Reklam
Reklam

250 bin ağaç kestiniz yetmedi mi?

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören: "Manisa Milletvekili olarak Çaldağı'ndaki ağaç katliamlarını defalarca Meclis gündemine getirmemize rağmen, AKP'li Bakanlar ve Milletvekilleri dağ taş ağaç, kesilirse kesilsin önemli olan para mantığı ile yaklaşmışlardır." dedi.

Reklam
250 bin ağaç kestiniz yetmedi mi?
14 Kasım 2014 - 09:56 - Güncelleme: 17 Kasım 2014 - 14:06

Ören: "250 bin ağaç kestiniz yetmedi mi?"

 

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Turgutlu Çaldağı'nda nikel projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay çıkmasıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Ören: "Manisa Milletvekili olarak Çaldağı'ndaki ağaç katliamlarını defalarca Meclis gündemine getirmemize rağmen, AKP'li Bakanlar ve Milletvekilleri dağ taş ağaç, kesilirse kesilsin önemli olan para mantığı ile yaklaşmışlardır." dedi. 

          Ören açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Manisa-Turgutlu Çal Dağında milyonlarca ağacın kesileceği, tarım topraklarımızın sülfürik asitle kirletileceği nikel madeni işletmesinin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Raporunun onaylanması, Gediz havzasının ölüm fermanıdır.

 

Çal dağında 250 bin ağacın kesilmesine karşı Turgutlu halkı ile birlikte 8 yıldır vahşi madenciliğe karşı mücadele vermekteyiz.

 

Çal dağı sadece bir çevre felaketi konusu değildir. Siyaset, ticaret ve uluslararası ilişkilerle ülkemizin en önemli tarımsal üretim merkezi olan ve Uluslararası RAMSAR sözleşmesi ile koruma altına alınan Gediz Havzasının nasıl yok edileceğinin projesidir. İngiliz hükümetinin ruhsat için yaptığı baskılar unutulmamıştır.

 

Manisa Milletvekili olarak Çaldağı'ndaki ağaç katliamlarını defalarca Meclis gündemine getirmemize rağmen, AKP'li Bakanlar ve Milletvekilleri dağ taş ağaç, kesilirse kesilsin önemli olan para mantığı ile yaklaşmışlardır.

 

Hayatında bir tane bile ağaç dikmemiş olan bürokratlar ve siyasiler milyonlarca ağacın ölüm fermanına imza atmışlardır.

 

12,5 milyon metrekare alandaki tüm ağaçları kesecek olan firmaya böyle bir izni verenler bunun vebalini nasıl ödeyeceklerdir?

 

Bir Kızılderili atasözü bu durumu çok güzel anlatmaktadır. "bütün ağaçlar kesildiğinde, bütün hayvanlar öldüğünde, bütün sular kirlendiğinde, hava solunamaz hale geldiğinde, paranın yenilebilir bir şey olmadığını anlayacaksınız" Biz AKP'ye yıllardır bunu anlatmaya çalışıyoruz.

 

Aslında bu mücadele kaynaklarımızın doğru kullanma mücadelesidir. Her zaman söylediğim gibi, "Toprağın Üstü Zenginse Üstünü, Altı Zenginse Altını Değerlendirelim"

 

Yıllık 4 milyar liralık tarımsal üretim yapılan Gediz havzası vahşi madenciliğe kurban edilmeyecek kadar değerlidir. CHP Manisa Milletvekili olarak çal dağında bir tane daha ağacın kesilmemesi için mücadeleye devam edeceğim."  HABER MERKEZİ

DİKKAT Tüm Hakları saklıdır! Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf ve video görüntülerin ve sair dokümanların hakları Yedieylül Gazetecilik ve Matbacılık LTD.ŞTİ’ye aittir. Kaynak gösterilse dahi izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılabilecektir.
Bu haber 2857 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum