Reklam

Akhisarlı 'altın kız', başarıya doymuyor

MANİSA'da kömür deposundan spor salonuna dönüştürülen 300 metrekarelik alanda çalışarak dünya şampiyonu olan 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı, başarılarını sürdürüyor. Onbaşı, geçen hafta Manisa'da düzenlenen Aerobik Cimnastik Federasyon Kupası'nda yine birinci oldu.

Reklam
Akhisarlı 'altın kız', başarıya doymuyor
23 Kasım 2016 - 15:17 - Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 12:15

Akhisarlı 'altın kız', başarıya doymuyor

- MANİSA'da kömür deposundan spor salonuna dönüştürülen 300 metrekarelik alanda çalışarak dünya şampiyonu olan 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı, başarılarını sürdürüyor. Onbaşı, geçen hafta Manisa'da düzenlenen Aerobik Cimnastik Federasyon Kupası'nda yine birinci oldu.

Manisa Spil Gençlik ve Spor Merkezi'nin teknik koordinatörü, aynı zamanda da Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi Gürkan Er, ekibi antrenörler Yasin Talay ve Emire Özkan ile birlikte 2014 yılında kömür deposuyken, bir grup sporsever tarafından spor salonuna dönüştürülen 300 metrekarelik alana taşındı. Gürkan Er ve ekibinin profesyonel olarak yarışmalara katılan 40'a yakın sporcusundan bazıları, geçen yıl Avrupa şampiyonalarında finale kaldı. Bu sporculardan Akhisar Anadolu Lisesi öğrencisi olan Ayşe Begüm Onbaşı geçen Haziran ayında Güney Kore'de düzenlenen 14'üncü Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda 15- 17 yaş tek bayanlar kategorisinde dünya birincisi olarak altın madalya kazandı. Aynı yarışmada Onbaşı, Özel Türk Koleji öğrencisi Mehmet Ercoş ve Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi öğrencisi Deniz Şahin'in oluşturduğu takım triolar kategorisinde dünya ikincisi oldu. 3 milli sporcu, son olarak geçen hafta Bulgaristan'da düzenlenen şampiyonada, 4 kategoride 4 altın madalya kazandı. 

AİLESİ DESTEĞİNİ ESİRGEMİYOR

Kenti gururlandıran sporculardan, 'altın kız' olarak nitelendirilen Ayşe Begüm Onbaşı, geçen hafta Manisa Atatürk Spor Salonu'nda 13 ilden 215 sporcunun katıldığı Aerobik Cimnastik Federasyon Kupası'na katıldı. Onbaşı, 15-17 yaş tek bayanlar, 15-17 yaş grupları ve 15-17 yaş çiftler kategorisinde birinciliği kazandı.

Yarışmaların ardından Akhisar'daki evine dönerek dinlenen Onbaşı, DHA'ya başarısını anlattı. Artık evinde madalyalara yer kalmadığını söyleyen Ayşe Begüm Onbaşı, dünya şampiyonası sonrası gittiği Bulgaristan'daki turnuvadan da başarıyla çıktıklarını ifade ederek, son olarak Manisa'nın ev sahipliğini yaptığı federasyon kupasında tüm madalyaları aldıklarını belirtti. Çalışmadan hiçbir şeyin elde edilmediğine vurgu yapan Onbaşı, mutlaka başarıda çalışmanın disiplin içerisinde yapılması gerektiğini söyledi. Ailesinin ulaşım konusunda kendisine büyük katkı sağlığını belirten Ayşe Begüm Onbaşı, özverili desteğin kendisini ateşlediğini ve başarıyı da getirdiğini kaydetti. 

İdman için haftanın neredeyse tamamında Manisa'ya gidip her gün 90 kilometre yol yaptığını anlatan Ayşe Begüm Onbaşı, "Annem yemem ve içmemden sorumlu olurken, babam da ulaşımdan sorumlu. İdmanlarına çok özen gösteriyorum. Bu da disiplini ön plana çıkarıyor" dedi.

Okul hayatının da çok güzel gittiğini kaydeden Onbaşı, eğitimin yanında mutlaka sporun olması gerektiğine de vurgu yaptı.

Baba Serkan Onbaşı ise kızı Ayşe Begüm ile gurur duyduklarını belirterek Güney Kore'deki dünya birinciliği ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat kendisini arayarak tebrik ettiğini ve yaşantısı hakkında bilgi aldığını söyledi. dha

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum