Reklam
Reklam

Bağcılara ölükol hastalığına karşı ilaçlama uyarısı

Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Turgutlulu bağ üreticilerinin ölükol hastalığına karşı etkin bir mücadele için kış mücadelesi ve ilkbahar mücadelesindeki 3 ilaçlamayı ihmal etmemesi gerektiğini bildirdi.

Reklam
Reklam
Bağcılara ölükol hastalığına karşı ilaçlama uyarısı
20 Şubat 2020 - 11:55 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 - 20:30

Bağcılara ölükol hastalığına karşı ilaçlama uyarısı

TURGUTLU İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Turgutlulu bağ üreticilerinin ölükol hastalığına karşı etkin bir mücadele için kış mücadelesi ve ilkbahar mücadelesindeki 3 ilaçlamayı ihmal etmemesi gerektiğini bildirdi. Açıklamada, ilaçlamalarda bakanlık tarafından yasaklanan veya bağda ruhsatı olmayan ilaçların kesinlik kullanılmaması gerektiği belirtildi. 

            Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada: "Kış ilaçlamasında, ölükol hastalığına karşı, bağlarınızın uyanma durumunu kontrol ederek gözler uyanmadan 10-15 gün önce %4'lük bordo bulamacı ya da ölükol hastalığı mücadelesine ruhsatlı diğer ilaçlarla uygulama yapınız. İlkbahar ilaçlamasında, mücadele sürgün uzunluğu esas alınarak 3 aşamada yapılır. 1.ilaçlama sürgünler 2-3 cm olduğu devre, 2.ilaçlama sürgünler 8-10 cm olduğu devre, 3.ilaçlama sürgünler 25-30 cm olduğu devrede yapılır.

            Ölükol hastalığına karşı etkin bir mücadele için kış mücadelesi ve ilkbahar mücadelesindeki 3 ilaçlama ihmal edilmemelidir. İlaçlamalarda Bakanlığımızca yasaklanan veya bağda ruhsatı olmayan ilaçları kesinlikle kullanmayın." denildi.

Nurullah ÇANKAYA

           

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 857 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum