Yaşamder’in ÇALDAĞ Direnişi sürüyor..

Yaşamder’in ÇALDAĞ Direnişi sürüyor..

Reklam
07 Şubat 2018 - 16:35 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 - 16:02

Yaşamder’in ÇALDAĞ Direnişi sürüyor..

Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği (YAŞAMDER) TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Başkanı  Saadet Çağlın, İzmir Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Helil İnay Kınay, İzmir Maden Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Akdemir, İzmir Orman Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Öztan, 19 Şubat Çaldağ Bilrkişi Keşfi öncesi Çed Raporu üzerinden gözden geçirme toplantısı yaptılar.

MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’nde Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği (YAŞAMDER) ile TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Başkanı  Saadet Çağlın, İzmir Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Helil İnay Kınay, İzmir Maden Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Akdemir, İzmir Orman Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Öztan, Çaldağ Nikel Madeni iptal edilen fakat tekrar bilirkişi incelemesi yapılması istenen Çed Raporu üzerinden değerlendirme toplantısı düzenlediler.

 Yapılan değerlendirmede , TMMOB a bağlı bu dava ile ilgili odalar olarak son mahkeme kararında cevaplanması istenen soruların çed raporunda karşılığı olup olmadığı ile ilgili olarak keşif öncesi çalışacaklarını, ÇED’in  karşılıksız bıraktığı ve Turgutlu ve etki alanındaki Ege Bölgemiz için sağlık ve çevre riski içeren tüm tehdit unsurlarını ve kendi değerlendirmeleri sonucu yanıtlanması gereken diğer soruları rapor olarak bilirkişi heyetine sunacaklarını belirttiler.

KMO, ZMO, ÇMO, JMO, Peyzaj Mimarları Odası, EGEÇEP VE Ekoloji Kolektifi ile birlikte Manisa Çaldağı Nikel Madencilik Sanayi AŞ. Nikel kompleks proje değişikliği ve ek üniteler projesi nihai çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) iptali için açılan davamızın sonuna kadar takipçisi olacağız.” denildi. DOĞAN ÇİZMECİ

Kaynak: Nurullah ÇANKAYA
Bu haber 4365 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müteahhitlerden stokçulara tepki
Müteahhitlerden stokçulara tepki
Çiftçiler ailesinin acı günü
Çiftçiler ailesinin acı günü