Reklam

Ağaç kesimine vatandaştan tepki!

Ağaçlarının sökülmesine tepki gösteren kadını provakasyon yapmakla suçlayan Başkan Akın, "Bunlar yılların birikimi. Sen bu tavrınla böyle devam edersen bu işi provakasyon yapmak için yapmış oluyorsun." dedi.

Reklam
18 Kasım 2019 - 13:52 - Güncelleme: 18 Kasım 2019 - 15:44

Ağaç kesimine vatandaştan tepki!

MANİSA’nın Turgutlu İlçesinde, Koşukırı Çarşısı Keresteciler Sitesi Camii önündeki 15-20 yıllık çam ağaçlarının CHP’li Turgutlu Belediyesi ekiplerince çevre düzenlemesi gerekçesiyle sökülmesi tepkiye neden oldu. Sitede iş yeri sahiplerinden Ela A., “Turgutlu Belediyesi neden bu ağaçları söküyor? Ağaçlar sökülmeden çevre düzenlemesi yapılamıyor mu? 15-20 yıllık ağaçları sökmek mi gerekiyor?” dedi. Başkan Akın ise, ağaçların sökülmesine tepki gösteren kadını provakasyon yapmakla suçlayarak, "Bunlar yılların birikimi. Sen bu tavrınla böyle devam edersen bu işi provakasyon yapmak için yapmış oluyorsun." dedi.

            Turgutlu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, Koşukırı Mevkii Keresteciler Sitesi 212 Sokak üzerinde çevre düzenlemesi kapsamında 15 çam ağacı, 1 ayva ve 18 yıllık ıhlamur ağacı kepçeler tarafından devrildi ve traktör römorkuna yüklendi. Durumu fark eden bir iş yeri sahibi Ela A. tepki gösterdi. Ağaçların kesilmesini istemediğini söyleyerek, belediyeyi aradı. Ela A., “Burası yaklaşık 15-20 yıllık çam ağaçlarıyla doluydu. Ben gelip neden bunları söküyorsunuz dediğimde Belediye Başkan yardımcısı telefonda, ‘Bunları kaldıracağız, limon selvi ağaçları dikeceğiz’ dedi. Neden 15 yıllık çam ağaçları sökülür anlamış değilim. Basın gelene kadar zaten hepsini aldılar, götürdüler. Köklerini de göreceksiniz, zaten o kökler sökülüp başka bir yere dikilecek şekilde değiller zaten. Bir ağaç başka yere dikilecekse profesyonel şekilde profesyonel ekip ile alınır, başka bir yere dikilir.” dedi.

İhbar üzerine bölgeye Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın ve Park ve Bahçeler Müdürü Önder Pala geldi. Ela A., durumu Başkan Akın’a aktardı.

            İkili arasında bir diyalog yaşandı. Diyalog şu şekilde:

Çetin Akın: “Ömrünü yitirmiş ağaçlar var burada, bakın bu ağaçlara dokunduk mu?"

Ela A.: "Ben gelmesem bunların da gideceğini düşünüyorum. Ben geldiğimden beri bir tane ağaca dokundurtmadım."

Çetin Akın: "Bakın burada arkadaşlarımız da var. Esnaf arkadaşlarımız gelin arkadaşlar, buyurun rahatsızlığınızı siz de dile getirin."

Esnaflar: "Rahatsızlık, buradan çıkınca yol ağaçlardan görünmüyor kaza oluyor burada. Yolun biraz daha içeri girmesi lazım."

Çetin Akın: "Mecburen burada bazı şeyler yapmak zorundayız."

Ela A.: "Başkanım ağacı sökmenin hiçbir mantığı yok. Videoda var buyrun bakın. Kepçe ağaca vuruyor ve deviriyor."

Çetin Akın: "Kuru ağaç ama o."

Ela A.: (Yerdeki dalları göstererek)  "Buyrun bakın yemyeşil, buradaydı bu ağaç. Nasıl kuru dersiniz? Daha yaprakları sararmamış"

Çetin Akın: Canlı ağaçlarımızın hepsi ayakta, burada sökülmedi.

Ela A.: "Bu yaprak ölü bir ağaçtan çıkamaz"

Çetin Akın: "Sizin mesleğiniz ne?"

Ela A.: "İşletmeciyim."

