Reklam
Reklam

ADD'den açıklama: 'Atatürk Orman Çiftliği Türk Milleti'nindir!'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Turgutlu Şubesi Başkanı Mehmet Halıcıoğlu, Atatürk Orman Çiftliği arazisi için yapılacak olan ihale nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

Reklam
ADD'den açıklama: 'Atatürk Orman Çiftliği Türk Milleti'nindir!'
22 Şubat 2021 - 17:36
ADD’den açıklama: ‘Atatürk Orman Çiftliği Türk Milleti’nindir!’

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Turgutlu Şubesi Başkanı Mehmet Halıcıoğlu, Atatürk Orman Çiftliği arazisi için yapılacak olan ihale nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı. ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası, milli onurumuzdur’ diyen Halıcıoğlu, Atatürk Orman Çiftliği’nin bağış şartları doğrultusunda kullanılması için gereken hukuk mücadelesini vereceklerini ve konunun takipçisi olacaklarını belirtti.
Halıcıoğlu yaptığı açıklamada: Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK; Atatürk Orman Çiftliği’ni 1925 yılında tarımsal üretimi ve tarıma dayalı sanayii geliştirmek, tarımsal ve kırsal kalkınmaya öncülük etmek, sağlıklı bir kentsel çevre yaratmak” amaçlarıyla kurmuş, 1937 yılında “üzerindeki tüm zirai işletmeler, donanımlarıyla birlikte bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı, tarımsal araştırmalar ve uygulamalar gerçekleştirmek” şartıyla hazineye devretmiştir.

Bağış şartlarından bir diğeri de çiftlikte gerekli çalışmalar ve düzenlemeler yapılarak halkın yararlanacağı sağlıklı bir alan oluşturulması, halk için katkısız gıda üretilmesi ve temin edilmesidir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, kişisel mülkünü hazineye “halkın ve ülkenin yararına kullanılmak şartıyla” bağışlamıştır. Miras hukukuna göre de bu şartlar geçerlidir ve bütün uygulamalar mirasçının şartlarına uygun olmak zorundadır.

Cumhuriyetimizin simgelerinden biri olan Ata’mızın mirası Atatürk Orman Çiftliğine sahip çıkmak her yurttaşın görevidir. 1950 sonrası çıkarılan kanunlarla çiftlik arazisinin bir kısmı çeşitli kuruluşlara devredilmiş ya da satılmış, bir kısmı daha sonra yapılan özelleştirmeler ile kamu mülkiyetinden çıkarılmıştır.  Atatürk Orman Çiftliği, en büyük tahribatını ise iktidarın, 2006 yılında plan yapma yetkisini Ankara Büyükşehir Belediyesine devretmesiyle yaşamaya başlamıştır. Sit dereceleri düşürülerek, değişik devirler yoluyla amacı dışında kullanıma, yapılaşmaya açılmış, rant uğruna arazileri yağmalanmış, kuruluşları tahrip edilmiştir. Satışlarla, kiralamalarla yağmalanan Atatürk Orman Çiftliği arazileri, kuruluş amacının dışında kullanılmakta, bağış şartları ihlal edilmektedir! Satılan, kiralanan araziler derhal tespit edilerek amacına uygun kullanılması için gerekli yasal işlemler yapılmalı ve Atatürk Orman Çiftliği’ne iade edilmelidir. Bu ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz
Atatürk Orman Çiftliği, Türk Milletinindir!..

TBMM’i göreve çağırıyoruz. Bu hukuksuzluğa, yağmaya engel olmalı, sorumlularından hesap sormalısınız. Hukuksuzluğu, usulsüzlüğü, yağmacı zihniyeti hayatımızın bir parçası haline getirenlere sesleniyoruz: Biz, Atatürk’e yürekten bağlı yurtseverler; O’nun eserlerine ve mirasına açık gizli tüm saldırılarınızın farkındayız. Atatürkçü Düşünce Derneği bu saldırıların amacını gayet iyi bilmektedir. Başaramayacaksınız!

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mirası, milli onurumuzdur. Atatürk Orman Çiftliği’nin bağış şartları doğrultusunda kullanılması için gereken hukuk mücadelesini verecek ve konunun takipçisi olacağız. Milletimize saygı ile duyururuz.”
 
DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 798 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum