Başevirgen: 'Liyakatsiz yöneticiler yüzünden görevlerinde yükselmeden çalışan vatandaşlarımız mağdur'

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından yanıtlanması talebi ile bir soru önergesi verdi.

Reklam
Başevirgen: 'Liyakatsiz yöneticiler yüzünden görevlerinde yükselmeden çalışan vatandaşlarımız mağdur'
05 Temmuz 2019 - 12:15 - Güncelleme: 09 Temmuz 2019 - 14:15

Başevirgen: ‘Liyakatsiz yöneticiler yüzünden görevlerinde yükselmeden çalışan vatandaşlarımız mağdur’

Gençlik ve Spor Bakanına seslenen CHP Manisa Mİlletvekili Bekir Başevirgen: "Bu sınavları yeniden yapmaya başlayın. Bütün kurumlar için bu sınavların yapılması, kurumlarımızda liyakati sağlayacak ve görevde yükselmeyi bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetlerine son verecektir." dedi. 

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Bakanlıklarda son yıllarda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılmamış olmasının meclis gündemine kendine yer bulmasının ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından yanıtlanması talebi ile bir soru önergesi verdi.

Gençlik Spor Bakanlığı’nda yıllardır sınavların yapılmamış olmasının hak sahibi vatandaşların seslerini yükseltmelerine neden olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen basın açıklaması yaptı. Devlet kurumlarında son yıllarda büyük bir liyakatsizlik olduğuna dikkat çeken Milletvekili Başevirgen: “Bilindiği gibi kamu kurumlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavlar ile yapılmaktadır. Mevzuatta 2014 yılına kadar herhangi bir düzenleme olmamasına karşın bu sınavlar düzenli olarak yapılmaktaydı. Teamül olarak yerleşmiş olan bu sınav sistemi yüksek makamlara hak eden ve bilgisini ispat eden kişilerin gelmesini sağlayarak kurumlarda liyakat ilkesinin korunmasını sağlamıştır. Ancak son yıllarda yaşanan liyakatsizlik bu sınavlara da etki etmiştir. Kendi akrabalarını, arkadaşlarını yüksek makamlara atayan liyakatsiz yöneticiler yüzünden yıllardır görevlerinde yükselmeden çalışmakta olan vatandaşlarımızı mağdur edilmektedir.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının 2008 yılından beri yapılmadığına dikkat çeken Başevirgen; “Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda ciddi bir mağduriyet oluşmuş durumda. Bakanlık tarafından son ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’ 16.11.2008 tarihinde yapılmış olup; o tarihten bu yana herhangi bir sınav yapılmamıştır. Bakanlığın bazı şube müdürlükleri, ilçe müdürlükleri gibi makamları vekâleten görevlendirmeler ile sürdürülmekte. Bazı makamlarda ise sınav yapılmadan atamaları yapılan kişiler tarafından görevler yürütülmekte. 29.11.2014 tarihinde Resmi Gazetede “Gençlik Ve Spor Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği” yayınlanmış olmasına karşın yönetmelik öncesi tarih de dâhil neredeyse 11 yıldır Bakanlık tarafından herhangi bir sınav yapılmamıştır. Buradan Gençlik ve Spor Bakanına sesleniyorum; Bu sınavları yeniden yapmaya başlayın. Bütün kurumlar için bu sınavların yapılması, kurumlarımızda liyakati sağlayacak ve görevde yükselmeyi bekleyen vatandaşlarımızın mağduriyetlerine son verecektir’ dedi.

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 4546 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum