liste CHP'nin utanç listesidir

Ortalıkta bir liste dolaşıyor.
Bizzat CHP'liler dağıtıyor.
Bu listede bazı belediye başkanlarının eş, dost, akraba kayırmaları var.
Liste CHP'li olduğunu bildiğim sitelerde de yayınlandı ve şu ana kadar “Bu doğru değil” açıklaması gelmediği gibi “Bazıları yanlış” bilgisi ve ulaşmadı.
Bu liste aslında utanç listesidir.
AKP bunları yıllardır tepe tepe yapıyor, elbette ses çıkmıyor.
Çıkmayacaktır da çünkü bu tür usulsüzlükler onların fıtratında var.
Bırakın halkın bu konudaki tepkisini, demokrasi ve hukuk düzenine bağlı bir siyasi anlayış bu tür uygulamalar içinde olamaz.
CHP yönetimi bu listeyi elbette biliyordur ama bir kere de ben yayımlayayım.
Üstüne şunu da söyleyeyim; bugünden itibaren bu yönde gelen bilgileri de her gün yayımlarım.

Eşe, dosta, akrabaya torpil listesi (Şu ana kadar öğrenilenler)

– Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, damadını Başkan Yardımcısı yaptı.
– Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, teyzesinin oğlunu Başkan Yardımcısı yaptı.
– CHP Genel Başkan Danışmanı ve Milletvekili Erdoğan Toprak, kardeşini Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı yaptı.
– Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, iki kardeşi ve iki kuzenine belediyede üst düzey görev verdi.
– Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kuzenini Bilgi İşlem Dairesi Başkanı yaptı.
– Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, oğlu Efe Uygur'u Genel Müdür Yardımcısı yaptı. Uygur'un eşini de belediyede görevlendireceği ancak tepkiler yüzünden bunu ertelediği öğrenildi.
– Torbalı'da, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız'ın kızı da Özel Kalem Müdürü olarak işe başladı.
– Birçok genel başkan yardımcısının yeğeni, kuzeni ve yakın akrabaları 31 Mart seçiminde meclis üyesi yapıldı.
– CHP'li Selçuk Belediye Başkanı Filiz Şengel, kuzenini belediyede sekreter yaptı.
– Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, amcasının oğlunun eşi Nuriye Kayalar'ı Özel Kalem Müdürü olarak işe aldı. Kayalar, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü de yapıldı.
– CHP'den Menderes Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Taşdemir, Park Bahçeler Müdürü olarak atandı.
– Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin de kardeşi Zafer Köse'yi Özel Kalem Müdürü görevine getirdi.
– Adana Seyhan'ın CHP'li Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'ın damadı Ahmet Erdal Şenyurt'u Özel Kalem Müdürü olarak atadığı ortaya çıktı.
– Çukurova Belediyesi'nde Başkan Soner Çetin'in kaynı Tolga Solmaz, Kültür Müdürlüğü'ne, kuzeni Ercan Çetin Satınalma Müdürlüğü'ne getirildi.
Şu açıkça bilmek gerekir.
AKP'nin bugüne kadar yaptığı ve hâlâ da devam ettiği bu tür uygulamaları, CHP veya muhalefetteki diğer partiler için bahane olamaz.

NOSTALJİ

“Çalıyor ama çalışıyor” sözü ile ilgili bir hikaye

Bugün AKP'yi destekleyenlerin “her ne olursa olsun” partilerini ve liderlerini sahiplenmeleri yıllar önce ANAP için de geçerliydi.
Ortalık çoğu kanıtlanmış bir dolu yolsuzluk, usulsüzlük iddiası ile dolardı ama ANAP'dan çıkarı olanlar buna karşı kör sağır ve dilsiz kalırlardı.
O tarihlerde henüz başarısızlıkları örtmek için “dış güçleri suçlama modası” icat edilmemişti.
İddialar karşısında çok bunalan ANAP'lılar “Tamam kardeşim, çalıyorlar ama çalışıyorlar” diyerek güya kendilerine güçlü bir bahane bulduklarını sanarlardı.
İşte bu sözle ilgili o tarihlerden aklımda kalan bir hikaye.
Adamın biri müthiş Özal hayranı. Yakın bir diş doktoru dostu da tam tersi.
ANAP'lı sıkışınca “Çalıyorlar ama çalışıyorlar” sözünün arkasına sığınıyor.
Arkadaşı bir gün ANAP'lıyı sıkıştırıyor: Diyelim ki bana geldin, dişlerin çok feci. Ben hepsini sana hiç sıkıntı çektirmeden, asla acı vermeden tedavi ediyorum. Ama sen koltukta otururken askıya astığın ceketinin cebindeki cüzdanından bir miktar para alıyorum. Sen bunu görüyorsun. Ama dişlerini o kadar iyi tedavi ediyorum ki, bunun hatırına ses çıkarmıyorsun. Yapar mısın bunu?
ANAP'lı kekeleyerek, “Olmaz tabii” diyor, ama yine de dayanamayıp “Onunla bu bir değil” diye kestirip atıyor.
Şimdi herkes kendi vicdanında muhasebe yapsın: Usulsüzlüğü, yolsuzluğu, hırsızlığı gördüğünüzde “Ama işini çok iyi yapıyor” diye başınızı kuma gömer misiniz, bunu yaptığınızda haklı olduğunu vicdanınıza anlatabilir misiniz?

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/can-atakli/chp-bu-kepazelige-derhal-el-koymali-5257473/

 


DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 9133 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Hakan hakan
  7 ay önce
  Birde Hala Serhat ORHAN yönetimini beğenmeyen var adam gittiğinden bu yana TURGUTLUMUZA ÇİVİ çakılmaz iken Pes doğrusu Alışmışız sadece boş boş belediyecilik görmeye çok kötü hiç birimiz şu veya bu hizmetten söz edemez olduk neden bilmem
 • Hakan hakan
  7 ay önce
  BİYOMEDİKAL UZMANI kimse yüzde yüz doğruları yazmış helal olsun. Turgutlu da bunlar normaldir.rnAK PARTİ de bir işin varsa mutlaka ya CEMAAT dan [cami cemaatı hariç] yada Turgutlulu olmayacaksın bu bukadar basitdir.
 • MERVE MERT
  7 ay önce
  HİÇ BİR BELEDİYE BAŞKANI BUNU YAPMADI EVET BELKİ BİR ÇOK ŞEY YAPTILAR AMA KİMSENİNDE YANINA KALMADI SERHAT BEYİN ALDIĞINI TURGAY BEY TURGAY BEYİN ALDIĞINI DA ÇETİN BEY İŞTEN ÇIKARTIYOR NEDEN SENİN KIZIN BENİM OĞLUM ÖTEKİNİN DAMADI YÜZÜNDEN BELKİ KENDİLERİNCE HAKLILAR SEÇİN DÖNEMİNDE PEŞLERİNDEN GECE GÜNDÜZ KOŞTU BU İNSANLAR AMA BİRAZ DA ADALETLİ VE GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM 60 YAŞINA GELMİŞ BELKİDE DAHA FAZLA BELEDİYECİLİK İLE ALAKASI OLMAYAN ADAMI ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPMAK NE ALAKA BU SAATTEN SONRA DEVLET MEMURU OLMAYA NE HAKKI VAR BU İNSANIN GENÇLER DURURKEN OKUMUŞ İNSANLAR DURURKEN VEFA BORCU MU AİLE DOSTLUĞU MU YOKSA EGO MU NE ? EVET BİR ÇOK İNSAN BİR ÇOK YERE GELDİ BU ZAMANA KADAR AMA HERKES HAKETTİĞİ YERDE KALDI TURGAY BEYİN ŞÖFORLÜĞÜNÜ YAPAN BACANAĞIYDI ÖZEL KALEMİ DEĞİL KARIŞTIRMAYALIM LÜTFEN.
 • Biyomedikal uzmanı
  7 ay önce
  Sayın gedizli size geldim ben diplomalı biyomedikal uzmanıyım turgutlu devlet hastanesinde iş dedim ekmek dedim siz ne dediniz benim hakkımla çalışmam gereken yere diploması olmayan elektirikçi ve o zamanın başhekimi sabrı beyin köylüsü ameliyathanede hizmetli biri çalışıyor cihazları bilmeyen insanlara bu hastaları emanet ettiniz siz şimdi dürüstlükten bahsederken bunları bir hatırlayın isterim
 • Serap kuloğlu
  7 ay önce
  Kemalbey diploma diye tutturdu... Lise mezunu millet vekili.. Lise mezunu özel kalem eylemlerle söylemler bir olmalı..
 • M.ERGUN ERGİNER
  7 ay önce
  DOĞAN BEY GAZETECİ KİMLİĞİNİ VE TARAFSIZLIĞINI BİR KERE DAHA KANITLAMIŞ OLDU.KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.
 • GERÇEK BİRİ
  7 ay önce
  Zamanında işinin ehli olmayanlar hiç haketmedikleri görevlere getirirlirken kimsenin sesi çıkmadı çıkamadı çünkü herkes ne koparırırım derdindeydi. Bu sefer onlara birşey kalmayacak anladılar başladılar konuşmaya. Daha seçim olmadan senin kızın benim oğlum onun damadı işe girecek kavgaları yaşandı bazı parti lokallerinde. Serhat Orhan zamanında Araplı doldu belediye niye kimsenin seni çıkmadı? Turgay Şirin beş para etmez adamlar bilmem ne müdürü yaptı niye kimsenin sesi çıkmadı? Ha şimdi bağırın bağırında sesini belki duyulur.
 • SADE VATANDAŞ
  7 ay önce
  Çetin bey uzun süre belediyenin çeşitli kademelerinde çalışmış herşeyin nasıl kılıfına uydurulduğunu gördü.Aşılı biridir.Methetmeyede yermeyede gerek yok tabela belediye başkanlarından biri olarak dört sene diğerleri gibi tarihin ç....s........de yerini alacaktır.Oy verenlere dört yıl daha saygı gösterelim.Gecmiş beş yılda dedikodu yaptık birbeşyıl daha yapacağız.Büyükşehir gönderdi göndermedi diye beşyıl büyükşehirden beklemeyedevam ediceğiz.Enehil ortağıdır başkan haklıdır.
 • MERVE MERT
  7 ay önce
  ONDAN SONRA NEDEN GENÇLER İŞSİZ DENİLİYOR YOK İŞ BEĞENMİYOR FALAN FİLAN OLUYOR.. O YAŞTAKİ BİR İNSANIN BU SAATTEN SONRA DEVLET MEMURU OLMAYA O MAAŞI ALMAYA HAKKI VAR MI SORARIM SİZE ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN LÜTFEN SAYIN ÇETİN AKIN BEY YAKIŞMADI SİZE HALKIN TAKDİRİ İLE GELDİNİZ BUGÜN O KOLTUĞA GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK DAHA SEVİYELİ DAHA KÜLTÜRLÜ BU İŞLERDEN ANLAYAN İNSANLARI KOYMAK YERİNE SİZ NAPIYOSUNUZ GELECEKTE ARKANIZI SAĞLAMLAŞTIRIYOSUNUZ