Reklam
Reklam

Acil servis uzmanı ve lider koçu Dr. Pirinççi'den covid-19 ile ilgili çarpıcı açıklamalar

Manisa’da Acil Servis Uzmanı ve Lider Koçu Dr.Yurtdaş Pirinççi: 'Ülkemi çok seviyorum ancak bizim ülkemize gelen hiçbir kimseye test yapılmıyor. Bugün Suudi Arabistan ve tüm dünya ülkelerinde test yapılmadan kimse kendi ülkesine alınmıyor.'

Reklam
Acil servis uzmanı ve lider koçu Dr. Pirinççi'den covid-19 ile ilgili çarpıcı açıklamalar
19 Kasım 2020 - 14:35 - Güncelleme: 19 Kasım 2020 - 14:48

Acil servis uzmanı ve lider koçu Dr. Hülya Yurtdaş Pirinççi'den covid-19 ile ilgili çarpıcı açıklamalar

Manisa’da Acil Servis Uzmanı ve Lider Koçu Dr.Yurtdaş Pirinççi:

  • “Ülkemi çok seviyorum ancak bizim ülkemize gelen hiçbir kimseye test yapılmıyor. Bugün Suudi Arabistan ve tüm dünya ülkelerinde test yapılmadan kimse kendi ülkesine alınmıyor.”
Çemberin günden güne daraldığına da dikkat çeken Dr.Yurtdaş Pirinççi;
  • “Biz ülkemizde sadece semptom gösterenlere PCR testi yapıyoruz. Bu rakam yüzde 30’u oluşturuyor, yüzde 70’i aramızda. Semptomu olmayanlara bu testi yapmıyoruz. Bu rakamlar çemberin ne denli daraldığının net göstergesidir. Yüzde 30’un tanı değeri yüzde 60 oranında. Bu oranın yüzde 40’ı yine aramızda oluyor. Bu oran çok yüksek.”

TÜRKİYE’de binlerce işçinin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesinde hizmet veren MOSB MED İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Genel Müdür Acil servis Uzmanı ve Lider Koçu Dr. Hülya Yurtdaş Pirinççi, tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 tehdidi ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulunarak birçok tehlikeye işaret etti.
             Acil servis uzmanı Dr.Hülya Yurtdaş Pirinççi: “Virüs bize bir korku ve kaybetme korkusunu beraberin de getirdi. Kasım ayına geldiğimiz de ise bugün için çember çok daraldı. Eylül-Ekim aylarında mevsimsel hastalıklara karşı direnç oluşturabilmemiz için grip aşısı oluyoruz. Evet koronavirüs korkutucu, aslında ondan korkmak yerine biraz alan açarak bilimsel verilerle yol alınması gerekir. Mutlak korunma yöntemlerimizi acilen geliştirmek gerekir. Dünyada bir uçuk virüsün kimleri öldürdüğünü biliyoruz, sonuçta o da bir virüs. Gripten ölenlerin sayısı bir önceki yıla göre koronavirüsten ölenlerle eş değer olduğu unutulmamalı. Ülkemizde kuş gribi vakasıyla mücadele ettik. Koronavirüs de insanlar için farklı bir konak. 11 Mart’ta ülkemize virüs girdiğinde 65 yaş üstü ve 18 yaş altı dikkate alınıyor idi, şimdi ise bu orana 32 yaş grubu da eklendi.
‘RAKAMLAR ÇEMBERİN NE DENLİ DARALDIĞININ NET GÖSTERGESİDİR’
Türkiye’de insanlar o kadar şanslıyız ki genetik olarak o kadar güzel kodlanmışız ki biz Atatürk çocuklarıyız. Kadınlarımızın, erkeklerimizin savaş ortamlarındaki mücadelesi ve her türlü doğa koşuluna karşı direncinin yüksekliği unutulmamalı. Diğer bir taraftan baktığımızda, bizim ülkemizdeki güneş kadar büyük bir D vitamini enerjisi var, böylesi bir enerji dünyanın birçok ülkesinde bulunmamakta. Ayrıca bir temiz bir milletiz. Biz hijyenimize gerçekten dikkat eden bir ülkeyiz. Biz ülkemizde sadece semptom gösterenlere PCR testi yapıyoruz. Bu rakam yüzde 30’u oluşturuyor, yüzde 70’i aramızda. Semptomu olmayanlara bu testi yapmıyoruz. Bu rakamlar çemberin ne denli daraldığının net göstergesidir. Yüzde 30’un tanı değeri yüzde 60 oranında. Bu oranın yüzde 40’ yine aramızda oluyor. Bu oran çok yüksek.
“MUTLAKA TEST YAPILMALI, BU DURUMUN İÇERİSİNDEN ÇIKMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’
Ülkemi çok seviyorum ancak bizim ülkemize gelen hiçbir kimseye test yapılmıyor. Bugün Suudi Arabistan ve tüm dünya ülkelerinde test yapılmadan kimse kendi ülkesine alınmıyor. Kaldı ki DSÖ‘nün kuralları tüm dünya ülkeleri için aynı olmalıdır. Gelişmişi ve az gelişimi fark etmiyor. Son üç aydan beri pozitif olan temaslılara ne yazık ki herhangi bir test yapılmıyor. Test yapılmadan, bir kişiye 14 gün eve gidin, kapanın deyin, o kişi için gerçekten psikolojik anlamda zor bir süreç demektir. Mutlak test yapılmalı yoksa bu durumun içerisinden çıkmamız mümkün görünmüyor” ifadelerine yer verdi. Ahmet ÜNSAL

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3718 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum