Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı İzmir Kitap...
Reklam

Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı İzmir Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluşuyor

Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı, 24.TÜYAP İzmir Kitap Fuarında, 7 Nisan pazar günü ve 12 Nisan cuma günü 11:00-20:00 saatleri arasında, 2. Salon 315’te Doğu Kitabevi stantındaki imza günü münasebetiyle okurlarıyla buluşacak.

Reklam
26 Mart 2019 - 17:19 - Güncelleme: 26 Mart 2019 - 17:52

Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı İzmir Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluşuyor

TURGUTLU İlçesinde yaşayan, Yankı Gazetesi yazarlarından 41 yaşındaki Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı, 24.TÜYAP İzmir Kitap Fuarında, 7 Nisan pazar günü ve 12 Nisan cuma günü 11:00-20:00 saatleri arasında, 2. Salon 315’te Doğu Kitabevi stantındaki imza günü münasebetiyle okurlarıyla buluşacak.

Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı, Kasaba’nın(Turgutlu’nun) henüz bilinmeyen Kurtuluş Savaşı tarihini de, sürükleyici bir roman gibi anlattığı “DEVRİMCİ TEŞKİLATÇI MUSTAFA KEMAL” adlı kitabı özellikle tarih incelemesi seven okurların beğenisine hitap ediyor.     

Araştırmacı-Tarihçi yazar Özgür Karslı ile Yankı gazetesi olarak kitabının Kasaba (Turgutlu)’yı ilgilendiren kısımları hakkında konuştuk. Kendisi şu açıklamalarda bulundu: “Talat Paşa, Mustafa Kemal’in istediği Milli Mücadele için gerekli parayı yurtdışından kuryesi Basri Bey aracılığıyla ulaştırırken; kuryesine, İzmir’de Cüher Hoca’yı (Cevher Hoca veya Ahmet Hamdi Öztarhan) bulmasını ve onun göstereceği yolu izlemesini söylemiştir. Halk arasında Cüher Hoca adıyla anılan Aydın Vilayeti Müftülüğü de yapmış olan Cevher Hoca Kasaba (Turgutlu) doğumlu olup, Teşkilat-ı Mahsusacı Eşref Kuşçubaşı ile ülkenin güvenlik sorunlarını ve izlenecek stratejileri yüz yüze görüşebilecek kadar önemli bir istihbaratçıdır. Ayrıca Celal Bayar’ın çok yakın dostudur. Kasaba (Turgutlu) Yunan işgali altındayken bile Milli Mücadele unsurlarına İstihbarat toplayan Kasaba Maarif-i İslâmiyye Teşkilatı üyeleri; ki hepsi de öğretmendir, (İsmail Hakkı [Dinçsoy], Mehmet Necati [Köylü], Hilmi [Özkök], Hasan [Artun], Ali [Demirel]) 5.Balıkesir Kongresi’nde ikinci başkanlık yapmış İstiklal Madalyası sahibi Manisa Müftüsü Ahmet Alim Efendi’nin görevlisidirler. Teşkilatları Manisa Cemiyeti İslâmiyye Teşkilatı’nın uzantısı konumundadır. Teşkilatın Mustafa Kemal ile gizlice mektuplaşması ise; Mustafa Kemal ve Müftü Ahmet Alim Efendi arasındaki, sezinlenen ancak ortaya konamayan ilişkiyi kanıtlar niteliktedir. Günümüzde adını ve mezar yerini bile bilmediğimiz nice kahramandan biri olan; örneğin, Mehmet Necati Bey (Köylü) Manisa mezarlığında başkanı olan Ahmet Alim Efendi ile yan yana yatmaktadır. Dava arkadaşları adeta öldükten sonrada birbirinden ayrılmamışlardır. Yüksek sesle ifade etmek isterim ki; Yunanlı askerlerce dövülen Kasaba Müftüsü Hasan Basri Efendi ve Muallim Hilmi Bey’in (Özkök) alnındaki yaralar Türk halkının yaralarıdır. Ona uzanan eller, Türk Milletinin birliğine ve bütünlüğüne uzanmaktadır. Selanik’in Zilhove nahiyesinden gelme  Yunanistan göçmeni bir ailenin çocuğu olan Kasaba Müftüsü Hasan Basri (Kutlu) Efendi, 21 nisan 1924 tarihinde beyaz şeritli İstiklal Madalyası ile taltif edilmiştir,fedakar hizmetlerinin karşılığı olarak. Kahvede kendileri girince herkesin ayağa kalkmasını isteyen Yunanlı askerlere oturarak direnen ve sonrasında gözaltına alınan Hasan Beyler (Artun); daha sonra da Gavur Hamamı’nda yakılmak istenen bu fedailer, Türk Milleti’nin asla esir alınamayacağının kanıtı olan öncü görevleri tereddütsüz yerine getirmişlerdir. Doğal olarak bu fedailer listesine;Arnavut Zeynel’i, telgraf memuru Mehmet Hilmi (Tüzün) Bey ile Kuvayı Milliye komutanları Zahit Zühtü (Akıncı) ve Rıza (Çetin) Bey’leri de eklememiz yerinde olacaktır.”

ÖZGÜR KARSLI’NIN ÖZGEÇMİŞİ   

Özgür Karslı; aslen Uşak ili merkeze bağlı Kurtuluş Mahallesine kayıtlı olup,babasının görevinden dolayı 5 Ağustos 1978 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde dünyaya geldi. Annesinin memleketi olan, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde; ilköğrenimini Namık Kemal İlkokulu’nda,ortaöğrenimini Turgutlu Ortaokulu ve Turgutlu Lisesi’nde tamamladı.     

1999 yılında başladığı Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü lisans eğitimini 2004 yılında tamamladı.2005 yılında,Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü  Tarih Ana Bilim Dalı Türkiye Cumhuriyeti Tarihi programında lisansüstü eğitimine başladı. 14.08.2008 tarihinde de yüksek lisans diploması aldı. Haber Merkezi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Basın bülteni
Bu haber 1279 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİR ZAMANLARIN TURGUTLUSPOR'U
BİR ZAMANLARIN TURGUTLUSPOR'U
Personel ve gıda teknikeri alınacak
Personel ve gıda teknikeri alınacak