• Reklam
7 Eylül’e Doğru...!
Reklam
Reklam

7 Eylül'e Doğru...!

Salih Özbaran'ın yazısı

Reklam
Reklam
26 Ağustos 2014 - 10:28

                          7 Eylül'e Doğru...!

                           Salih Özbaran*

 

            7 Eylül 2012 günü için meslektaşım, dostum Profesör Zeki Arıkan'ı Turgutlu'ya çağırmış, birlikte Halil Kale Fen Lisesi'nde günün önemi üstüne birer konuşma yapmıştık ve görsel malzemeyi paylaşmıştık. Ardından, Turgutlu Yankı için bir makale yazmış, öyle bir güne -belki de yaz rehaveti ya da üzüm hasat zamanı nedeniyle- ilgisizliğin bana verdiği acı ve teessür içinde şunları söylemiştim:

            "Turgutlu'yu var eden o kurtuluş günü yıldönümünde, hayretler içinde, çoğu boş kalan koltukların verdiği panik ve üzüntüyle içimi dökmüştüm. Canların yitirilmesi, binaların yanmasıyla sonuçlanan bir tutsaklık döneminden sonra, çok büyük özverilerle kurulmuş olan Cumhuriyet rejimine bir başlangıç sayabileceğim o günün 90. yıldönümüne duyarsız kalınmasını kendime yedirememiştim".

            Aynı duyarsızlığa bir yıl ardında da tanık olmuş, hükümetin ve yerel yönetimin gösterdikleri ilgisizliği, üzülerek, Kasabasanat dergisinde şöylece dile getirmiştim:   

            "Burada, 10 dakikaya (haydi diyelim 15-20 dakikaya) sığdırılan ve birkaç sıradan ibaret cılız kutlama topluluğundan söz edecek değilim. Cumhuriyet, 23 Nisan ve 7 Eylül gibi ulusal bayram günlerinde Turgutlu'da yaşanmış olan coşkunun heyecanını yineleyecek de değilim: Küllerinden Doğan Kasaba Turgutlu kitabımda bu heyecanın, kıvancın, özgüvenin nasıl yaşandığını bir parçacık yansıttım. Binlerce, köyleriyle birlikte onbinlerce, Cumhuriyet yurttaşının nasıl alanlara ve yollara döküldüğünü belirttim. Benim 1940'lı ve 1950'li yıllarda tanık olduğum coşku ayrıca belleğimde saklı duruyor".

            1930'lu ve 1940'lı yılların heyecan, coşku ve umut dolu kutlamalarını burada yinelemeyeceğim; sadece, yazıma ek olarak koyduğum ve 1956 yılında Sıtkı Cantekin (Foto Şen) tarafından çekilen tarihsel bir görsel malzemeyi tanık olarak göstermek yeterli olacak sanırım (Bu fotoğraftan beni haberdar eden Hüseyin Cantekin'e teşekkür borçluyum).

            Tarih bilinci, geçmişe ilişkin bilgileri ezberletmek ve ardından unutturmak amacı taşımaz. Bu bilgi dalı bizleri geçmişte dolaştırır ve bulunduğumuz konumu en güzel anlatıma götürmek ister. Onu bir çırpıda silip atamazsınız; hele gönümüzde Osmanlı İmparatorluğu özlemi içinde tutuşanlar veya öyle görünmekle politik ve ideolojik menfaat umanlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilkelerini, erdemlerini, çağdaşlığa yönelen çabalarını inkâr edemezler. Etseler de akademik disipline sahip tarihçiler Cumhuriyet sürecinin kazanımlarını her zaman onların önlerine koyacaklardır. İşte 7 Eylül 1922 damgalı tarih Kasaba için böyle bir anlam taşımaktadır. Onu anımsatmak ve bugünlere gelinmedeki yaşamsal önemini canlı tutmak hükümet kadar, kaymakam kadar, Belediye Başkanı kadar tüm hemşehrilerimin görevidir.    

*Emekli tarih profesörü

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 3516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turgutluspor 3'te 3 istiyor!
Turgutluspor 3'te 3 istiyor!
Turgutlu’nun tek kadın muhtarına ‘Kadın Hakları Günü’ kutlaması
Turgutlu’nun tek kadın muhtarına ‘Kadın Hakları Günü’...