• Reklam
TUTSO 2017 yılı bütçesi 1 milyon 450 bin lira  olarak belirlendi
Reklam

TUTSO 2017 yılı bütçesi 1 milyon 450 bin lira  olarak belirlendi

Kısa adı TUTSO olan Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Aralık ayı olağan Meclis toplantısı Meclis Başkanı Yavuz Semizler Başkanlığında bu akşam saat 20.00 de TUTSO Meclis Salonu’nda yapıldı.2017 yılı bütçesi 1 milyon 45

Reklam
27 Aralık 2016 - 08:53 - Güncelleme: 29 Aralık 2016 - 00:47

TUTSO bütçesi 1 milyon 450 bin lira  olarak belirlendi

Kısa adı TUTSO olan Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Aralık ayı olağan Meclis toplantısı Meclis Başkanı Yavuz Semizler Başkanlığında bu akşam saat 20.00 de TUTSO M eclis Salonu’nda yapıldı.2017 yılı bütçesi 1 milyon 450 bin olarak belirlendi

Açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Yavuz Semizler  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra selamla konuşması yaptı. Aydın konuşmasında şunlara yer verdi

“2016 yılının son günlerini yaşamaktayız. Tüm Dünya Ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde de bu yıl çok zorlu geçti. Ekonomik sıkıntılar, komşu ülkelerimizde yaşanan ve zaman zaman bizi de içine alan siyasi sorunlar, ve en acısı da terör olayları çok canımızı yaktı. Bu zorlu ve acı günlerin yeni yılda artık yaşanmaması en büyük temennimiz.

            Ülkemiz ekonomisi 2016 yılında büyük yaralar almıştır, ithalata bağlı üretim ve ticaretimiz bu büyümeyi somut anlamda ekonomide daralma olarak hissettirmiştir. Bununla birlikte en ağır yara piyasalardaki nakit sıkıntısı olmuştur. Sanayici, çiftçi, işçi memur toplumun her kesimi nakit sorunu yüzünden banka kredilerine yönelmiş ve yüksek faiz oranlarından kredilendirmeler yapılmıştır. Tüm bunların üzerine yılın son çeyreğinde yaşadığımız ve yaşamaya da devam ettiğimiz döviz kuru artışı 2016 yılını ekonomik anlamda tam bir darboğaza sokmuştur.

            Her yıl olduğu gibi 2017 yılına da büyük beklentiler ve umutlarla gireceğiz. Başta sağlık olmak üzere, barış ortamının egemen olduğu bir Dünya, ekonomik sorunların aşıldığı bir toplum ve mutlu insanların olduğu bir Türkiye özleminin 2017 da gerçekleşmesi umuduyla sizlerin, tüm üyelerimizin ve Halkımızın yeni yılını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Ardından Meclis gündemindeki maddelerin görüşülmesine  geçildi. Meclis toplantısında 2017 yılı bütçesinin 1 milyon 450 olarak belirlenmesi meclis üyelerinin oylaması ile kabul edildi.

Gündemdeki İzmir Turgutlu karayolu Otobüs biletlerine talep edilen yolcu ücreti 11 liradan 13.5 liraya  ,Manisa Turgutlu karayolu Minibüs yolcu bileti ise 7 liradan 8 liraya çıkarılması önerisi meclis üyelerin kabul oylarıyla kabul edildi. 

TUTSO Meclis konuşmasında söz alan TUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın’ın konuşmasından bazı satırbaşları şu şekilde: 2016 yılı zor ekonomik koşulların ve     artan terör olaylarının  hain darbe  girişimin yaşandığı ülkemiz için çok zor bir yıl oldu, şehitlerimizi buradan bir kez daha rahmetle anıyor yaralılarımıza acil şifa diliyorum, iş dünyası olarak bizlere düşen bundan sonra daha fazla çalışmak üretmek istihdam yaratmak.

NEFES KREDİSİ

Değerli meclis üyeleri bildiğiniz gibi TOBB öncülüğünde nefes kredisi adı altında bir kredi  çalışmasına başladık , yıllık % 9.9 aylık % 0.82.5 faizle üyelerimize kredi imkanı yarattık , oda bütçemizdeki mevduatımızın tamamını üyelerimizin menfaati doğrultusunda üyelerimiz kredi kullanımı için bloke ettik. Yatırdığımız miktarın 10 katı kadar bir kredi hacmi yarattık artık üyelerimizden aldığımız aidatları üyelerimizin kredi ihtiyaçları için kullandırmaya başladık. Bu çalışmadaki   temel amacımız üyelerimizin bankalardaki kredi almaları anındaki kredi faiz oranları çok yüksekti  bunu aşağı çekmek için büyük bir girişime imza attık 365 oda ve borsamızla beraber hareket ederek Türkiye genelinde yaklaşık 80.000 kombimizin kredi ihtiyacını karşılayacağız. Bu konuda   bizlerle işbirliği yapan Denizbank ve Ziraat bankasına ayrıca teşekkür ederiz. Bu çalışmanın sonucu diğer bankalarda Kobi bankacılığında uyguladıkları kredi faiz oranlarını aşağı doğru çekmeye başladılar bugüne kadar Turgutlu ve Ahmetli ilçemizde 55 kredi başvurusu yapılmış 35 Kullandırılmış bu hususta bir son başvuru tarihi olmayıp kaynak bittiğinde kredi kullanımı sona erecektir.

KOSEGEB KREDİSİ

Bildiğiniz gibi KOSGEB 0 faizli kredi için geçtiğimiz günlerde bir kredi açıkladı çok yoğun bir talebin yaşandığı bu kredide bütçe kısıtlaması nedeni ile maalesef ki çok fazla üyemiz faydalanamadı KOSGEB sinerji  odağımız yoğun talebi karşılamak için bilgilendirme ve yönlendirme faaliyetlerini yoğun bir şekilde yürüttü ayrıca Manisa KOSGEB  hizmet merkez müdürlüğüne destek oldu. Bu hususta 2017 yılı içerisinde KOSGEB  kredi kullanımı için yeni bir çalışma yapacağı bilgisi bizlere ulaştı.

EKONOMİK KOORDİNASYON KURULU KARARLARI

Yine TOBB ve bakanlık nezdinde yaptığımız girişimler ve talepler doğrultusunda son açıklanan Ekonomik koordinasyon kurulu kararlarında sevindirici gelişmeler var bunları sizlerle paylaşmak

1-Yatırımları destek için yatırım indirimi yeniden gelsin bu husus çok önemli dedik

Ne Çıktı

İmalata yönelik yatırım harcamaları için kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak

Teşvikin tamamını, diğer kazançlara uygulama imkânı da getirilecek, Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi geldi

2-Üyelerimiz finansmana erişimde teminat sıkıntısı yaşıyordu bunu dile getirdik

Fabrika binasını teminat verebilirken içindeki değeri çok daha yüksek olan makinesini teminat veremiyordu

Ne Çıktı

Taşınır Fenni Kanunu hayata geçti. Ocak 2017’den itibaren yürürlüğe giriyor

Üyelerimiz artık her türlü taşınırını teminat olarak verilecek

Fikri ve sınai mülkiyete konu haklar, Hammadde, Hayvan, kazanç ve iratlar, lisans ve ruhsatlar, Kira gelirleri, Kiracılık hakkı, Makine ve teçhizat, araç, ekipman, alet, iş makinaları, elektronik haberleşme cihazları, Sarf malzemesi, Stoklar, Tarımsal ürün, Ticaret unvanı ve/veya işletme adı, Ticari işletme veya esnaf işletmesi, Ticari plaka ve ticari hat, Ticari proje, Vagon, vb.

3-SGK prim ödemeleri ertelensin dedik

Ne Çıktı

Aralık 2016 ve Ocak-Şubat 2017 aylarında ödenmesi gereken SGK primleri faizsiz olarak Ekim-Kasım-Aralık 2017’ye ötelenecek

Evet değerli üyeler her platformda iş dünyamızın sorunlarını taşıyor, siz değerli meclis üyelerimizin de desteği ve görüşleri doğrultusunda sorunları çözmeye çalışıyoruz.

BÜTÇE

Sizlere bu mecliste bütçemizi sunuyoruz 2017 yılı bütçemizi 1.450.000. tl gelir 1.450.000 gider bütçesi olmak üzere denk bütçe olarak hazırladık 2017 Yılı içerisinde yine üyelerimizin durumunu göz önünde bulundurarak hizmet ücretlerinde artış yapamadık faaliyet belgesi oda kayıt belgesi v.b evraklardan ücret almıyoruz yine üye aidatlarında artış öngörmedik  yıllık aidat tarifemiz 2106 yılı ile aynı olacak  ticaret sicil hizmetlerindeki hizmet ücretlerini düşürdük 

Bir önemli gelişmede ticaret sicil hizmetlerimizde artık ticaret sicil hizmetlerinde noteri aradan kaldırıyoruz işlemler 2017 ocak ayından itibaren şirket kurulusu ,hisse devri vb işlemler noter olmaksızın ticaret sicil memurluklarımızdan yürüyecek ,üyelerimizden en çok şikayeti harçlarla ilgili alıyorduk her platformda bu husus dile getirdik tahsilat yetkisi istedik ve sonunda artık üyelerimiz ticaret sicil iş lemlerinden doğan harç ve ticaret sicil gazetesi bedellerini odamıza ödeyecekler bu uygulamaya 1 ocak tarihi itibari ile geçiyoruz. artık üyelerimiz işlemle için vergi dairesine gitmek bankaya gitmek zorunda kalmayacaklar.

Yeni bütçemizin kurumumuza ve üyelerimize hayırlı olmasını 2017 yılının üyelerimiz için sağlık mutluluk ve bol kazançla geçmesini temenni ediyoru m.”

Veysel Kuşoğlu kardeşimiz Firdevs Gürel ilköğretim okulumuzun kamera ihtiyacı olduğunu bizlere ilettiler sorunun çözümü için çalışıyoruz ,ticaret borsamız ile beraber bu ihtiyacı 2017 yılı içerisinde gidermeye çalışacağız kendilerine buradan teşekkür ederiz.

Doğan ÇİZMECİ

 

Kaynak: Doğan ÇİZMECİ
Bu haber 2735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çay fiyatını müşterinin 'nezaketi' belirliyor
Çay fiyatını müşterinin 'nezaketi' belirliyor
Kırdar ailesinin acı günü
Kırdar ailesinin acı günü