Reklam
Reklam

ADD'den 'Nutuk' tepkisi: 'Kindarlığa bak! düşmanlığa bak!'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Turgutlu Şubesi Başkanı Mehmet Halıcıoğlu, Mersin’de Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürünün ‘Nutuk’ kitabının dağıtılmasına getirdiği yasak kararına tepki gösterdi.

Reklam
ADD'den 'Nutuk' tepkisi: 'Kindarlığa bak! düşmanlığa bak!'
22 Nisan 2021 - 17:08 - Güncelleme: 24 Nisan 2021 - 14:56
ADD’den ‘Nutuk’ tepkisi: ‘Kindarlığa bak! düşmanlığa bak!’

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Turgutlu Şubesi Başkanı Mehmet Halıcıoğlu, Mersin’de Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürünün ‘Nutuk’ kitabının dağıtılmasına getirdiği yasak kararına tepki gösterdi.
Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Halıcıoğlu şu görüşlere yer verdi: “Cumhuriyet Devrimi düşmanı zihniyetlerden aldıkları güç ve cesaretle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve eserlerine dil uzatmaktan zerrece çekinmeyenlere, Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü de eklendi. NUTUK dağıtımına yasak getirdi. Birkaç gün önce Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü ve beraberindekiler bir tarikat liderini ziyaret ederek bağlılıklarını dile getirdiler. Her geçen gün ATATÜRK’e ve Cumhuriyete yönelik düşmanlıklara bir yenisi daha ilave olmaktadır.
NUTUK neyi anlatmaktadır?
 • ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışını, bu sırada Osmanlı Devleti’nin görünümünü
 • Milli Mücadeleyi doğuran nedenleri
 • İstanbul yönetiminin aymazlığını, içine düştüğü çaresizliği
 • İstanbul yönetiminin teslimiyetini
 • Eskimiş, çürümüş ve çağın gerisinde kalmış bir yönetim tarzını
NUTUK okunursa ne olur? Okuyanlar:
 • Milli mücadeleyi ve atalarımızın emperyalizme karşı elde ettikleri büyük zaferi öğrenirler
 • Hanedanlık,  saltanat ve hilafetin emperyalist güçlerle iş birliğini öğrenirler
 • Bir milletin doğuşunu ve uyanışını öğrenirler
 • Bir büyük devrimcinin doğuşunu ve milletinin kaderini nasıl değiştirdiğini öğrenirler
 • Cumhuriyet Devrimine ve milli devlete uzanan süreci ayrıntılarıyla öğrenirler
İşte bu nedenlerle, öğrencilere NUTUK dağıtılması uygun görülmemiştir. Neresinden bakarsanız bakın kindarlık, düşmanlık ve karşıtlık hepimizin yüzüne tokat gibi çarpmaktadır. NUTUK, Büyük Devrimci, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gençliğe seslenişi ile biter. İşte o seslenişin gereğini yerine getirmek her yurttaşın sorumluluğudur. TBMM’nin açılışının 101. yıldönümünde; hilafet ve saltanat heveslilerine, laik demokratik ve sosyal hukuk devletine her şeyimizle sahip çıkarak gerekli mesajı vereceğiz. Yaşasın Laik Cumhuriyet… Yaşasın Milli Egemenlik… Yaşasın Demokrasi…”

 
DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 1727 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum