• Reklam
Akın: ’Alınan ve alınamayan kararlar Turgutlu’muz için...
Reklam

Akın: 'Alınan ve alınamayan kararlar Turgutlu'muz için hayırlı olsun'

Turgutlu Belediyesi’nin Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olunması kabul edilmezken, katı atık ücret tarifesi maddesi 2020’de yeniden görüşülmek üzere ertelendi.

Reklam
Reklam
10 Eylül 2019 - 12:25 - Güncelleme: 10 Eylül 2019 - 12:47

Akın: ‘Alınan ve alınamayan kararlar Turgutlu’muz için hayırlı olsun’

Turgutlu Belediyesi eylül ayı meclis toplantısı ikinci oturumunda, Turgutlu Belediyesi’nin Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olunması kabul edilmezken, katı atık ücret tarifesi maddesi 2020’de yeniden görüşülmek üzere ertelendi. Başkan Akın “Alınan ve alınamayan kararların Turgutlu’muz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

TURGUTLU Belediyesi eylül ayı meclis toplantısının ikinci oturumu gerçekleşti. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın başkanlığında toplanan meclis  iki gündem maddesini görüşüp karara bağladı. Eylül ayı ilk oturumunda ilgili komisyonlara sevk edilen iki madde yeniden görüşüldü.

Gündemin ilk maddesi olan belediye meclisimizin 03.08.2019 tarihli toplantısı ve 9. maddesinde gündeme alınan “Evsel Katı Atık Ücret Tarifesine ait Tarife Komisyon Raporunun" görüşülmesi maddesi belediye meclisince reddedilmiştir. Ancak 2872 Sayılı Çevre Kanununun 11. Maddesinde “Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler evsel katı atık bertaraf tesislerini kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmekle yükümlüdürler. Bu hizmetten yararlanan ve/veya yararlanacaklar, sorumlu yönetimlerin yapacağı yatırım, işletme, bakım, onarım ve ıslah harcamalarına katılmakla yükümlüdür. Bu hizmetten yararlananlardan, Belediye Meclisince belirlenecek tarifeye göre katı atık toplama, taşıma ve bertaraf ücreti alınır. Bu fıkra uyarınca tahsil edilen ücretler, katı atıkla ilgili hizmetler dışında kullanılamaz” denilmektedir. 27.10.2017 tarih ve 27742 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Atık Su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik” gereğince evsel katı atıklar için toplama, taşıma, aktarma, geri kazanım (kompost, yakma) ve bertaraf tesislerinin kurulması, işletilmesi, kapatılması ve kapatma sonrası izlenmesi ve bakımına ait tam maliyet esaslı tarifelerin belirlenerek su faturası ile birlikte tahsil edilmesi gerekmektedir. Kanun maddesi hükmü gereğince,  “Katı Atık Ücret Tarifesi” konusu oy birliği ile 2020 yılında yeniden görüşülmek üzere  kesin karara bağlanması kabul edildi.

Gündemin ikinci maddesi ise “Merkezi İzmir (İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Bulvarı No:1 Konak/İzmir)' de bulunan sosyal demokrat kamu işverenleri sendikasına Belediyemizce üye olunmasına, yıllık üyelik aidatı olarak; tüzükte belirtilen miktarın belediyemizin İller Bankası hissesinden tutulmak suretiyle ödenmesi ve İller bankasına bu konuda yetki verilmesine, belediyemizde çalışan işçilerin bağlı bulundukları sendika ile yapılacak toplu-iş sözleşmesi görüşmelerinde Belediyemizi temsilen sendikaya yetki verilmesi hususu ve yetki belgesinin belediye başkanlığınca düzenlenmesi konusu görüşüldü. Yapılan oylama sonucu MHP, Ak Parti ve BBP’li üyelerin red karar vermesi ile Turgutlu Belediyesinin, Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikasına üye olunması kabul edilmedi. Toplantı sonunda bir açıklama yapan Belediye Başkanı Çetin Akın, “Alınan ve alınamayan kararlar Turgutlu’muz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. Haber Merkezi

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Kaynak: Haber Merkezi
Bu haber 2207 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %43,8 azaldı
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı %43,8 azaldı
Geleneksel Türk kılıçlarını asırlık teknikle yeniden üretiyor
Geleneksel Türk kılıçlarını asırlık teknikle yeniden...