Çetin Akın: "Park bahçeler müdürüm ziraat mühendisi"

Ela A.: "Beyefendi bana telefonda, ‘Başka yere dikilecek’ dedi. Madem ömrü bitti bu ağacın, neden başka yere dikiyorsunuz? Beyefendi bana telefonda dedi ki bu ağaçlar başka yere dikilecek. Siz diyorsunuz ki; ‘Bu ağaçlar ömrünü yitirdi’ Karar verin lütfen. İkiniz aynı dili konuşmuyorsunuz."

Çetin Akın: "Ela hanım biz burayı güzelleştirmek istiyoruz. Sizin için yapıyoruz bunları."

Ela A.: "Siz burada kaçak bir yapıyı yıktınız, çok güzel yaptınız, ağaç da mı kaçaktı? Beyefendi ‘başka yere dikilecek’ dedi."

Çetin Akın: "Zakkumlarla alakalı demiştir."

Esnaflar: "Burada çevre düzenlemesinden dolayı yapılan bir temizlik var. Burada çok kaza oluyor. Araçların trafik ilişkilerinde sorun olduğu için çevre düzenlemesi yapılıyor."

Ela A.: "Gazeteci arkadaşlar lütfen şu sokağı çeker misiniz? Trafiği rahatlatmak ağacı yıkmakla mı olur, yoksa bu keresteleri kaldırmakla mı? Yolun ortasında bunların olmasına gerek yok. Bunlar kaldırılırsa mı rahatlayacak trafik ağaç sökmekle mi?"

Esnaf: "Hanımefendi şu andaki belediyenin yapmış olduğu çalışma, daha kötüsünü yapacaksa sizin arkanızda duralım."

Ela A.: "Daha kötüsü, daha iyisi yok. Bir ağaç sökülemez. 20 yıllık bir ağaç canlıyken sökülemez. Oksijen kalmadı doğada. Ağaç kalmadı ya!"

Çetin Akın: "Biz çalışmamızı tamamladığımızda size görüntülerini atacağız, yaptığımız bütün hizmetler sizin için."

Ela A.: "Bu ağaçlara ne yaptığınızı da atın?"

Çetin Akın: "Ömrünü tamamlamamış ağaçlar sökülmüştür. Burada da yaşayacak ağaçlarımızın hepsi de ayaktadır. Biz onlara gözümüz gibi bakıyoruz. Keşke bizim diktiğimiz ağaçları da görseniz."

Ela A.: "Başkanım ben sizin diktiğiniz ağaçları bilmiyorum. Ben bu havada oksijen kalmadığını biliyorum."

Çetin Akın: "Burada kaçak yapılar varken keşke bu duyarlılığı gösterseydiniz."

Ela A.: "Keşke yıkılsa, ben her pazartesi belediyeyi arıyorum. O pazarın orası ne yürüyecek yer var, ne arabayı park edecek yer var, ne motoru? Ve belediye hiçbir şekilde 1 kere bana dönmedi. Hep bekledim bir tane zabıta gelip de bir tane esnafa kaldır bunu demedi."

Çetin Akın: "Bunlar yılların birikimi. Sen bu tavrınla böyle devam edersen bu işi provakasyon yapmak için yapmış oluyorsun."

Ela A.: "Ben provakasyon yapmıyorum. Bir ağacı sökmenin provakasyonu olmaz."

Çetin Akın: "25 yıldır burada iktidarda kim vardı?

Ela A.: AKP vardı, MHP vardı?

Çetin Akın: Biz ne yapıyoruz şu anda?

Ela A.: Ben bilmiyorum, ağacı söküyorsunuz. Benim gördüğüm ağacı söküyorsunuz.

Çetin Akın: "Burada ağaç sökülme işlemi yapılmıyor. Ömrünü tamamlamış ağaçlar kaldırılıyor.”

            Yaşanan diyalog sonrası esnaf Ela A.’yı ikna etmekte başarılı olamayan Belediye Başkanı Akın, çevredeki esnaflarla çay içerek sohbet etti. Nurullah ÇANKAYA – Ayşe KALAY

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 6471 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Seyfi
    7 ay önce
    Ağaca zarar vermeden söken makina yok mu belediyemizde ama. 1 ağaca zarar verdiysen yerine 5 ağaç dikersin bide mevsiminde böcekleri düşünün yuvasını düşünün. Osmanlı bunu Mart sonu yaparmış. Geçmiş bilmek önemlidir....